Je možné, že mi z liekov stmavlo ochlpenie nad hornou perou? Brala som steroidné kortikoidy. Dovtedy tam chĺpky boli, ale nie také tmavé. Mám tiež pocit, že mi to rozhádzalo menštruáciu, a rapídne sa mi zhoršila pleť. Čo s tým mám robiť? Erika (31)

Radí MUDr. Dezider Timko, gynekológ a sexuológ

Zdroj: archív

Erika, kortikosteroidy sa za normálnych okolností vytvárajú v kôre nadobličiek. Sú určité ochorenia, pri ktorých sú nenahraditeľné. Môžu byť v rôznej forme a, samozrejme, môžu mať aj nežiaduce účinky. Často dochádza k poruche menštruačného cyklu, nadmernému ukladaniu tukového tkaniva, hlavne na tvári a v oblasti brucha, rednutiu kostí a je tu aj zvýšené riziko osteopénie. No a veľmi často môže dôjsť k zvýšenému ochlpeniu, a to aj nad hornou perou. Treba si stanoviť priority, či liečiť chorobu alebo postupne epilovať, čo si myslím, že nie je taký problém. A medzi nežiaduce účinky patrí aj zhoršenie kvality pleti, akné, ale aj to sa dá riešiť.

Opýtajte sa odborníka

Na návštevu lekára často nie je čas, no niekedy sa jednoducho hanbíme opýtať lekára na riešenie chúlostivých ženských problémov. Ak vás niečo trápi, opýtajte sa anonymne nášho gynekológa, ktorý každý týždeň odpovie na vaše ženské alebo sexuálne otázky. Píšte na nižšie uvedené kontakty a pridajte heslo Gynekológ!
@[email protected]
WhatsApp +421915731094