Mám 29 rokov a roky trvajúce silné bolesti pri menštruácii, ktoré sú vraj u niektorých žien normálne. Chodím pravidelne na preventívne prehliadky, výtery sú vždy v poriadku, za čo som vďačná. Ale nedávno som sa dočítala o endometrióze a mám veľmi podobné symptómy. Ako sa teda dá určiť, že netrpím týmto ochorením? Eva

Radí MUDr. Dezider Timko, gynekológ a sexuológ

Zdroj: archív

Endometrióza je stav, keď sa sliznica, vnútro maternice, dostane mimo dutiny maternice. Napríklad na vajcovod, vaječník, črevo a podobne. No a v období menštruácie dochádza ku krvácaniu na inom orgáne, čím môže dochádzať k chronickému zápalu na týchto orgánoch. A následok – častá mimomaternicová tehotnosť, ale aj bolesti mimo maternice počas menštruácie. Úplne najpresnejšou diagnostikou je laparoskopia – laicky povedané pozrieť špeciálnou optikou do dutiny brušnej a tá dokáže veľmi presne dokázať, respektíve vylúčiť endometriózu. Ale menštruačné bolesti nemusia vždy byť v dôsledku endometriózy.

Opýtajte sa odborníka

Na návštevu lekára často nie je čas, no niekedy sa jednoducho hanbíme opýtať lekára na riešenie chúlostivých ženských problémov. Ak vás niečo trápi, opýtajte sa anonymne nášho gynekológa, ktorý každý týždeň odpovie na vaše ženské alebo sexuálne otázky. Píšte na nižšie uvedené kontakty a pridajte heslo Gynekológ!
@[email protected]
WhatsApp +421915731094