Žltá

Táto farba patrí medzi najsvetlejšie a najžiarivejšie farby vôbec. Jej teplý tón vyžaruje radosť a veselosť. Žltá v nás väčšinou vyvoláva priateľské naladenie. Ak jej je však príliš, môže pôsobiť unavujúco a dráždivo. Z tohto dôvodu s ňou treba narábať opatrne.

Žltá
Žltá
Zdroj: shutterstock

Modrá

Farba oblohy patrí k najobľúbenejším farbám, hlavne čo sa týka interiérového dizajnu. Pôsobí chladno, zdržanlivo a upokojujúco. Väčšinou si pri nej predstavíme farbu mora alebo neba. Vďaka týmto asociáciám nám modrá pripomína aj nekonečné diaľky, a teda pôsobí uvoľňujúco a pokojne.

Modrá
Modrá
Zdroj: bellarose

Červená

Ejha! Pozor, žiadna z farieb nie je taká intenzívna a dominantná ako práve táto. Čo zahalíte do červenej, to sa okamžite stavia do centra pozornosti a priťahuje pohľady. Tak opatrne. Jej tón je veľmi povzbudzujúci a priateľský, niektorí z nás ju však vnímajú ako agresívnu. Veď aj v prírode znamená červená výstrahu, ako aj príťažlivosť.

Červená
Červená
Zdroj: shutterstock

Oranžová

Odtieň šťavnatých pomarančov stojí na sekundárnej farebnej palete. Spája v sebe hrejivosť červenej so žiarivosťou žltej. Preto na nás pôsobí intenzívne, veselo, povzbudzujúco a rozveseľujúco. Z tohoto dôvodu je to veľmi vhodná farba napríklad do detskej izby.

Oranžová
Oranžová
Zdroj: shutterstock