Bola som na preventívnej prehliadke u gynekológa, ktorý mi neskôr telefonoval, že som mala v pošve fekálne baktérie. Intímnu hygienu dodržiavam, tak ma to šokovalo. Viete mi povedať, ako sa postarať, aby sa mi nedostali do pošvy? Čitateľka (43)

Radí MUDr. Dezider Timko, gynekológ a sexuológ

Zdroj: archív lekára

Baktérie sa v pošve vyskytujú úplne bežne. I tie fekálne, veď konečník je neďaleko. Ale to nezna- mená, že ide o zanedbanú hygienu. Baktérie v pošve sa neliečia, ak nemáte problém a príznaky nedobrého, nekomfortného pocitu v pošve alebo napríklad výtok. Samozrejme, ak máte „pošvový“ problém, tak je správna cielená liečba. Tá bez príznakov môže rozhádzať pošvovú flóru, akúsi rovnováhu. Baktérie môžu ovplyvniť napríklad výsledok cytologického steru z krčka maternice a vtedy je liečba na mieste. Takže nemajte výčitky v zmysle zanedbanej hygieny. Mnohokrát stačí posilniť imunitu organizmu, ale vhodné sú aj pošvové probiotiká, ktoré sú voľnopredajné v lekárni. Opýtajte sa odborníka

Opýtajte sa odborníka

Na návštevu lekára často nie je čas, no niekedy sa jednoducho hanbíme opýtať lekára na riešenie chúlostivých ženských problémov. Ak vás niečo trápi, opýtajte sa anonymne nášho gynekológa, ktorý každý týždeň odpovie na vaše ženské alebo sexuálne otázky. Píšte na nižšie uvedené kontakty a pridajte heslo Gynekológ!
@[email protected]
WhatsApp +421915731094
@NCprezeny
@novycasprezeny