Babičkine liečivé recepty: 10 zaručených tipov, ktoré naozaj fungujú!
17. 1. 2014, 7:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:33)

Zdroj: Shutterstock
Či už nádcha alebo bolesti krížov – staré mamy mali skoro vždy na všetko svoj recept. Ale naozaj tieto recepty aj fungujú? Pri týchto 10 tipoch sú si istí aj samotní vedci.
Med a tymianový čaj proti kašľu
O ich vynikajúcich účinkoch sa presvedčili aj vedci z USA porovnávacími testami. Deti, ktoré trápil kašeľ, dostali med alebo sirup proti kašľu – a sladký nektár bol účinnejší. Účinkoval proti dráždivému kašľu lepšie a deti sa mohli pokojnejšie vyspať. Prečo? Jeho liečivé látky tlmia zápaly a podporujú imunitu.
Babičkin recept: 3-krát denne 1 až 2 ČL tmavého medu (pohánkový alebo tymianový med) nechajte pomaly rozpustiť v ústach alebo si ním oslaďte napríklad šálku teplého mlieka, bylinkového čaju z tymianu, anízu a fenikla (z každého dajte rovnakým dielom).
Kurací vývar proti nádche
Každý tanier je chutnou medicínou – to tvrdia aj americkí vedci z Omahy. kuracom vývare našli látky, ktoré ničia zárodky ochromujú fungovanie tých imunitných buniek, ktoré podporujú symptómy nádchy a prechladnutia.
Zdroj: Shutterstock
Ilustračná fotografia
Babičkin recept: Sliepku alebo kura (najlepšie domáce alebo bio) dajte do studenej vody spolu s bobkovým listom, borievkovými plodmi a 1 cibuľou. Nechajte zovrieť a potom varte na slabom ohni dve hodiny. Po hodine a pol varenia pridajte nadrobno pokrájanú zeleninu (zeler, kaleráb, mrkvu atď.) a osoľte.
Kamilkový čaj na bolesti brucha
Pre britských vedcov mal tento čaj nebývalý liečivý účinok. Prečo? Éterické oleje tlmia zápaly, no významnú úlohu zohráva aj glycín – aminokyselina, ktorá uvoľňuje a zbavuje nás kŕčov.
Zdroj: Shutterstock
Ilustračná fotografia
Babičkin recept: 1 až 2 ČL kamilkových kvetov dajte do šálky a zalejte vriacou vodou. Nechajte 10 minút prikryté vylúhovať, potom preceďte. Podľa potreby pite 3 až 4 šálky denne. Účinok podporí a kŕčov zbavuje termofľaša na bruchu.
Sladký spánok príde s valeriánou
Naozaj, potvrdili to aj nemeckí vedci a dokonca by pred chemickými prostriedkami proti poruchám spánku uprednostnili preparát z výťažku koreňa valeriány. Prečo? Tento rastlinný prostriedok nenaruší čulosť a koncentrovanosť počas dňa.
Babičkin recept: V ľahkých prípadoch 2 ČL sušeného koreňa valeriány zalejte šálkou studenej vody a nechajte približne 8 až 12 hodín odstáť, potom zohrejte a vypite.
Chladná hlava, nohy v teple najlepší lekár
Nórski a britskí vedci potvrdili, že na tomto výroku je veľa pravdy. Ich štúdie dokazujú, že nohy v teple chránia pred zápalmi močových ciest a mechúra a pred prechladnutiami. Studené nohy sú istým znamením toho, že telo sa postupne vychladzuje a stráca teplo, a to narúša imunitu. Baktérie a vírusy potom majú ľahšie pole pôsobenia.
Zdroj: Shutterstock
Ilustračná fotografia
Babičkin recept: Denne polhodinová prechádzka a pohyb na čerstvom vzduchu. Keď je zima a chladno, dajte si topánky s hrubou podrážkou alebo hrubé bavlnené ponožky. Pri ľadových nohách pomôže postupný teplý kúpeľ nôh: lavór naplňte do dvoch tretín približne 32 °C teplou vodou, vložte doň nohy a počas 15 minút postupne pridávajte horúcu vodu, až kým teplota nevystúpi na 40 až 42 °C, potom nohy v kúpeli nechajte ešte 5 minút.
Pri problémoch s mechúrom pite brusnicovú šťavu
Fínski vedci dokázali, prečo. Liečivé látky, ktoré obsahujú brusnice, spôsobujú, že sa zárodky a baktérie nedokážu usadiť v močových cestách a rýchlo sa vyplavia.
Zdroj: Shutterstock
Ilustračná fotografia
Babičkin recept: Pri častých zápaloch močových ciest vypite denne 3 menšie poháre prírodnej brusnicovej šťavy.
Mrkvová polievka – zázrak proti hnačke
Viedenskí vedci odhalili tajomstvo mrkvovej polievky. Pri varení mrkvy vznikajú látky, ktoré viažu škodlivé zárodky v črevách a podporujú ich vyplavenie ešte skôr, ako sa stihnú zahniezdiť.
Babičkin recept: Očistite 500 g mrkvy, potom hodinu povarte v 1 l vody, pretlačte cez sitko alebo roztlačte na pyré. Doplňte znova prevarenú vodu tak, aby ste spolu mali 1 liter, pridajte 3 g kuchynskej soli. Denne jedzte 2 až 3 taniere tejto polievky, kým sa vám neuľaví.
Keď vás bolia kríže, zohrejte si vrecko slamy
To, že babičkina rada je správna, potvrdili vedci a lekári zaoberajúci sa alternatívnou medicínou. Tí obkladmi zo slamových vreciek pomohli už mnohým pacientom. Účinkuje teplo, ale navyše ešte aj éterické bylinné oleje. Prenikajú do pokožky, naštartujú prekrvenie a uvoľnia stuhnuté svaly.
Zdroj: Shutterstock
Ilustračná fotografia
Babičkin recept: Vrecko slamy zahrejte nad vodnou parou na 60 °C, priložte na boľavé miesto, uterákom. Obklad nechajte na postihnutom mieste, až kým nevychladne.
Pri prechladnutí ponožky s cibuľou
Túto dobrú radu potvrdzujú aj vedci, ktorí sa zaoberajú rastlinnou medicínou. Antibakteriálne látky v cibuľovej šťave sa cez šľapy výborne vstrebávajú do tela a krvného obehu.
Zdroj: Shutterstock
Ilustračná fotografia
Babičkin recept: Pred spaním si na každú nohu zvlášť pokrájajte nadrobno cibule, zabaľte ich do látkovej utierky, zahrejte nad parou alebo na radiátore. Priložte na šľapy a natiahnite si na to hrubé vlnené ponožky. Nohy ešte prípadne zahrievajte aj termofľašou. Nechajte pôsobiť cez noc.
Jablko denne upevní zdravie
Nemeckí vedci tvrdia, že ešte lepšie sú dve jablká. Tieto plody zásobujú telo vitamínom C na imunitu, dostatkom pektínu, ktorý znižuje hladinu cholesterolu, a chráni pred ochoreniami srdcovo-cievneho systému. Okrem toho nám jablká ešte dodávajú polyfenoly – rastlinné látky, ktoré neutralizujú škodliviny v tele, pôsobia protizápalovo a posilňujú črevá proti jedom.
Zdroj: Shutterstock
Ilustračná fotografia
Babičkin recept: Denne zjedzte jedno alebo dve jablká (ak sa dá, tak z domáceho zdroja) – dobre ich umyte a konzumujte so šupkou.