Reklama

Gynekologička radí: Holiť či neholiť sa TAM DOLE? Na TOTO si dajte obrovský POZOR!

Zamerané na rozkrok: Holiť či neholiť?

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Kedysi ženy ochlpenie v intímnej oblasti neriešili. S modernou dobou prišiel aj trend „nahladko“ či rôznych zostrihov v nohavičkách. Je to však bezpečné zo zdravotného hľadiska?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    OBAVA každého muža! Bude mať moja žena po pôrode chuť na SEX? Gynekológ radí

    Mnohé ženy podľahli dobe, v ktorej žijeme, a začali sa upravovať „tam dolu“. Niektoré preto, že sa im to páči, iné sa cítia atraktívnejšie, ďalšie si povedali, že ak nebudú nasledovať trend, budú na smiech. A niektoré na to zvysoka kašlú. Stačí sa pozrieť na náš šoubiznis – celebritné krásky sa pretŕčajú v plavkách najrôznejších strihov, ktoré sú v oblasti rozkroku poriadne úsporné, a neuvidíte jediný chĺpok. Príkladom je modelka Andrea Verešová či podnikateľka a influencerka Nela Slováková. Potom sú však ženy ako kontroverzná Alex Wortex, ktorá sa v minulosti objavila na Bratislavských módnych dňoch sporo odetá a na obdiv vystavila zarastený rozkrok. Hlása prirodzenosť a podľa nej k nej chlpy patria. A tak sa vôbec neholí a ani trochu sa za to nehanbí. Je na každej z nás, ktorou cestou sa vydá, hlavné je, aby sme si viac neuškodili, ako pomohli.

    Je to bezpečné?

    „V súčasnosti sa názory laickej a odbornej verejnosti nezhodujú v dôležitosti významu ochlpenia v intímnej oblasti. Takzvané pubické ochlpenie je podľa väčšiny lekárov bariéra medzi vonkajším prostredím a citlivou oblasťou genitálií. Ochlpenie totiž zachytáva baktérie, vírusy, chemikálie a bráni ich vstupu do pošvy, rovnako bráni treniu a podráždeniu. Na opačnej strane je presvedčivý názor ,modernejších‘ lekárov a novodobej spoločnosti, ktorí tvrdia, že ochranná funkcia ochlpenia mala svoj význam najmä v období Homo sapiens, keďže dnes sú genitálie chránené vrstvami oblečenia. Aj keď sú chĺpky prirodzené, v súčasnosti nemajú dôležitú funkciu, bez ktorej by sme sa nezaobišli. Dokonca na mnoho ľudí pôsobia nepríťažlivo a najmä nehygienicky, keďže zadržiavajú pot aj telesné tekutiny,“ vysvetľuje postoj odborníkov k ochlpeniu gynekologička Stela Muránska.

    Ohoľ sa!

    Nás zaujímal najmä názor, či sú chĺpky zo zdravotného hľadiska nevyhnutné, keďže moderná doba diktuje „Ohoľ sa!“. Skutočne je dnes ešte také nevyhnutné, aby nás tam dole chránili? „Holenie nežiaduceho ochlpenia sa stáva bežnou praxou, a to hlavne z estetických a hygienických dôvodov. Niektorí ľudia uprednostňujú holenie v oblasti genitálu, aby sa cítili čistejšie a zvýšili si sebavedomie pri intímnom kontakte. Ďalší sa rozhodli pre holenie, aby sa vyhli nepohodliu a reakciám spojeným s rastom ochlpenia. Ani lekári sa jednoznačne nezhodujú v zdravotných benefitoch ochlpenia v intímnej oblasti, predsa však prevláda názor, že odstraňovanie ochlpenia predstavuje rizikový faktor pre sexuálne prenosné ochorenia. Vo svojej gynekologickej praxi však tento jav nepozorujem. Práve naopak, ženy, ktoré sa zbavujú chĺpkov ohanbia, zväčša dodržiavajú aj prísnejšiu intímnu hygienu,“ tvrdí lekárka, ktorá zároveň dodáva, že určite nie je vhodné odsudzovať či už tých, ktorí sa rozhodnú holiť, alebo tých, ktorí sa neholia. Je to otázka preferencií, a kým dnes je moderné jedno, o týždeň už môže byť v móde to druhé.

    Riziká spojené s holením

    Ako takmer všetko na tejto planéte, aj samotné holenie intímnych partií so sebou prináša isté riziká a môže, i keď nemusí spôsobiť zdravotné problémy. Medzi najčastejšie riziká spojené s holením ohanbia patrí podráždenie pokožky. Ide o veľmi citlivú časť tela, ktorú si holením podráždime. To sa prejaví začervenaním, svrbením či vyrážkami, ktoré sú často spojené s bolesťou. V prípade, že máme nesprávnu techniku holenia či starú žiletku, môžeme sa aj poraniť. Takéto drobné trhlinky či rezy zjednodušujú vniknutie infekcií do tela, ak sa stretnú s „kontaminovaným“ predmetom. Najčastejšie k tomu dochádza pri intímnom styku. Vtedy sa prenášajú bakteriálne či vírusové ochorenia ako herpes, HPV, genitálne bradavice či sexuálne prenosné ochorenia. Často sa môžu objaviť aj zarastajúce chĺpky, ktoré sú nepríjemné, bolestivé, môžu sa zapáliť a zanechať po sebe neestetické jazvičky. Objaviť sa môže aj folikulitída, ktorá je bolestivá, spôsobuje opuch, začervenanie a znepríjemňuje najmä kvalitu sexuálneho života. „Väčšine týchto rizík vieme predchádzať inými spôsobmi odstraňovania nežiaduceho ochlpenia. Najmodernejšou a zároveň najefektívnejšou metódou je bezpochyby laserová epilácia, pri ktorej vieme docieliť dlhodobé výsledky s dôrazom na maximálnu bezpečnosť podloženú lekárskymi štúdiami,“ dodáva odborníčka.

    Zdroj: Shutterstock

    Aké sú riziká spojené s holením intímnych partií?

    Na čo slúžia

    V našom prípade plnia ochrannú, hygienickú funkciu a funkciu sexuality. „Ochlpenie v oblasti genitálu chráni pokožku pred trením a mechanickým podráždením, ale aj vonkajšími faktormi (slnko, vietor...). Slúži ako ochranná bariéra pred vniknutím baktérií, vírusov, ale aj chemikálií. Môže slúžiť ako ochrana pred nadmerným potením v tejto oblasti, čo môže viesť k nepríjemnému zápachu, môže zachytiť telesné tekutiny a pomôcť udržať túto oblasť suchú. Chĺpky v intímnej oblasti môžu hrať rolu pri sexuálnej aktivite, jednak ako ochrana pokožky pred trením a podráždením, ale aj ako stimulácia na zvýšenie sexuálneho potešenia. Je dôležité podotknúť, že funkcie intímneho ochlpenia sa môžu líšiť v závislosti od krajiny, kultúry, náboženských alebo osobných preferencií jedincov,“ vysvetľuje doktorka Muránska.

    Nahladko iba v lete

    Leto, ktoré sa nezadržateľne blíži, je dôvod, prečo sa mnohé holíme nahladko. Aby spod plaviek nič netrčalo. Je však bezpečné ísť takto upravená na umelé či prírodné kúpalisko, kde sa to hemží baktériami? „Čo sa týka zvýšeného rizika infekcií, v lete ich môžete chytiť nezávisle od holenia. Stačí, ak si na sebe necháte spotené alebo mokré plavky, ktoré sú rajom pre hemžiace sa baktérie putujúce od análneho otvoru k vagíne a močovej rúre. Tieto mikroorganizmy sa môžu rovnako zdržiavať, premnožiť alebo putovať aj vo vašom ochlpení. Ale rizikové môže byť čerstvo oholené ohanbie, ktoré je podráždené alebo na ňom vznikli mikrotrhliny, do ktorých ľahko prenikne infekcia. Dostať vaginálnu mykózu po kúpaní v bazéne nie je nič nezvyčajné, práve naopak. Prirodzenú pošvovú flóru tvorí pestrá zmes aeróbnych a anaeróbnych mikroorganizmov, ktoré sú vo vzájomnej rovnováhe. Ak sa toto prostredie naruší (najčastejšie ,bazénovou‘ chémiou), kvasinky sa v ňom môžu premnožiť a spôsobiť zápal,“ ozrejmuje situáciu gynekologička.

    Zdroj: Shutterstock

    V lete si dávame viac záležať na hladkom zostrihu.

    Tipy od gynekologičky, ako si nespôsobiť komplikácie

    Zdroj: archív S.M.

    Radí MUDr. Stela Muránska z Health & Beauty Clinic

    1. Pri prvej úprave alebo väčšom rozstupe medzi holeniami, keď sú chĺpky dlhšie, ich najprv skráťte strojčekom alebo nožnicami, až potom ich hoľte. Pri depilácii chĺpky potrebujú určitú dĺžku, aby ich bolo možné odstrániť aj s korienkom.

    2. Holiaci a depilačný strojček udržiavajte v čistote, dezinfikujte ich pred každým použitím a žiletky pravidelne meňte. Kvôli hygiene, ale aj otupeniu, ktoré môže spôsobiť podráždenie a nepríjemné reakcie.

    3. Ak je to možné, uprednostnite spôsob mokrého holenia s penou alebo gélom. Pokožku viete pripraviť teplou sprchou alebo kúpeľom, keď chĺpky zmäknú. Pri výbere vhodných prípravkov dajte pozor, aby mali neutrálne pH, nech nenarušia prirodzenú mikroflóru v pošve.

    4. To platí aj pre prípravky po holení na upokojenie a hydratáciu. Podstatné je, aby neboli parfumované, môžu mať aj mierne dezinfekčný účinok. Vhodné sú s obsahom aloy alebo ružovej vody, pomôže aj kokosové mlieko či detský púder.

    5. Hoľte sa v smere rastu chĺpkov. Pokožku je vhodné napnúť tak, aby ste dosiahli hladšie oholenie a predišli porezaniu, znižujete tým počet ťahov žiletkou.

    6. Úpravu intímnej oblasti by ste mali naplánovať tak, aby ste neboli pod časovým stresom.

    Rada na záver:

    Množstvo žien si obľúbilo laserovú epiláciu. Ide o veľmi efektívnu, trvalú, pohodlnú a bezpečnú formu odstraňovania alebo úpravy pubického ochlpenia. Vyhnete sa rizikám spojeným s holením a ušetríte čas. Na záver by som však zhrnula, že to, ako vo finále vyzerá vaša intímna oblasť, čo je správne alebo pekné, je to, čo sa páči vám, v čom sa cítite prirodzene, príťažlivo a sebavedomo.