Majú chĺpky nejaký zmysel alebo nie? Existuje pri depilácii, napríklad v salóne, nejaké riziko z hľadiska ochorenia intímnych partií? Zvažujem laserovú epiláciu intímnych partií.

Čitateľka z Bratislavy

MUDr. Dezider Timko
Zdroj: shutterstock, archív

Radí MUDr. Dezider Timko, gynekológ a sexuológ

Depilácia je z medicínskeho hľadiska úplne v poriadku, len musím upozorniť na zachovávanie hygieny. Je dôležité mať systém, treba odpozorovať od mužského pokolenia, ako na to. Napríklad mať kvalitný strojček. Ak ide o žiletku, mala by byť ostrá a, samozrejme, nepožičaná od kamarátky. Treba ju používať veľmi jemne. Smer holenia by mal byť v smere rastu chĺpkov, nie proti. Je nutné dobre navlhčiť pokožku, používať kvalitnú penu a nesnažiť sa oholiť intímne miesta jedným ťahom. Pozor na prípadné poranenia. Niekedy sa dosť komplikovane hoja. Používajte dezinfekciu na ošetrenie po depilácii. Treba si uvedomiť, že intímne miesta nie sú mužská brada. Ochlpenie v podstate nie je nutné zo zdravotného hľadiska. Dnes je to vec vkusu. Azda, ak ochlpenie nie je, niektoré mikroorganizmy majú menšiu šancu otravovať. Depilácia v salóne je v poriadku pri zachovaní všetkých sterilných pravidiel. Laser vlastne ničí korienky chĺpkov. Ale ošetrenie treba absolvovať opakovane, keď dorastú ďalšie korienky. Takže stačí zistiť referencie o salóne a tešiť sa na leto a telo do plaviek.

Nová poradňa pre vás

Na návštevu lekára často nie je čas, no niekedy sa jednoducho hanbíme opýtať lekára na riešenie chúlostivých ženských problémov. Ak vás niečo trápi, opýtajte sa anonymne nášho gynekológa, ktorý každý týždeň odpovie na vaše ženské alebo sexuálne otázky. Píšte na nižšie uvedené kontakty a pridajte heslo Gynekológ! @ novycasprezeny @novycasprezeny.sk WhatsApp +421915731094 @NCprezeny @novycasprezeny