Hovoria vám, že ste hypochonderky? Počuli ste už o neuropatii?
16. 7. 2010, 10:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:14)

Zdroj: archív
Milióny ľudí na svete sužujú záhadné bolesti, ktorých pôvod si nevedia vysvetliť. Možno to zažívate aj vy. Ste frustrované?
Trápi vás už tento problém dlho a často aj niekoľko mesiacov, no ani lekári, za ktorými ste zašli, vám nedokážu povedať prečo?
Existujú špecialisti, ktorí sa zaoberajú fenoménom chronickej bolesti a tí hovoria, že môže ísť o neuropatiu. Príčinou sú poškodené nervové nosiče Na rozdiel od bežnej bolesti, ktorá nás upozorňuje, že niečo v našom tele nefunguje správne, neuropatická bolesť nemá ochrannú úlohu.
Neuropatia?
Keďže pretrváva aj dlho po vyliečení pôvodného zranenia, často je ťažké ju správne diagnostikovať. Podľa celoeurópskeho prieskumu sa až 60 percent postihnutých Európanov s týmto pojmom nikdy nestretlo. A pritom sa im žije s nevysvetliteľnou bolesťou naozaj veľmi ťažko.
Niektorí na odhalenie neuropatie čakajú celé roky. „Na Slovensku je pomerne veľa nediagnostikovaných pacientov s neuropatiou, ktorí zatiaľ nedostávajú optimálnu liečbu,“ hovorí profesor Peter Turčáni z Neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice aj s poliklinikou v Bratislave.
Pod neuropatickou bolesťou sa vlastne skrýva oslabenie neurologického stavu. Ide o typ chronickej bolesti zapríčinenej poškodením nervov, ktoré sú bežne citlivé na bolesť, alebo poranením časti nervového systému, ktorý prenáša signály bolesti.
Nie ste hypochonderky!
Takmer dve tretiny pacientov s touto diagnózou dlho pred zistením príčiny ticho trpeli a považovali sa za precitlivených či hypochondrov. Cítili totiž bolesti v napohľad úplne zdravej časti tela.
Neuropatická bolesť môže byť sprievodným javom rôznych diagnóz, napríklad cukrovky, pásového oparu, rakoviny, HIV, ale aj rôznych ochorení chrbtice či stavov po jej operáciách. Býva často vedľajším znakom aj iných závážnych ochorení a negatívne ovplyvňuje kvalitu života. Obmedzuje v pohybe, pri práci ale aj vo vykonávaní bežných úkonov, ako je napríklad obliekanie.
Zaveďte si denník bolesti
Približne polovica ľudí so správne stanovenou diagnózou neuropatickej bolesti prirovnáva sprievodné znaky k pocitu popálenia vystreľovania, pichania, mravčenia až k stavu pripomínajúcemu elektrický šok.
Ak trpíte neidentifikovateľnou bolesťou, lekári vám odporučia viesť si o bolesti denník. Tam si budete zaznamenávať najhoršie, ale aj najmiernejšie bolesti za posledných 24 hodín. Značiť by ste si mali aj to, či ste vykonávali nejakú činnosť, ktorá mohla bolesť spôsobiť, alebo naopak niečo, čo bolesť uvoľnilo. Ak zrozumiteľne opíšete lekárovi svoje príznaky a ich vplyv na váš život, dokáže určiť správnu diagnózu a vhodnú liečbu.
Nezostaňte samy
Je dôležité, aby ste sa neuzavreli do seba. Rozprávajte sa o problémoch s rodinou a priateľmi a, samozrejme, buďte úprimné k lekárom. Ak sa vám zdá, že trpíte neuropatiou, povedzte svojmu ošetrujúcemu lekárovi, kedy sa bolesť začala, či ju pociťujete ako vyžarujúcu alebo šíriacu sa, aká je silná, ako často sa objavuje a či vám znemožňuje pracovný, spoločenský alebo súkromný život.