Reklama

Možno roky netušíte, čo je príčinou vášho trápenia: Hrozí táto choroba aj vám?

Mnohé ženy dlho netušia, že príčinou ich

Zdroj: Shutterstock, RCA

Reklama

Kým pracuje, ako má, ani o nej nevieme. Problémy nastanú vtedy, keď začne haprovať.

Štítna žľaza je dvojlalokový orgán približne vo veľkosti palca umiestnený v oblasti krku. Všetko, čo sa v našom tele deje, závisí práve od tohto neveľkého, no o to dôležitejšieho telieska: metabolizmus, energetická úroveň, a aj náš duševný stav a nálada. Ak štítna žľaza nevyrába dostatok hormónov, naša látková premena sa spomalí, ak ich produkuje priveľa, metabolizmus sa zrýchli.

Fabrika na hormóny

Mnohé ženy celé roky netušia, že príčinou ich zdravotných ťažkostí, depresií, únavy, priberania môže byť práve štítna žľaza. Akýkoľvek výkyv jej činnosti sa okamžite prejaví. Neliečená vám môže spôsobiť dokonca srdcovú arytmiu či dokonca poškodiť srdce. Motýlik v krku totiž vyrába hormóny, ktoré riadia metabolizmus cukrov, tukov aj bielkovín, centrálny nervový systém, svalstvo, srdce aj cievy. Ak už vo vašej rodine niekto ochorel, pravdepodobnosť, že sa to stane aj vám, sa zvyšuje.

Zdroj: Shutterstock

Hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú prakticky všetky

Varovné signály

Na to, že niečo nie je v poriadku, vás môžu upozorniť tlaky a bolesti v hrdle, problémy pri prehĺtaní. Neplatí to však vždy. Zväčšenú štítnu žľazu nemusí byť vidieť na prvý pohľad. Hrdlo nebýva vždy zhrubnuté, žľaza niekedy rastie dovnútra. Aj mnohé ďalšie príznaky bývajú nenápadné. Zbystrite pozornosť, ak na sebe spozorujete tieto ťažkosti – zvýšené potenie, chudnutie alebo priberanie bez príčiny a problémy s očami.

Kedy ísť k lekárovi

Pokiaľ vás už dlhšie trápi únava, spavosť, zvýšený pocit chladu, opuchy tváre, časté angíny, suchá koža a vlasy, zmeny nálad, apatia, čo najskôr navštívte svojho praktického lekára, ktorý vás pošle k odborníkovi endokrinológovi. Tam vám urobia podrobné, no jednoduché a nebolestivé vyšetrenia. Akákoľvek porucha sa pomerne rýchlo zistí odberom krvi a ultrazvukom.

V niektorých prípadoch je potrebná ešte punkcia, teda odber vzorky tkaniva. Až 20 % ľudí má vo svojej štítnej žľaze uzlíky, ktoré upozorňujú, že sa tam deje niečo nekalé. Približne v dvoch percentách týchto uzlíkov sa nakoniec objaví nádor, ktorý sa musí ihneď vyoperovať.

Zdroj: Shutterstock, RCA

Súčasťou kontroly je prehmatanie

Ako sa lieči

Pri zníženej aj zvýšenej činnosti štítnej žľazy sa podávajú lieky, ktoré musí pacient užívať väčšinou až do konca života. Ak má lekár podozrenie na rakovinu (nádorov štítnej žľazy stále pribúda najmä medzi mladými ženami) alebo žľaza prekáža pri dýchaní a prehltaní, je potrebná operácia. Po nej musia pacienti doživotne užívať hormóny, ktoré za normálnej situácie štítna žľaza produkuje.

Najčastejšie poruchy

HYPOTYREÓZA – znížená funkcia

Pri tomto ochorení štítna žľaza štrajkuje a neprodukuje dostatočné množstvo hormónov. Cítite sa spomalená, bez energie, ťažko sa sústredíte, priberáte, opúchajú vám viečka a býva vám často zima. Môžete tiež trpieť poruchami menštruačného cyklu, zápchou, padaním vlasov a suchou, šúpajúcou sa pokožkou.

HYPERTYREÓZA alebo TYREOTOXIKÓZA – zvýšená funkcia

Porucha, kedy štítna žľaza produkuje väčšie množstvo hormónov, ako organizmus potrebuje. Ste podráždená, neurotická, pociťujete stály nepokoj a nervozitu, všetko vás rozčuľuje a fungujete na zvýšené obrátky. K tomu sa pridávajú výkyvy nálad, úzkostlivosť, problémy so spánkom, zrýchlený tep, búšenie srdca a chudnutie bez zjavnej príčiny.

Zdroj: Shutterstock, RCA

Vyšetrením z krvi sa zisťuje množstvo hormónov

GRAVESOVA-BASEDOWOVA CHOROBA

Ide o autoimunitnú poruchu, kedy imunitný systém organizmu začne vytvárať protilátky, ktoré podnecujú štítnu žľazu k vyššej činnosti. Typickým prejavom je vystúpenie očí, dvojité videnie a zvýšená citlivosť na svetlo.

HASHIMOTOVA AUTOIMUNITNÁ TYREOIDITÍDA

Pri tejto zápalovej poruche dochádza v tele k tvorbe protilátok, ktoré napádajú a poškodzujú vlastnú štítnu žľazu.

O čo sa starajú hormóny štítnej žľazy

● tvorbu tepla a termoreguláciu

● činnosť mozgu

● metabolizmus tukov, cukrov a bielkovín

● činnosť srdca, jeho výkonnosť a pulzovú frekvenciu

● bezproblémové dýchanie

● fungovanie pohlavných orgánov

● ovplyvňujú menštruačný cyklus aj  plodnosť

● kvalitu kože, nechtov, vlasov

● hmotnosť, podieľajú sa na vzniku obezity alebo na chudnutí

● kvalitu kĺbov, pevnosť kostí a uvoľnenie svalstva

● krvotvorbu

Skontrolujte si hrdlo!

1. Pozerajte sa priamo do zrkadla a sledujte prednú spodnú oblasť hrdla tam, kde sa končieva golier.

2. Otáčajte hlavu dozadu, stále sa pozerajte do zrkadla.

3. Naberte do dlane trochu vody, napite sa a pomaly prehltnite. Pozorujte hrdlo. (Nemýľte si štítnu žľazu s ohryzkom).

4. Ak zbadáte niečo nezvyčajné, zájdite k lekárovi.

Vedeli ste, že...

... väčšinu ochorení štítnej žľazy už dnes vedia odborníci liečiť?

... v niektorých krajinách sa jodiduje nielen soľ, ale aj múka?

Zdroj: Shutterstock

V niektorých krajinách sa jodiduje nielen soľ,