Reklama

Hrozí vám vyšetrenie hadičkami? Vyhnite sa mu

Gastroenterológovia ubezpečujú, že drvivá väčšina

Zdroj: archív

Reklama

Máte nepríjemné pocity v bruchu? Neviete, čo sa v ňom deje a poslali vás na špeciálne vyšetrenie? Máte už dopredu panickú hrôzu? Vieme, čo vás čaká.

O endoskopických vyšetreniach kolujú hrôzostrašné historky. Avšak gastroenterológovia ubezpečujú, že drvivá väčšina sa uskutoční hladko a bezbolestne.

Veľa záleží na prístupe lekára, ale aj na pacientovi, ako sa počas vyšetrenia správa. Ak však máte napriek tomu obavy, potešíme vás. Ide to aj bez hadičiek. Pripravili sme pre vás prehľad najdôležitejších vyšetrení tráviaceho traktu.

Endoskopia

Optický prístroj sa zavedie do tráviacej trubice. Umožňuje podrobné vyšetrenie tráviacej trubice znútra, ako aj odber sliznice na histologické vyšetrenie, vyšetrenie žlčových a pankreatických vývodov a zároveň umožňuje vyťahovanie cudzích telies bez operácie. Vyšetrenie je bezplatné.

Gastroskopia

Umožňuje opticky vyšetriť hornú časť tráviacej trubice až po dvanástnik. Pred vyšetrením sestrič ka vstrekne pacientovi do hrdla znecitlivujúci sprej alebo dostanete cukrík s podobným účinkom. Potom vás uložia na ľavý bok a do úst medzi zuby dostanete umelý chránič.

Gastroskopia sama osebe nie je bolestivá, pre zvlášť citlivých pacientov však môže byť trocha nepríjemné zavádzanie prístroja alebo tlak v oblasti žalúdka, ktorý je spôsobený vzduchom. Trvá od niekoľkých minút do pol hodinky, podľa náročnosti. Zákrok prepláca zdravotná poisťovňa.

Rektoskopia

Vykonáva sa pomocou kovového prístroja, rektoskopu, do hĺbky 30 cm. Poloha pacienta je trocha nepríjemná: kľačí konečníkom otočený k vyšetrujúcemu a podopiera sa vpredu na lakťoch.

Do konečníka sa cez rektoskop fúka vzduch, ktorý ho rozťahuje, čo spôsobuje mierny tlak v podbrušku. Môže to byť nepríjemné, no nie bolestivé. Lekár odoberie vzorku sliznice konečníka na mikroskopické vyšetrenie, zastaví krvácanie, prípadne odstráni cudzie teleso z konečníka. Vyšetrenie si nemusíte platiť.

Kolonoskopia

Vyšetruje sa konečník a hrubé črevo, prípadne aj dolná časť tenkého čreva. Priebeh je trocha komplikovanejší a trvá dlhšie ako pri gastroskopii. Brucho pacienta býva nafúknuté, lekár musí cez prístroj vháňať do čriev vzduch, aby získal čo najlepší obraz. Samotné vyšetrenie celého hrubého čreva trvá 30 až 45 minút, podľa potreby aj dlhšie. Ak vám nájdu polyp, môžu ho pomocou sondy okamžite odstrániť.

Dajte sa uspať

Ak sa veľmi bojíte, požiadajte gastroenterológa, aby vás čiastočne utlmil alebo využil krátkodobú anestézu. Ak máte záujem o celkovú anestézu, požiadajte o to lekára aspoň týždeň pred plánovaným vyšetrením. Poisťovne celkovú anestézu pri gastroenterologickej endoskopii ambulantne zatiaľ nehradia. Za uspanie si priplatíte okolo 70 eur.

Virtuálna kolonoskopia

Táto moderná metóda je na rozdiel od predchádzajúcich klasických vyšetrení pohodlnejšia a príjemnejšia. Robí sa len v indikovaných prípadoch, poslať vás na ňu musí gastroenterológ. Pacient sa na vyšetrenie pripravuje štyri dni dopredu, počas nich musí jesť a piť presne podľa pokynov lekára.

Samotné vyšetrenie čreva na cétečku trvá iba necelú minútu, pričom vám detailne pozrú aj vnútro brucha a panvy. Ak vyšetrenie odhalí nádor alebo polypy, budete musieť absolvovať klasickú kolonoskopiu. Vyšetrenie prepláca zdravotná poisťovňa.

Vyberáme pre vás niečo PLUS