Hrozivú zástavu srdca nám telo hlási v predstihu: Rozpoznať prichádzajúce NEBEZPEČENSTVO je možné už 24 hodín vopred, čo si všímať?
24. 9. 2023, 19:01

Zdroj: Getty/PeopleImages
Ľudské telo je úžasný systém, ktorého všetky tajomstvá ešte nepoznáme. V mnohých prípadoch nám ale vie napovedať, že s ním niečo nie je v poriadku.
Náhla zástava srdca je život ohrozujúci stav, ktorý vzniká väčšinou z dôvodu poškodenia elektrickej funkcie srdca, čím sa srdce zastaví a krv z neho sa prestane pumpovať do celého tela. Bez okamžitej pomoci od inej osoby pacient zomrie.
Naše telo ale už 24 hodín vopred upozorňujte na tento nebezpečný stav. U mužov a žien sa prejavuje trochu inak, pričom u mužov predstavuje väčšie riziko.
Medzi jej typické varovné príznaky sú:
- rýchly pulz a búšenie srdca
- bolesť v hrudi
- sťažené dýchanie, dýchavičnosť
- mdloby
- nevoľnosť a / alebo vracanie
- nadmerné potenie
Často náhla zástava srdca nastane aj bez akýchkoľvek varovných príznakov. Vždy je ale potrebný včasný zásah druhej osoby, ktorá postihnutému stláča hrudník. To výrazne zvyšuje mieru prežitia. V tomto prípade má záchranca neodkladne volať aj záchrannú službu na číslo 112.
Je dôležité začať s resuscitáciou do 3-5 minút! Ak nenastane zvrátenie arytmie dostatočne rýchlo a strata vedomia trvá pridlho, dôjde k poškodeniu mozgu a ďalších orgánov.
K rizikovým faktorov patrí fajčenie, vysoký krvný tlak, dedičné ochorenia srdca, vysoké hladiny cholesterolu, obezita, cukrovka, prekonaný infarkt, vyšší vek, ochorenie obličiek, mužské pohlavie a spánkové apnoe.
Údaje analyzované v istej štúdii zistili, že polovica ľudí, ktorí zažili náhlu zástavu srdca, mala aspoň jeden výrazný symptóm za posledných 24 hodín. Pri ženách sa najčastejšie objavovala dýchavičnosť, u mužov bolesť na hrudníku.
Zdroj: Getty/eternalcreative
Ilustračný obrázok
Vhodnou prevenciou je vyhýbať sa fajčeniu, alkoholu, nadváhe a dbať na zdravú stravu, pravidelný pohyb a vyhýbanie sa nadmernému stresu.
Autor: Liana Benz