Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Ihly vám vrátia zdravie

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Ak naberiete odvahu a necháte si do tela zapichnúť niekoľko ihiel, budete zdravšia a vyrovnanejšia. Akupunktúra nelieči len telo, ale aj dušu. Odporúča ju stále viac klasických lekárov. Pri ktorých ochoreniach pomáha?

Akupunktúra ako prevencia

Už v starej Číne sa na akupunktúru dívali najmä ako na preventívnu medicínu. Lekára navštevovali predovšetkým na prelome ročných období, keď je človek náchylnejší na rôzne ochorenia. Ihly pomáhajú predchádzať mnohým zdravotným problémom, takže za terapeutom nemusíte ísť len vtedy, keď ste chorá. Metóda sa osvedčila i pri odvykacích kúrach od fajčenia a alkoholu, mnohí vďaka nej schudli. Je vhodná aj pre deti, dokonca na liečbu reagujú rýchlejšie ako dospelí.

V Číne majú aj polmetrové ihly

Akupunktúrne ihly sú tenké a vyrábajú sa z nehrdzavejúcej ocele, zlata alebo striebra. Ich priemer býva rôzny, kolíše od pol do jedného milimetra. Ihly majú rôznu dĺžku a zakončenie. Niektoré zdobí krátky hrot, iné dlhší, ďalšie sa tvarom podobajú šípu.

V Číne používajú výnimočne až polmetrové ihly. Neaplikujú sa do hĺbky, ale zasúvajú sa pod kožu. Cieľom je jediným vpichom zasiahnuť viac bodov. (Ešte šťastie, že na Slovensku na vás nikto takúto ihlu nevytasí!)
Veľkosť ihiel, ich umiestnenie a dĺžku procedúry zvolí terapeut po dôkladnom vyšetrení.

Zabodnutie ihiel je rýchle a bezbolestné. Niektoré sa aplikujú milimeter pod kožu, iné treba pichnúť hlbšie. Zvyčajne musíte na sedení „prežiť“ dva až štyri páry. Ihly v tele zostávajú 20 až 40 minút, vyberanie takmer nepocítite.

Počet sedení je individuálny a závisí od konkrétnych ťažkostí. Niekedy stačí jedna či dve návštevy a problém je preč, inokedy treba absolvovať aj desať alebo dvanásť sedení.
Sedenia sú zvyčajne raz za týždeň, v niektorých prípadoch aj každý druhý deň.

Nemusíte sa báť, že vás lekár nakazí nejakou pliagou. Väčšina terapeutov používa pri každom pacientovi nový balíček ihiel, zvyšní ich sterilizujú priamo v ordinácii alebo posielajú do nemocníc.

Pri akupunktúrnej liečbe sa niekedy využíva i bankovanie – na body sa priložia malé sklenené banky, čím sa vytvorí podtlak, ktorý do danej časti tela privedie krv a energiu „či“.

Možné vedľajšie účinky:

= krátkodobé zhoršenie príznakov, ktoré však čoskoro začnú ustupovať,
= mdloba – ihly treba ihneď vybrať,
= opuch v mieste vpichu,
= pri nesprávnom zavedení môžu ihly poškodiť nervy (takéto prípady sú však mimoriadne vzácne).

Nájdite si dobrého lekára

Overte si, akú má váš budúci liečiteľ dĺžku praxe. Umenie akupunktúry sa nedá zvládnuť za mesiac, minimum je dva až päť rokov. Ak môžete, uprednostnite terapeuta s lekárskym vzdelaním. Najlepšie je spoľahnúť sa na odporúčania známych a priateľov. Kontakty na lekárov nájdete aj na internete.

Pýtame sa odbornej lekárky na akupunktúru MUDr. DANUŠE SIVEKOVEJ zo súkromnej ambulancie HOMEREA v Bratislave

Na akom princípe funguje akupunktúra?

Cieľom akupunktúry je stimulovať určité miesta na ľudskom tele, takzvané akupunktúrne body. Ich dráždenie, či už kovom, ohňom, alebo inými prostriedkami, zlepšuje prúdenie energie „či“ v energetických dráhach, obnovuje vnútornú rovnováhu a pomáha pri liečení rôznych neduhov. Choroby sú totiž dôsledkom nadmerného, spomaleného alebo zablokovaného toku energie.

Ako ďaleko siahajú korene tejto liečebnej terapie?

Akupunktúra je súčasťou tradičnej čínskej medicíny, ktorej počiatky siahajú do mladšej doby kamennej. Už vtedy sa jednotlivé body ležiace na energetických dráhach stimulovali akupresúrou, teda kombináciou tlaku a masáže. Až neskôr sa objavili prvé kostené ihly, ktoré položili základy akupunktúry. Po objavení ohňa sa začalo používať aj nahrievanie. Teplo preniká do hĺbky, je príjemné, uvoľňujúce a pomáha pri rôznych bolestiach. Na nahrievanie najčastejšie slúži vata sušenej paliny, takzvaná moxa, ktorá je výhodná, pretože horí pomaly. Prikladá sa priamo na ihlu alebo sa akupunktúrny bod nahrieva s malým odstupom od kože.

Kde všade sa nachádzajú akupunktúrne body?

Na povrchu hlavy, trupu, končatín, na ušnici, ale aj na slizniciach v blízkosti telesných otvorov. Nie sú však rozložené náhodne, ale zoradené za sebou ako koráliky na nitkách. Na každej strane tela je dvanásť línií, čo zodpovedá dvanástim dvojhodinám dňa, dvanástim mesiacom v roku a dvanástim orgánom, ako ich pozná čínska medicína. Body na týchto dráhach môžu ovplyvniť funkciu a patologické pochody v príslušných orgánoch, a to aj keď sú dosť vzdialené od vpichu ihly.

Vraj pacientov vyšetrujete i zmyslami...

Aj v tradičnej čínskej medicíne je veľmi dôležité stanovenie správnej diagnózy. Vyšetrenie sa skladá z pozorovania sluchom, zrakom, čuchom, pohmatom, anamnézy a pulzovej diagnostiky, teda sledovania tepu. Na základe toho stanovím princípy, metódy a celkový postup liečby. Rozhodujúci nie je len výber miesta, do ktorého zapichnem ihlu, ale i správna reakcia pacienta. Musí cítiť, že bol zasiahnutý akupunktúrny bod. Pri dobrom napichnutí pociťuje mierne znecitlivenie, brnenie, drevenenie, tlak, ťažobu, niekto až bolesť.

Pri ktorých ochoreniach je metóda účinná?

Akupunktúra môže pomôcť pri mnohých zdravotných problémoch. Výborne pôsobí pri ochoreniach nervovej sústavy, zápaloch nervov, neurózach alebo počiatočných stavoch aterosklerózy. Osvedčila sa tiež pri endokrinných poruchách, cukrovke, problémoch so štítnou žľazou, alergiách ako žihľavka a senná nádcha. Ihly si poradia aj s tráviacimi a gynekologickými ťažkosťami, bolesťami žalúdka, hlavy, chrbtice či ochoreniami svalov a kĺbov.

Do koho ihlu „nezabodnete“, aj keby veľmi chcel?

Liečebná metóda nie je vhodná pri bolestiach nejasného pôvodu a dlhodobo sa nezlepšujúcich ťažkostiach. Ihly sa nesmú aplikovať na miesta s poškodenou pokožkou, napríklad s vredmi alebo opuchmi. Opatrne treba postupovať u diabetikov, ľudí s poruchami zrážania krvi, zápalmi kože či oslabenou imunitou po chemoterapii alebo rádioterapii. Špecifický prístup vyžadujú i tehotné ženy. Nemali by sa pichať v oblasti brucha, krížov a silných energetických bodov. V opačnom prípade hrozí potrat.

Aké pravidlá treba dodržať pred procedúrou?

Staré čínske texty hovoria, že akupunktúra je zakázaná pred pohlavným stykom a po ňom, po jedle, pri hladovaní, vyčerpaní, pred a po požití alkoholu (dnes aj iných omamných látok). Neodporúčajú ju ani pri intenzívnych duševných emóciách ako strach, des, hnev či rozčúlenie. Po cestovaní na dlhé vzdialenosti treba počkať niekoľko dní, aby sa cestou vyčerpaná energia vrátila.

Vyberáme pre vás niečo PLUS