Reklama

Imunitu podporia vitamíny, relax a otužovanie

Ilustračné foto

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Najúčinnejším prostriedkom na podporu imunity je prísun vitamínov v čerstvej forme, dostatok oddychu, pohyb, otužovanie či pobyt na čerstvom vzduchu.

Čo odporúčate na podporu imunity v období výskytu chrípky a na akom princípe fungujú produkty, ktoré odporúčate?

V tomto období zvýšeného výskytu vírusových ochorení odporúčam napríklad:

Preventan acut – urýchľuje tvorbu leukocytov, ktoré sú zodpovedné za obranu tela proti infekcii a za rýchlejšie zvládnutie zápalu, zmierňuje priebeh ochorenia a čas liečby, povzbudzuje organizmus pri únave a pocite malátnosti, pomáha v štádiách počínajúcej vírusovej infekcie a bakteriálnej superinfekcie, ktorá môže napadnúť vírusom oslabený organizmus

Preventan Quattro – má rovnaký účinok, len pôsobí aj proti bolestiam hrdla a zápalom v dutine ústnej

Celaskon – je dôležitý pre aktivitu rôznych enzýmov, ovplyvňuje aj reakciu imunitného systému na infekciu

Probiotiká – stabilizujú imunitný systém

Prebiotiká – napr. Lactobacilky s prebiotikami – podporujú imunitný systém

Úprava životosprávy – dostatok vitamínov aj v čerstvej forme, primeraná fyzická aktivita, otužovanie, sauna, dostatok oddychu a spánku, v prípade ochorenia pokojný režim

MUDr. Iveta Herbanská, všeobecná lekárka pre deti Ambulancia všeobecného lekára pre deti, Medissimo

Chrípka je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie charakterizované náhlym začiatkom a zvyčajne vysokou horúčkou nad 38 ºC. Nemusí byť celkom pravda, že ľudia, ktorí nebývajú chorí, sú automaticky zdraví, pretože ich imunitný systém nemusí dobre fungovať. Ak je nefunkčný, nie je schopný reagovať na žiadne vírusy či baktérie, ktoré sa však všade okolo nás nachádzajú. Ak takí ľudia dostanú chrípku. tá sa nemusí prejaviť klasicky (ale vírusy sa v organizme rozmnožujú a napádajú jednotlivé orgány). A preto najlepšou prevenciou je funkčná imunita, ktorú treba posilňovať najmä v tomto období. Sú rôzne podporné prostriedky na jej zvýšenie. Od byliniek (echinacea), ktoré pomôžu ľahšie zvládať ochorenie, cez vitamíny (vitamín C), beta-glukány (hliva ustricová), ktoré pôsobia na rozmnoženie vlastných makrofágov (buniek imunitného systému) až po mledzivo (kolostrum), ktoré obsahuje priamo zložky imunitného systému – imunoglobulíny.

Medicína však odporúča len pokoj na lôžku a príjem vitamínov. Chybne a zbytočne sa predpisujú aj antibiotiká, ktoré nie sú účinné na vírusy. Práve naopak – ešte viac narušia imunitný systém zlikvidovaním kmeňov dobrých baktérií. K ďalším možnostiam medicíny patrí očkovanie, ale aj tu sú veľké otázniky. Kedy a koho očkovať, do akého organizmu (sú vyšetrenia pred očkovaním dostatočné)? Aký komplex látok, a ako sa s tým daný organizmus vie vyrovnať?

Najúčinnejšie z hľadiska podporenia imunity sú imunoglobulíny, ktoré reagujú proti voľným vírusom. Vedia ich rozložiť, aby sa nedostali do bunky, ktorú by vírus zlikvidoval, zosilňujú bunkové membrány, zabránia replikácii a reinfekcii vírusov.

kolektív inžinierov výživy Barny’s

Na akom princípe fungujú produkty, ktoré odporúčate?

Práve pre vysoký obsah imunitných a rastových faktorov sa kolostrum aj v minulosti používalo na podporu liečby mnohých ochorení. V súčasnosti je výskum kolostra na takej vysokej úrovni, že sa dá presne určiť množstvo jednotlivých imunitných faktorov v jednej dávke.

Najdôležitejší je obsah imunoglobulínov (Ig). Kolostrum obsahuje IgG, IgA, IgM.

IgG – má najväčší účinok na voľné vírusy, zvyšuje pohlcovanie antigénov a neutralizuje toxické látky

IgA – ochraňuje povrch slizníc

IgM – urýchľuje pohlcovanie antigénov, pri napadnutí aktivujú komplement, ďalšiu zložku imunity

Ďalšími zo zložiek kolostra sú laktoferín a transferín. Ich úlohou je naviazať na seba železo, a tým zabrániť tomu, aby sa na železo naviazal mikroorganizmus (baktérie, vírusy...). Napríklad keby sme nemali v tele laktoferín, narušila by sa nám celá črevná flóra a rozmnožili by sa všetky patogénne baktérie.

Ďalšou zložkou kolostra sú rastové faktory. Majú za úlohu rast svalovej hmoty, kostí, kostnej drene, pomáhajú pri spaľovaní tukov. Kolostrum obsahuje všetky 3 rastové faktory:

IGF – vyrovnávajú hladinu cukru v krvi

EGF – obnovujú regeneráciu epitelového

tkaniva (koža, výstelky vnútorností, čriev...)

TGF – syntéza DNA, RNA napomáhajú rast kostí, svalov...

Aminokyseliny ako základná stavebná látka sú tiež súčasťou kolostra.

Kolostrum obsahuje vitamíny (A, D, E, C, B-komplex: B1, B2, B5, B12, B6, kyselinu listovú, biotín...) a minerálne látky (Na, K, Ca, P, Mg, Fe, Cr...).

Odporúčame užívať všetkým vekovým kategóriám.

kolektív inžinierov výživy Barny’s

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!