Reklama

Infarkt môže zasiahnuť aj ucho, oko či placentu: Prekvapivé miesta, kde hrozí nebezpečenstvo!

Jačmeň na oku vás potrápi aj niekoľko dní...

Zdroj: shutterstock

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Infarkt nie je len o srdci, môže zasiahnuť aj ucho, oko, placentu či iné orgány. Zistite, kde ešte vám môže hroziť tento šokujúci problém?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    4 zdravotné benefity čierneho čaju, aj proti infarktu

    UCHO:  S liečbou treba začať čo najskôr

    Za infarktom ucha sa ukrýva akútny stav, ktorý ORL lekári zaraďujú medzi náhle vnútroušné poruchy sluchu. Pohlavie si nevyberá, ale najradšej má ľudí medzi štyridsiatkou a päťdesiatkou. Súvis s vysokým krvným tlakom sa nepotvrdil. V drvivej väčšine prípadov zaútočí iba na jedno ucho. Nie vždy sa prejaví okamžitou stratou sluchu, ktorá by vás vyhnala k lekárovi. Môže sa ukrývať za závraty, pískanie a šumenie v uchu. Alebo spôsobí len tlak, akoby vám v uchu zaľahlo. Podľa odborníka na ORL, profesora Milana Profanta, lekári málokedy odhalia, že ste ohluchli vinou poškodenia krvného zásobovania vnútorného ucha. „Najprv sa snažíme vylúčiť nádorové ochorenie. S liečbou treba začať čo najskôr, niekoľko hodín od začiatku problému. Existuje viacero možností, no najistejšie je podávanie vysokých dávok kortikosteroidov. Ak do týždňa nezaúčinkujú, nemá význam užívať ich ďalej. Ak sa sluch po tomto období vráti, nie je to zásluhou liečby, ale spontánneho upravenia pomerov v uchu,“ konštatuje odborník. Približne polovici pacientov sa však sluch upraví, ak s liečbou neotáľajú.

    OKO: Následkom môže byť aj slepota

    Pozeráte televízor, čítate noviny alebo len tak sedíte pri raňajkách a zrazu jedným okom nevidíte do taniera, presne ako Emil. Párkrát zamrkal a pre istotu zavrel aj druhé oko, aby sa uistil, že sa mu to nezdá. Sedemdesiatnik z Trenčína síce zanedbával životosprávu aj liečbu cukrovky, ale polovičná strata zraku ho natoľko vystrašila, že sa prvýkrát v živote sám a dobrovoľne vybral k lekárovi. Napriek plnej čakárni na očnom ho zobrali prednostne a vzápätí ho s podozrením na infarkt oka šikovali do nemocnice. Očnú lekárku Veselínu Turanskú z Bratislavy to neprekvapuje. „Každý výpadok v zornom poli treba vyšetriť akútne! Pri infarkte oka sa upchá cieva vyživujúca sietnicu. Cievy sietnice sa vetvia a čím väčšia je upchatá, tým masívnejšie je postihnutie. Sietnica s nefunkčnou cievou prestane dostávať živiny, kyslík a odumiera,“ vysvetľuje lekárka. Následkom očného infarktu môže byť aj slepota. Infarkt postihne zväčša len jedno oko. Pri postihnutí srdcovej chlopne môžete oslepnúť na obe. Nečakajte vystreľujúcu bolesť ako pri infarkte srdca. Nepocítite nič. Infarktová strata zraku postihuje častejšie mužov nad šesťdesiat rokov, ktorí zanedbávajú liečbu vysokého krvného tlaku či cukrovky. Rizikoví sú i obézni ľudia a fajčiari. Celkom zvláštnou kategóriou sú užívateľky hormonálnej antikoncepcie. Tá totiž môže prispieť k vzniku zrazenín, ktoré upchajú akúkoľvek cievu. Aj tú na sietnici. Bezprostredne po infarkte zachráni oko masáž alebo malý zárez do okraja rohovky, ktorým očný chirurg uvoľní tlak v oku. Zrazenina sa pohne, krv má voľnú cestu. „Vysoký očný tlak nemá priamy vplyv na infarkt, paradoxne, zníženie tlaku v oku je jediná šanca,“ hovorí Veselína Turanská. Inak je liečba rovnaká ako pri infarkte kdekoľvek inde. „Pacientovi podáme lieky na zníženie tlaku, rozšírenie ciev, zriedenie krvi a zlepšenie prietoku.“ Upozorňuje, že s liečbou je nutné začať do dvadsiatich štyroch hodín. Ak sa rýchlym zásahom podarí vrátiť oko do pôvodnej formy, pripravte sa na pravidelné kontroly nielen u očného lekára, ale aj u kardiológa.

    ​SRDCE: Najviac infarktov vzniká nadránom

    Pri srdcovom infarkte platí: Radšej planý poplach ako smrť! Ak veľké bolesti na hrudníku trvajú viac ako päť minút, prípadne vystreľujú do ľavého ramena, lopatky, krku, dolnej čeľuste či do nadbrušia, oblieva vás studený pot a zdá sa vám, že sa nemôžete nadýchnuť, zavolajte si pomoc skôr, ako stratíte vedomie. Presvedčte sa, že máte okolo seba ľudí, ktorí vedia poskytnúť masáž srdca – tridsať stlačení hrudníka a dva vdychy. Takto musia pokračovať až do príchodu sanitky. Príčinou infarktu srdca je nedostatok krvi. Väčšinou v dôsledku toho, že tepnu upchala zrazenina, odborne sklerotický plát. „Vzniká postupným usádzaním cukru, vápnika, cholesterolu a iných tukov na stene cievy. Ak sa prekrvenie rýchlo neobnoví, pacient môže zomrieť,“ upozorňuje cievny chirurg Pavel Staško. Najviac infarktov vzniká nadránom, medzi piatou a siedmou hodinou. Ak pacient dostane pomoc do hodiny, následky bývajú minimálne. Lekári obyčajne zavedú katéter do zúženej cievy, otvoria ju a obnovia prietok krvi. No zásah päť hodín po masívnom infarkte už neostáva bez následkov a jazvy na srdci. Cievy sa prirodzene zužujú vekom, ale aj stresom, cigaretami a sedavým spôsobom života. Rizikoví sú obézni ľudia, cukrovkári, hypertonici a pacienti s vysokou zrážavosťou krvi. Dávajte si pozor najmä pri prudkých zmenách teploty, vyhýbajte sa chladu a stresu.

    PLACENTA: Môžu ohroziť plod

    Infarkt placenty? Nie je to nemožné. „Malé infarkty sú pomerne bežné v zrelých placentách na konci tehotenstva. Objavujú sa približne u štvrtiny žien,“ hovorí gynekológ Tomáš Danys. Malý infarkt postihne menej než päť percent placenty a nijako neovplyvní plod. Odhalí sa až po pôrode. „Rozsiahle infarkty však môžu obmedziť funkcie placenty a ohroziť plod. Nastanú v prvej polovici tehotenstva najčastejšie vtedy, keď matka trpí závažným ochorením, ako je vysoký krvný tlak, preeklampsia, cukrovka či syfilis,“ vymenúva gynekológ a prízvukuje, že v týchto prípadoch je potrebná včasná liečba základných ochorení, pretože veľký infarkt placenty sa už nedá liečiť a často sa končí odumretím plodu.

    MYÓMY: Odstrániť myómy preventívne sa neodporúča

    Hoci maternica je, rovnako ako iné orgány, vyživovaná krvou cez cievy, infarkt sa v nej neobjavuje. Zato nezhubný nádor, myóm, ktorý vzniká zo svaloviny maternice, môže dostať infarkt. „Táto situácia nastane pri stopkatých myómoch, keď sa pri otáčaní môžu uškrtiť prívodné cievy,“ vysvetľuje Tomáš Danys. Nemyslite si však, že ak sa myóm uškrtí, zmizne. „Čakajte výrazné bolesti brucha, dráždenie pobrušnice, vracanie, vysoký pulz a horúčku,“ dodáva gynekológ. Príznaky sú nepríjemné najmä v tehotenstve, ale plod neohrozia. Dať si odstrániť myómy preventívne pred plánovaným tehotenstvom však lekár neodporúča. Najmä, ak operatér rozhodne zbaviť sa ich embolizáciou prívodných ciev, ktorej cieľom je prerušiť výživu myómu. „Táto liečba je pred plánovaným otehotnením kontroverzná práve pre riziko ischemických zmien v maternici,“ upozorňuje Tomáš Danys.

    Autor článku

    Soňa Andrisíková

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
    Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.