Chcem sa informovať o rutinnom nástrihu hrádze pri pôrode. Je to nutné? Niektoré ženy uvádzajú, že práve pre tento nástrih majú neskôr problémy.

Renáta

Radí MUDr. Dezidér Timko, gynekológ a sexuológ

Dezider Timko, gynekológ-sexuológ, doktor, lekár Foto: archív Uverejnené: Báječná Žena č. 15/09 pôvodný súbor:dezider timko.eps
Zdroj: archív

Rutinný nástrih hrádze sa v ​dáv­nej minulosti naozaj robil a chcem zdôrazniť, že hlavne u prvorodičiek. Jednoducho sa tradovalo, že chránime dieťatko. Takisto bol istou prevenciou nekontrolovateľného natrhnutia hrádze. Je pravda, že aj dnes sa robí nástrih hrádze v určitých indikovaných stavoch, ale nie je to rutina. Je naozaj na pôrodníkovi, aby túto možnosť zvážil i použil. Sú rôzne situácie, keď je to pravdepodobne potrebné urobiť, ale to už je viac odborná časť. To, že niektoré ženy uvádzajú určité problémy – nuž, je to jazva a každá sa správa inak a ešte je aj na dosť intímnom mieste.

Opýtajte sa odborníka!

Na návštevu lekára často nie je čas, no niekedy sa jednoducho hanbíme opýtať lekára na riešenie chúlostivých ženských problémov. Ak vás niečo trápi, opýtajte sa anonymne nášho gynekológa, ktorý každý týždeň odpovie na vaše ženské alebo sexuálne otázky. Píšte na nižšie uvedené kontakty a pridajte heslo Gynekológ!

[email protected], WhatsApp +421915731094, @NCprezeny, @novycasprezeny