Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Intímne bolestivé tajomstvá žien: Kedy je to len daň z milostných hier a kedy je to už vážne?

Existujú otázky, ktoré sa ženy hanbia položiť.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Ak nejaká žena bude tvrdiť, že nikdy nezažila bolesť alebo nepríjemné pocity "tam dole", tak bude klamať. Kedy však ísť k lekárovi?

Často sa môžete cítiť diskomfortne aj po pohlavnom styku s partnerom. V takom prípade ale bolesť čoskoro odznie. Ak pretrváva viac dní a je sprevádzaná inými príznakmi, môžete si byť istá, že už nejde len o daň z milostných hier.

Intersticiálna cystitída

Intersticiálna cystitída znie ako niečo naozaj strašné, ale v skutočnosti ide o bakteriálne ochorenie močového mechúra. Ženy, ktoré toto ochorenie prekonali, ho popisujú ako bolesť podobnú zápalu močového mechúra. Okrem častej potreby močenia ho totiž sprevádzajú rezavé a pálivé bolesti, ktoré vystreľujú do oblasti lonovej kosti, do pošvy a niekedy až ku konečníku.

Bolesť močového mechúra ale v tomto prípade nesúvisí s infekciou. Dôvod nedokážu lekári odhaliť. Aj preto je taká ťažká liečba. Jediným riešením sú tak väčšinou len lieky na bolesť. Lekári by ale vždy mali vylúčiť, že ťažkosti súvisia s iným ochorením.

Endometrióza

Ak cítite bolesti pri močení alebo pri pohlavnom styku, aj keď do tej doby ste s tým nikdy problém nemali, mohlo by ísť o endometriózu. Skôr, než si ju sama diagnostikuje, sa ale zamyslite nad tým, či týmto bolestiam nepredchádzal napríklad vášnivý styk s vaším partnerom. Ak áno, potom bolesť čoskoro odznie. Ak sa vás ale nechce zbaviť ani po jednom dni, potom by ste to mali začať riešiť.

Okrem bolesti pri pohlavnom styku a pri močení sprevádza endometriózu tiež trvalý tlak a bolesť v podbrušku a v oblasti lonovej kosti. Žiaľ ide o pomerne časté ochorenie žien v reprodukčnom veku. Dochádza totiž k uvoľňovaniu výstelky dutiny maternice, ktorá sa zrazu objavuje inde ako tam, kde má. Správnu diagnózu však musí lekár určiť pomocou laparoskopie. V niektorých prípadoch môže endometrióza spôsobiť neplodnosť u ženy.

Vulvodýnia

Tiež sa vám občas stane, že vás z nevysvetliteľných dôvodov začne tupo pichať v oblasti vonkajšieho genitálu a cítite bolesť? A rovnako rýchlo, ako prišla, tak aj odíde? Potom možno ste jednou z deviatich percent žien, ktoré trpia vulvodýniou, čiže chronickou bolesťou vonkajšieho genitálu. Okrem toho sa môže prejavovať aj citlivosťou pyskov pri dotyku, pri sexe alebo zavádzaní tampónu.

Ani v tomto prípade nie sú príčiny bolesti úplne zjavné, a tak sa líši aj liečba. V niektorých prípadoch ale môžu za vulvodýniu psychické problémy, preto nie je na škodu, aby pacientka navštívila odborníka.

Kvasinková infekcia

Podľa gynekológov je pravdepodobnosť tri zo štyroch, že aj vy aspoň raz za život prekonáte kvasinkovú infekciu. Že vás to ešte len čaká? Tak potom čítajte ďalej, na čo sa môžete pripraviť, prípadne vám to možno napomôže skôr odhaliť príznaky. Žena s infekciou trpí šialeným svrbením a pálením, ktoré môže prechádzať až do bolesti. Okrem bolesti sa prejavuje tiež špecifickým výtokom.

Príčin kvasinkovej infekcie je hneď niekoľko. Vždy ale za to môže narušenie kyslého prostredia v pošve. To môže byť potrebné častým užívaním antibiotík, oslabením imunity alebo aj vplyvom prílišnej hygieny. Liečba patrí do rúk lekára.

Herpes

Cítite pálčivú bolesť pri močení? Bolí vás pošva aj pri úplnej nečinnosti? Potom sa zamyslite nad svojím sexuálnym životom. Ak sa v ňom často menia partneri a bariérovej ochrane príliš nedáte, možno ste si privodili genitálny opar. Je to pohlavná choroba, ktorú môžete chytiť od partnera nielen sexuálnym stykom. Nebezpečné je, že pred ňou neochráni ani prezervatív (pri sexe totiž do kontaktu neprichádzate len s penisom).

Okrem nepríjemnej pálčivej bolesti sprevádza opar tiež únava, zvýšená teplota a zdurenie uzlín. Rozhodne by ste ale nemali situáciu podceňovať, vyhľadajte lekársku pomoc. Zvlášť preto, aby potvrdil, že ide skutočne o genitálny herpes, a nie o inú pohlavne prenosnú chorobu, a herpes vám vyliečil.

Vyberáme pre vás niečo PLUS