Práve preto, že v nás toto ochorenie vzbudzuje taký strach, mali by sme poctivo chodiť na pravidelné kontroly a zároveň si samy doma prsia vyšetrovať. Veď kto ich má poznať lepšie ako my, ich nositeľky? Ani v období pandémie koronavírusu nevynechávajme pravidelné hĺbkové vyšetrenia. Mamograf vie rakovinu prsníka odhaliť v štádiu, keď možno boj nad ňou vyhrať.

Ivana Školeková vraví, že rakovina na začiatku nebolí

Ivana Školeková
Ivana Školeková
Zdroj: archív

Svoje o tom vie aj Ivanka. Paradoxne si pri samovyšetrení nenahmatala žiadnu hrčku. To, že je problém, zistil gynekológ. Keď absolvovala každoročnú preventívnu prehliadku, mal podozrenie, a tak ešte v ten istý deň šla na mamografické vyšetrenie, pri ktorom sa nález potvrdil.

Biopsia, histológia a operácia
Nasledovala biopsia, zaslanie vzoriek na histológiu a 10 dní čakania na výsledky. „Poviem vám z vlastnej skúsenosti jednu z dôležitých vecí – ak vám lekár povie: „Hlavne negúglite,“ tak ho, prosím, počúvnite. Ušetríte si minimálne 50 ďalších vrások nielen na čele, ale aj na duši. Ja som snorila po internete hneď po príchode domov, to preto tam tie vrásky teraz mám,“ vraví už s úsmevom. Histológia po opakovanej biopsii potvrdila zhubný nádor. Vraví, že v tom momente si stále neuvedomovala vážnosť situácie, nepociťovala absolútne žiadne príznaky či ťažkosti. Ivanka podstúpila urgentnú operáciu.

Ivanka odporúča, aby ste informácie nehľadali na internete.
Len vás vystrašia.
Ivanka odporúča, aby ste informácie nehľadali na internete. Len vás vystrašia.
Zdroj: archív

Myslela si, že jej vlasy nevypadajú
Horšie to bolo s navrhovanou chemoterapiou. „Prvým slovám pani doktorky som vôbec nerozumela, teda okrem toho, že dostanem typ chemoterapie, pri ktorom mi na milión percent vypadajú vlasy. Ja som na dvesto miliónov percent bola presvedčená, že mne určite nie,“ vraví. V deň podania prvej chemoterapie bola schopná prejsť peši pol Slovenska. Ale na druhý až štvrtý deň sa cítila príšerne unavená. „Nebol pre mňa problém zaspať počas rozhovoru či pri vykonávaní bežných činností v domácnosti. Reakcia na prvú chemoterapiu sa síce prejavila vysokými teplotami kombinovanými so zimnicou, kolapsom ústnej dutiny aj dýchacích ciest, no po každej ďalšej chemoterapii som už dostávala protilátky, aby sa mi tento ani podobný stav neopakoval.“ Na deň, keď jej začali padať vlasy, nezabudne. „Bol to 14. deň od podania prvej chemoterapie, piatok, sedem hodín večer a ja som sa cítila zasa úplne normálne, bezpríznakovo, bezbolestne. O štyri dni som už gumičku do vlasov nepotrebovala, o ďalšie tri som si už išla do kaderníckeho salóna po novú frizúru“ spomína.

Oporu našla v láske
Najväčšou oporou bol jej priateľ. Vraví, že pre ňu bolo až neuveriteľné, ako sa dá precítiť blízkosť druhého človeka. „On bol ten, kto úplne zblízka videl môj strach, moje ,okno‘ po každej návšteve lekárov na onkológii. On videl, vnímal a prežíval každú moju emóciu. A poviem vám, bolo ich teda neúrekom. Práve on mi napriek mojej prvotnej depresii zo zdeformovaného prsníka, po nie veľmi vábnych vedľajších účinkoch prvej chemoterapie, po neovládateľnej únave či úplne holej hlave premenil život lusknutím prstov na štýl ultra all inclusive.“

Dnes je v remisii
A ako je na tom Ivana dnes? Presne po dvoch rokoch od operácie prsníka podstúpila na odporúčanie lekárov hysterektómiu a adnexektómiu. „Vďaka tomu je momentálne primárne ochorenie v remisii, vymizli príznaky choroby. Som bez liečby, mamologickú ambulanciu navštevujem podľa potreby. Stále som kamoška s mamografom, vďaka ktorému viem, že som v bezpečí,“ dodáva na záver Ivka, ktorá je súčasťou občianskeho združenia Amazonky. To spája ženy, ktoré sa liečili alebo liečia na karcinóm prsníka.

Čo hovoria štatistiky

Každá ôsma žena sa počas života stretne s diagnózou karcinóm prsníka. A určite každá z nás má vo svojom okolí ženu s týmto osudom. Ružový október je po celom svete mesiacom osvety na tému zdravé prsia a my Slovenky by sme sa mali mať obzvlášť na pozore. Máme totiž čo dobiehať aj v prevencii, aj v zodpovednosti k svojmu telu. Žiaľ, stále platí, že približne 30 % žien na Slovensku diagnostikujú až pokročilé štádium tohto ochorenia. Priemerne 300 žien ročne zomrie úplne zbytočne, pretože pravidelne neabsolvujú skríningové mamografické vyšetrenie, ktoré je schopné odhaliť rakovinu včas, keď sa ešte dá liečiť. Dokáže totiž zobraziť nádor o 3 až 5 rokov skôr, než je hmatateľný.

Kampaň NIE RAKOVINE

Nekvalitná prevencia, neskorá diagnostika a nemoderná liečba sú odpoveďami na otázku, prečo je naša štatistika taká zlá a prečo sa nám nedarí skresať nárast nových prípadov. Preto aliancia NIE RAKOVINE pod vedením Jany Pifflovej Špankovej v týchto dňoch prináša rýchly a prehľadný návod NA SAMOVYŠETRENIE do sprchy pre desaťtisíce žien. Tri štvrtiny žien vedia o samovyšetrení prsníkov a jeho dôležitosti, no v skutočnosti ho vykonáva len 10 percent. Poctivé samovyšetrenie a mamografický skríning dokážu ročne zachrániť až 300 žien. Sloveniek, ako ste vy, my, vaše kamarátky, mamy, sestry, kolegyne, dcéry. Zaberie to menej než 5 minút, a to raz mesačne – to si vaše prsia zaslúžia. Neverte preto šťastiu, náhode či strachu a nájdite si čas na to najvzácnejšie –pre seba.

Kampaň NIE RAKOVINE
Kampaň NIE RAKOVINE
Zdroj: shutterstock

Aj tehotné a dojčiace sú choré

Rakovina prsníka si nevyberá. Je smutnou realitou, že sa nevyhýba ani tehotným a dojčiacim ženám. „Vtedy je nutná úzka medziodborová spolupráca celého tímu odborníkov, aby bola pacientka adekvátne a včas diagnostikovaná a liečená. Aj u tejto skupiny pacientok máme v liečbe veľmi dobré výsledky,“ hovorí MUDr. Bibiana Vertáková Krakovská a pokračuje: „Ženy sú odvážne a silné, každá z nich je jedinečná, s každou prežívam dobré aj zlé obdobia a najradšej mám dni, keď môžem oznámiť, že liečba funguje. Dnes vieme, že dvom tretinám pacientok so včasným štádiom sa choroba nevráti a aj pacientky s metastázami liečime a výrazne im predlžujeme krásny a kvalitný život.“ Sme už raz také, seba kladieme na posledné miesto a vždy uprednostníme niečo dôležitejšie. Nech je nám Ružový október pripomienkou, že musíme milovať seba, aby sme lásku ešte dlho mohli rozdávať ďalej. 

Dôležité informácie 

Samovyšetrenie
Ak ste dosiahli 20 rokov, mali by ste si raz do mesiaca robiť samovyšetrenie. Vďaka dobrému poznaniu tela môžete rozoznať zmeny v podobe hrčiek, zhrubnutí, zmien na koži či výtoku z bradavky. Vyšetrujte sa tretí až štvrtý deň po skončení menštruácie bruškami prstov.

Prečo skríning
Pre ženy do 40 rokov je určená sonografia. Mamografia je zase pre ženy po štyridsiatke. Mamografický skríning dokáže včas zachytiť liečiteľný nádor v skorom alebo predrakovinovom štádiu. Takto je možná operácia, ktorá zachová prsník. V niektorých prípadoch netreba chemoterapiu. Od 1. 6. 2020 pokračuje pozývanie žien, ktoré sa nezúčastňujú na mamografických prehliadkach.