Je čas skontrolovať znamienka! 12 minút, ktoré vám zachránia život
8. 11. 2013, 7:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:38)

Zdroj: Shutterstock
Máte pocit, že vám niektoré znamienko uberá na kráse? Alebo sa bojíte, že sa zmení na rakovinu? Ak ste si objavili na tele podozrivý útvar a uvažujete o jeho odstránení, jeseň a zima sú na to najvhodnejšie.
Ak ste si objavili na tele podozrivý útvar a uvažujete o jeho odstránení, jeseň a zima sú na to najvhodnejšie.
Viete všetko o škvrnkách, fliačikoch a bodkách na vašom tele? Spálili ste sa vlani alebo predvlani? Pozor, vaša koža nezabudla. Skôr či neskôr vám to môže pripomenúť. Pozorne ju sledujte a pravidelne vyšetrujte.
Ukážte svoje „bodky“ lekárovi
Rakovina kože sa týka každého. Niektoré faktory však môžu zvyšovať riziko jej vzniku. „Napríklad veľký počet znamienok, jeden či viac prípadov melanómu v rodine, pigmentové lézie väčšie ako pol centimetra, opakovane spálená pokožka, najmä v detskom a dospievajúcom veku,“ hovorí MUDr. Alexandra Novotná z Kliniky korekčnej dermatológie a plastickej chirurgie Esthetic, ktorá používa vo svojej ambulancii digitálny dermatoskop. Pomocou špeciálnej digitálnej kamery sa znamienko nasníma a počítač bleskurýchle porovná množstvo špecifických rysov kožných lézií, ktoré oko nepostrehne. „Digitalizované údaje uložené v pamäti počítača sú kedykoľvek k dispozícii. Pri pravidelnej prehliadke to umožňuje presné porovnanie predchádzajúcich obrázkov s najnovšími, čiže sledovanie vývoja kožného útvaru. Lekár tak môže kvalifikovane rozhodnúť o ďalšom správnom postupe.“ Bohužiaľ, ešte stále prevláda mylný názor, že znamienka netreba „babrať“. Najmä starší ľudia si nechcú dať vybrať ani klinicky zjavný malígny melanóm, ktorý rýchlo metastázuje do lymfatických uzlín a neskôr do orgánov. Vtedy je už neskoro a šance na prežitie sa znižujú.
Zdroj: RCA
Pravidelne sledujte, či sa znamienka nemenia,
12 minút, ktoré nás zachránia
Dermatológovia radia prezrieť kožu celého tela vo veľkom zrkadle raz za tri mesiace. Chrbát skontrolujete pomocou druhého zrkadla. Ak zistíte, že niektoré znamienko mení farbu, zväčšuje sa, má nepravidelný tvar a okraje, určite vyhľadajte lekára. Veľmi dôležité sú preventívne kožné prehliadky, absolvujte ich už od šestnástich rokov.
Na koho sa obrátiť
„Vyšetrenie patrí do rúk odborného lekára. Dermatológ vám znamienka vyšetrí na koži dermatoskopom. Na základe toho môže určiť diagnózu a stanoví ďalší postup, napríklad vybratie znamienka,“ hovorí dermatologička. Laserom sa napríklad dajú odstrániť povrchové kožné lézie nezhubného charakteru, ako sú fibrómy, rozšírené cievky a podobne. Materské znamienko – pigmentový névus sa vždy odstraňuje klasicky chirurgicky s hojením jazvou. Odstránená časť kože sa posiela na histologické vyšetrenie.
Na čo sa pripraviť
Chirurgické vyrezanie
Znamienko sa znecitliví anestetikom pomocou injekcie. Asi po 10 minútach sa odstráni skalpelom. Koža sa zošije a operované miesto sa prelepí náplasťou. Čas zákroku 1 znamienka je maximálne 15 minút. Počítajte s jazvičkou. O 8 dní musíte ísť na kontrolu a vybranie stehov. Asi týždeň nosíte náplasť. Odporúča sa vynechať saunu, bazén, posilňovňu a solárium.
Vypaľovanie laserom
Robí sa pri lokálnom umŕtvení, bolestivosť je minimálna. Laser odparí vrchnú vrstvu pokožky a zároveň zacelí drobné ranky a cievky v spodnej vrstve. Čas zákroku 1 znamienka je najviac 15 minút. Jazvičky v 99 percentách prípadov nevznikajú. Môžete sa zbaviť viacerých znamienok naraz. Počas hojenia by ste nemali chodiť do sauny, bazéna a posilňovne. Solárium a opaľovanie nie je vhodné počas 3 až 6 mesiacov, hrozí vznik pigmentových škvŕn.
Čo si treba všímať
Na znamienku sledujte 5 znakov:
1. Asymetriu
Čo je úplne okrúhle, je len zriedkakedy zhubné, pozor na asymetrické tvary, zubaté okraje. Tvar jednej polovice nezodpovedá tvaru druhej, okraje nie sú okrúhle či oválne.
2. Priemer
Znamienko, ktoré je väčšie ako pol centimetra alebo ktoré sa zväčšuje, je podozrivé.
3. Ohraničenie
Všetko neostro ohraničené je podozrivé. Okraje sú nepravidelné, s výbežkami a šírením do okolia, akoby splývali s kožou.
4. Farbu
Podozrivé je, ak sa znamienko výrazne farebne zmení, stmavne až sčernie, prípadne sa v ňom nachádzajú rôzne druhy farieb, niekedy aj s červeným, modravým až fialovým zafarbením.
5. Povrch
Ak má znamienko hrboľatý povrch, je to varovný signál.
Vyhľadajte lekára, keď znamienko
- mechanicky poškodíte
- zväčšuje svoju veľkosť (nad 6 mm)
- krváca, vylučuje nejakú tekutinu, alebo je na ňom otvorená ranka či vred
- objavilo sa nové znamienko, ktoré má nepravidelný tvar alebo ohraničenie
Ako zabrániť jazvám
Rany na tvári a krku sa hoja rýchlejšie, t. j. asi týždeň, na trupe a končatinách dva až tri týždne, na predkoleniach aj dlhšie. Po vybratí stehov môžete čerstvú jazvu ošetrovať ihneď. Na trhu je množstvo prípravkov vo forme krému aj náplaste. Kto má predispozíciu na tvorbu keloidov – škaredých jaziev, ťažko to ovplyvní. Jazva sa mení aj 2 roky po zákroku, a kým je červená, je stále ovplyvniteľná. Aj bielu jazvu možno riešiť napríklad laserom.