Prvýkrát vkročila do fitnescentra ako 15-ročná. A očarilo ju to. Vedela, že tu by chcela robiť, byť trénerkou. Vtedy ešte odbor trénerstvo ani neexistoval.

Ako dieťa ľavá

Ale priznáva tiež, že ako dieťa bola „ľavá“, dokázala sa potknúť aj o seba, nemala rytmus a pohybové danosti. Všetko sa začalo meniť až v puberte. Vyštudovala pedagogickú školu a cvičenie bolo zrazu v centre jej pozornosti. Čoskoro si splnila sen o trénerstve. Okrem toho, že motivuje ľudí, mení ich telo a myseľ, posúva aj seba. Po odcvičených rokoch sa totiž súťažne postavila na pódium.

Súperí len sama so sebou

A začala si plniť ďalšie sny. Súpera má len jedného. Je ním ona sama. Byť lepšia, ako bola včera, predvčerom, pred rokom. Marika je príkladom, že vek je len číslo. Lebo súťažiť začala po tridsiatke, keď jej syn mal dva a pol roka. A dnes vyhráva súťaže kade-tade. Veľakrát sa u mladších žien stretáva s výhovorkou, že už na to alebo ono nemajú vek. U Mariky toto neprejde.

Treba prekonať lenivosť

„Veľakrát je to o tom, že sa nám jednoducho nechce ísť mimo našu komfortnú zónu. Nechceme zažívať bolesť svalov či celého tela, spotiť sa. Radšej budeme sedieť na gauči, vyhovárať sa na únavu z práce, domácnosti, veď sa všade dosť narobíme, kde vziať čas alebo silu na cvičenie? To všetko sú iba výhovorky,“ vysvetľuje Marika. „Navyše pre tie, ktoré sa nechcú obmedzovať v jedle, je cvičenie riešením. Lebo ak pravidelne denne cvičíte, môžete si dopriať aj viac kalórií,” radí Marika, ktorá to má tiež takto. Netají, že si rada dá dobré mäsko a nežije len na šalátoch.

Skutočnosť nie je relácia o chudnutí

Marika vysvetlila aj v našom živom vysielaní (záznam z rozhovoru si môžete pozrieť na našich sociálnych sieťach – či už na Instagrame, alebo Facebooku Nového Času pre ženy), že skreslenú predstavu o chudnutí vytvárajú aj relácie ako napríklad Extrémne premeny, lebo bežný človek bez vedenia odborníkom a pod neustálym dohľadom nedokáže takto rýchlo schudnúť ani to udržať. „Som za pomalú prácu na sebe, z ktorej sa postupne stane životný štýl. Lebo schudnúť obrovské množstvo kíl v trojmesačných intervaloch nie je zdravé ani udržateľné. Je jasné, že to priťahuje divákov, ale skutočnosť je úplne iná.“ Druhý problém je, že mnoho žien cvičenie s činkami nebaví. Ale je mnoho iných programov a cvičení, ako je zumba, tae bo aerobik, sú tanečnejšie či skupinové, ktoré môžu vyskúšať a nájsť, čo ich bude baviť.

Miluje výzvy

Marika nie je žiadna „rýchlokvaska”, dlhodobo sa venuje cvičeniu. Ako sama spomína, začínala v čase, keď sa tomu venovalo málo ľudí, a jej vzormi boli Zora Czoborová, Timea Majorová, ktoré propagovali fitness. Dovtedy bola známa len kulturistka Zuzana Kořinková. „Obyčajné dievčatá, ako som bola ja, sa nemali ako dostať na súťaže. Aby sa to zmenilo, prišlo body fitness, kde sa nevyžadovala zostava, a na veľké podujatia sa dostali aj dievčatá, ktoré neboli kulturistky,” vysvetľuje energická Prešovčanka. Tréneri udávajú trendy a snažia sa prispôsobovať súťaže tak, aby sa tam dostali nielen športovkyne. Čo sa týka súťaží, dala si dlhšiu pauzu a znovu začala súťažiť po štyridsiatke. Jej úspechy na súťažiach navodzujú dojem, že je profesionálna športovkyňa, no pravda je taká, že všetky súťaže si hradí sama a odmenou je len dobrý pocit. Čo ju nútilo začať znovu súťažiť? „Chcela som vedieť, čo moje telo ešte dokáže a či je naozaj pravda, že sa so ženskými hormónmi nedá toto a hento,” vysvetľuje trénerka a zistila, že to ide aj po štyridsiatke.

Disciplína aj životný štýl

Vyhovárať by sa mohla aj ona. Pretože tréningy s inými ľuďmi nestačia, to nie sú jej tréningy a cvičenie. Pokojne by však mohla hovoriť, že už sa predsa hýbala, no ona vie, že ak chce žať úspechy, musí okrem toho cvičiť dvakrát denne. Musela si vytvoriť návyk a dnes už bez toho nedokáže žiť, je to jej životný štýl. Ale disciplínu treba. Pre ňu je najťažšie dodržiavať jedálny lístok. „Po súťaži si rada doprajem ostrokyslú polievku, fajnovú kačicu alebo dobrý hamburger,“ smeje sa. Ak nie je v telocvični, rada relaxuje v tichu, bez televízora, bez ľudí. „Mojou záľubou je aj vyšívanie krásnych obrazov, gobelínov.” A veru, ide  jej to  od ruky! Túto kreatívnu časť jej osobnosti podedil syn, ktorý sa viac  vidí v umeleckej činnosti ako športovej. Oporu má aj vo svojej životnej láske, ktorú našla na súťaži, z fanúšika sa stal priateľ a partner.

Tento rok je výnimočný

Rok 2022 je pre ňu výnimočný! Plný zaujímavých čísel. V lete oslávi 45. narodeniny, bude to 30 rokov, odkedy prvýkrát vstúpila do fitnescentra, 15 rokov, čo sa rozhodla postaviť na súťažné pódium, a 10 rokov od prvých pretekov Spartan race. Čo by si veľmi želala? Darovať si najlepšiu životnú formu a zúčastniť sa na majstrovstvách Európy v Španielsku. Medzitým sa v Slovinsku stala majsterkou sveta vo wellness vo federácii IBFF. A veľmi by jej pomohlo mať sponzora, aby mohla viac súťažiť v zahraničí, lebo je to nielen fyzicky, ale aj finančne náročné. Čo odkazuje všetkým ženám? Venujte si čas pre seba, keď nemyslíte len na svoje povinnosti,