Reklama

Je v poriadku chodiť "NAOSTRO"? Čo vám hrozí a kedy to škodí či pomáha?! Len pre ODVÁŽNE

Dávajte pozor, aby vám nebolo vidno niečo, čo nechcete.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Táto téma môže rozdeliť nežnejšie pohlavie na dva tábory. Pretože mnohé z nás sa čoraz častejšie zbavujú nohavičiek. Nosiť či nenosiť?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Chcete mať zdravé lono? 9 pravidiel intímnej hygieny

    Ženy odkladajú nohavičky čoraz častejšie, a to hlavne v teplých mesiacoch, no nielen vtedy. Dôvod? Kvôli pohodliu, pocitu voľnosti či ‚vetraniu‘. Niekedy aj pre to, aby im nikde nič nepresvitalo alebo sa nerysovali nevzhľadné linky. Mnohým sa to zdá hygienickejšie. Faktom je, že o tom asi nikomu nebudeme hovoriť na počkanie. Našťastie sa na internete dá nájsť viacero odvážlivcov, ktorí radi odpovedia aj na háklivejšie otázky. Samozrejme, anonymne.

    Zdroj: Shutterstock

    Kvôli pohodliu, pocitu voľnosti či ‚vetraniu‘ ženy odkladajú spodnú bielizeň čoraz častejšie.

    Nikoho tým neprovokuje

    Medzi nich patrí aj Lucia. Občas chodí naostro. Tvrdí, že jej to vyhovuje. „Najradšej chodím v dlhej sukni alebo v šatách. Keď sa oteplí, zbavujem sa nielen pančúch, ale aj nohavičiek. Nevidím na tom nič zlé ani šokujúce. Neprovokujem okolie a okrem mňa o tom nikto nevie,“ dodáva mamička štvorročných dvojičiek. „Je to moje rozhodnutie. Túto tému radšej neotváram, pretože si viem predstaviť, že by sa na moju hlavu ihneď zosypalo množstvo urážok,“ priznáva. Z mailovej komunikácie sa dozvedám, že dbá o hygienu a nohavičky nosí, keď je chladnejšie a, samozrejme, počas menštruácie. Nechce zbytočne riskovať. A robí dobre.

    Zdroj: Shutterstock

    Hoci je už mamou, rada chodí bez spodnej bielizne, ale má pritom svoje pravidlá.

    Zdroj: Shutterstock

    Na bicykli bez bielizne? Radšej nie!

    Prvoradá je bezpečnosť

    Lekárka Mária Kubalová z gynekologicko-pôrodníckej ambulancie v Nitre zdôrazňuje predovšetkým bezpečnosť: „Zo zdravotného hľadiska je nenosenie spodnej bielizne bezpečné, záleží však na okolnostiach. Je bezpečnejšie nemať spodnú bielizeň pod sukňou či šatami, alebo voľnejším oblečením z prírodných materiálov. Rifle, tesné oblečenie alebo oblečenie z umelých materiálov môže v citlivých oblastiach vulvy spôsobiť podráždenie jemnej pokožky,“ upozorňuje gynekologička. Lucia je stotožnená s odporúčaniami odborníčky. „Myslím si, že aj nenosenie či nosenie nohavičiek má svoje pravidlá. Nikdy si nesadám priamo na zem, vždy mám pod sebou vrstvu oblečenia. Takisto si neviem predstaviť nenosiť nohavičky pod kúskami oblečenia, ktoré sa neperú po každom nosení,“ dodáva Lucia, ktorá zásadne nosí len bavlnenú spodnú bielizeň. Tá je aj podľa gynekologičky najlepšia.

    A čo staré dobré tangá?

    Zdroj: Shutterstock

    Tangá nie sú dobré na celodenné nosenie.

    Nie každej žene sa však bavlnená bielizeň páči. „Ak však trpíte častými mykózami alebo zápalmi, je lepšie vybrať si bavlnu. Spodná bielizeň z umelých materiálov často nie je priedušná a spôsobuje zvýšené potenie v intímnych partiách. To zvyšuje riziko kvasinkových a iných infekcií. Odporúčam tiež úplne sa vyvarovať tango nohavičiek. Aj pri dokonalej hygiene predstavuje nosenie táng riziko vzniku zápalov a infekcií, ktoré vzniknú zanesením baktérií,“ pripomína doktorka Kubalovádobre známe mínusy nosenia tejto úspornej bielizne. Podľa jej slov sú tangá jednoducho veľmi nehygienické. Ešte horšie však je, ak sú z umelých materiálov. Jednoducho hovorí: „Čo sa týka nohavičiek, je lepšie byť konzervatívny.“

    Je to osobná voľba

    Proti gustu žiaden dišputát. Nosenie aj nenosenie spodnej bielizne je osobnou voľbou každej ženy. Ak sa rozhodnete vyjsť z domu bez nohavičiek, okrem základných hygienických pravidiel dbajte o zachovanie intimity. Inak by ste mohli okoliu ukázať oveľa viac, ako ste mali v úmysle.

    Zdroj: Shutterstock

    Je len na vás, či si bielizeň oblečiete, dbajte na to, aby ste pri tom neukázali viac ako by ste chceli.

    Znamená to aj viac prania

    Ak nohavičky nenosíme, pot a iné prirodzené telesné sekréty nie sú zadržiavané bariérou tvorenou spodnou bielizňou, ktorú je jednoduché pravidelne vymeniť za čistú. Hromadia sa tak na odevoch, ktoré nie sú určené na každodenné pranie. Namiesto spodnej bielizne, pri ktorej je to ľahké (a ktorá nepotrebuje na sušenie dlhý čas ani veľa miesta), je nutné prať väčšie kusy odevov, predovšetkým nohavice či napríklad legíny. Je nutné urobiť to pred každým novým použitím, ak má byť dosiahnutá vyššia miera hygieny. Častejšej údržbe sa však nedá vyhnúť ani pri sukniach a šatách, pretože aj tie sa menia na absorpčnú podložku pri každom dosadnutí. To všetko znamená zvýšenú spotrebu vody, pracích prostriedkov aj rýchlejšie opotrebovanie odevov.

    A na záver zarážajúci prieskum: Nohavičky si nemeníme! Čítajte na ďalšej strane...

    Zdroj: Shutterstock

    Je to zarážajúce, ale 1 z 10 žien si nohavičky nemení tri a viac dní.

    Prieskumy ukazujú, že niekedy môže byť chodenie naostro zdravšie ako v nohavičkách. Prieskum platformy Derm Review, ktorá sa zaoberá starostlivosťou o pokožku, zistil, že pre mnoho žien nie je problém nosiť jedny a tie isté nohavičky dlhší čas. Celá pätina žien nosí rovnakú spodnú bielizeň pokojne aj niekoľko dní. Jedna z desiatich žien si dokonca nohavičky nemení tri a viac dní. Viac ako polovica žien, najviac v kategórii nad 55 rokov, si nohavičky nemení ani na spanie. Bezmála štvrtina – tentoraz mladých dám pod 25 rokov – si zase spodnú bielizeň neprezlečie po športe či workoute. V parnom dni alebo napríklad po cvičení či športovaní je vhodné obmieňať spodnú bielizeň aj viackrát denne. A treba si brať čistú bielizeň aj na noc alebo si ju ideálne nebrať vôbec.