Reklama

Je šálka kávy pred spaním v poriadku? Pomáha pri chudnutí? Aké sú najväčšie mýty a čo je pravda

Káva je pre mnohých nenahraditeľný zdroj energie.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Káva je opradená mnohými mýtmi. A mnohí sa ňou oháňajú aj pri chudnutí. V čom nám pomáha a čo je povera?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Cvičenie, o ktorom ani neviete, že cvičíte - začnite ráno s Vierkou Ayisi
    Zdroj: janylandl.sk

    Tvrdenie: Káva pomáha spaľovať tuk

    Ľudia sa často domnievajú, že konzumácia kávy výrazne podporí ich metabolizmus a povedie k veľkému úbytku hmotnosti. Niekedy sa iba zle vysvetľujú štúdie či odborníci a podporujú to často aj články, ktoré píšu o výhodách kofeínu a jeho vplyve na metabolizmus, čím sa vytvára dojem, že káva je zázračným riešením na zhodenie kilogramov.

    Ako je to v skutočnosti?

    Presvedčenie, že samotná káva alebo kofeín môžu výrazne podporiť metabolizmus a viesť k výraznému úbytku hmotnosti, je bežným omylom. Hoci kofeín má stimulačný účinok, ktorý môže dočasne zvýšiť metabolizmus, jeho skutočný vplyv na chudnutie je bezvýznamný. Výskumné štúdie ukázali, že termogénny účinok kofeínu, ktorý sa vzťahuje na zvýšenie energetického výdaja, je vo všeobecnosti malý.

    Zdroj: Shutterstock

    Kofeín skutočne zvyšuje energetický výdaj a oxidáciu tukov, takže káva má ten potenciál pomáhať k zrýľovaniu metabolizmu a spaľovaniu tukov.

    Fakty hovoria jasne

    Jedna štúdia, uverejnená v časopise American Journal of Clinical Nutrition, skúmala účinky kofeínu a kávy na energetický výdaj a oxidáciu tukov u zdravých jedincov. Výskumníci zistili, že kofeín skutočne zvyšuje energetický výdaj a oxidáciu tukov, čo naznačuje potenciálnu úlohu pri regulácii hmotnosti. Účinok bol však mierny a nepostačoval na dosiahnutie výrazného úbytku hmotnosti bez ďalších úprav životného štýlu. Čo znamená, že káva sama osebe má zanedbateľný vplyv na hmotnosť.

    Naozaj má káva málo kalórii? Čítajte na ďalšej strane...

    Tvrdenie: Káva má málo kalórií

    Často si neuvedomujeme, koľko kalórií majú naše obľúbené kávy, hlavne v kaviarňach či mimo domu. Obľúbené cappuccino či latte môže byť nabité pridanými cukrami a tukmi, tým činom aj kalóriami. Ak si kupujete kávu v plechovke či tetrapaku a spoliehate sa na nápisy „light” alebo „skinny”, ktoré vytvárajú dojem, že sú nízkokalorické, robíte chybu. Aj tie totiž môžu obsahovať značné množstvo pridaných cukrov alebo umelých sladidiel.

    Zdroj: Shutterstock

    Káva sama o sebe vám k štíhlosti nepomôže, pozor treba dávať aj na to, akú kávu pijete.

    Ako je to v skutočnosti?

    Hoci obyčajná čierna káva sama osebe skutočne obsahuje málo kalórií, je dôležité zvážiť, ako si kávu pripravujete a pijete. Pridanie cukru, smotany, sirupov alebo iných ochucovadiel môže výrazne zvýšiť obsah kalórií, čo bráni úsiliu o chudnutie.

    Ako to zvládnuť

    Ak chcete, aby vaša káva bola vhodná na chudnutie, zvoľte si zdravšie alternatívy, napríklad použitie nesladeného mandľového mlieka alebo v prípade potreby malé množstvo prírodných sladidiel. Dávajte si pozor na doplnky, ktoré pridávate do kávy, aby ste sa vyhli zbytočným kalóriám.

    Je šálka kávy pred spaním v poriadku? Čítajte na ďalšej strane...

    Tvrdenie: Šálka kávy pred spaním je v poriadku

    Pravidelní konzumenti kávy, ktorí si vybudovali toleranciu na kofeín, sa môžu domnievať, že môžu piť kávu bez toho, aby to ovplyvnilo ich spánok. Niektorí dokonca ju pijú pred spaním v presvedčení, že im pomáha lepšie zaspať. Ale to nie je pravda.

    Ako je to v skutočnosti?

    Káva obsahuje kofeín, ktorý je stimulantom, teda môže narušiť aj schopnosť zaspať a mať pokojný spánok. Kofeín stimuluje centrálny nervový systém a pomáha udržiavať človeka bdelého, čo priamo odporuje tomu, aby sa ste dobre spali. Ale... Účinky kofeínu na spánok sa môžu u jednotlivých ľudí líšiť a niektorí ľudia sú na jeho účinky citlivejší ako iní. Preto sa zdá, že na niekoho káva neúčinkuje. No ak chudnete, odporúča sa vyhýbať sa káve alebo iným kofeínovým nápojom aspoň 4 až 6 hodín pred spaním.

    Zdroj: Shutterstock

    Aj 6 hodín pred spaním káva účinkuje.

    Aj 6 hodín pred...

    V štúdii uverejnenej v časopise Journal of Clinical Sleep Medicine vedci skúmali, aké účinky na spánok má kofeín, ak sa konzumuje v rôznych intervaloch pred spaním. Zistili, že konzumácia kofeínu dokonca 6 hodín pred spaním narušila spánok aspoň o jednu hodinu, predĺžila čas potrebný na zaspanie a skrátila celkový čas spánku.

    Kedy je prospešná pre zdravie? Čítajte ďalej...

    Tvrdenie: Káva je zdraviu prospešná

    Káva je bohatá na antioxidanty, podporuje športový výkon a spája sa so zlepšením nálady a duševnej pohody. Vyzerá to tak, že ide o superpotravinu, ktorá je vhodná na každú chorobu a prevenciu. Pravda je však komplikovanejšia. Niektoré štúdie skutočne preukázali potenciálne zdravotné prínosy spojené s konzumáciou kávy, napríklad znížené riziko niektorých ochorení. Je však dôležité si uvedomiť, že tieto štúdie berú kávu do úvahy ako súčasť celkového stravovacieho režimu a životného štýlu, a nie ako samostatný faktor.

    Ako je to v skutočnosti?

    Na jednej strane káva obsahuje určité zlúčeniny, ako sú antioxidanty a protizápalové zlúčeniny, ktoré sa spájajú s potenciálnymi zdravotnými prínosmi. Niektoré štúdie napríklad naznačujú, že konzumácia kávy môže byť spojená so zníženým rizikom niektorých druhov rakoviny a cukrovky 2. typu. Tieto potenciálne výhody sa pripisujú prítomnosti bioaktívnych zlúčenín v káve, teda polyfenolov. Na druhej strane je dôležité si uvedomiť, že individuálne reakcie na kávu sa môžu líšiť a môžu existovať špecifické okolnosti, za ktorých by sa konzumácia kávy mala zmierniť alebo by sa jej mal konzument vyhnúť. Napríklad nadmerný príjem kofeínu u tehotných žien sa  spája so zvýšením rizík v priebehu tehotenstva. Okrem toho sa u niektorých jedincov môžu vyskytnúť akútne účinky kofeínu, ako je zvýšený krvný tlak alebo poruchy spánku, čo môže mať negatívny vplyv na ich zdravie.

    Piť áno, ale...

    Každý sám za seba sa musí rozhodnúť, kedy kávu piť a kedy nie. Môžete ju konzumovať, aj keď dodržiavate vyvážený a zdravý životný štýl alebo dokonca chudnete a obmedzujete sa v strave, no s mierou a rozvahou. Berte na vedomie, že čo sa týka metabolizmu, veľmi vám nepomôže, americké sladké kávy, ale aj tie bežné so smotanou a cukrom majú kalórie navyše, a či chcete alebo nie, káva ovplyvňuje aj spánok. Preto, keď už káva, tak čierna, bez mlieka a cukru, a zabudnite na to, že ju budete piť pred spaním. Ak máte problém s vysokým tlakom, radšej sa jej vyhnite úplne.