Je trvanlivé mlieko škodlivé a je to vôbec mlieko? Fíha, mnohé, čomu veríme, sú obyčajné mýty!
2. 2. 2024, 7:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:25)

Zdroj: Shutterstock
V obchodoch môžeme naraziť na pestrú paletu rôznych značiek, druhov a príchutí. Ako je na tom však trvanlivé mlieko? Oplatí sa ho vôbec kupovať? Je to ešte stále mlieko?

Zdroj: Instagram.com/@spirkomatus
Možno ste sa pri kúpe trvanlivého mlieka niekedy stretli aj so skratkou UHT. Čo však tieto tri písmenká v skutočnosti znamenajú? Je to skratka pre anglické Ultra-high temperature. To znamená, že mlieko bolo spracované pri veľmi vysokých teplotách a následne sa ochladilo. Je tiež ultra pasterizované a dodáva sa v sterilných nádobách. Taktiež obal je špeciálne upravený, aby zabraňoval prístupu svetla a vzduchu.
Zdroj: shutterstock
Aj trvanlivé mlieko obsahuje všetky potrebné živiny. A nemusí byť naozaj v chladničke
Najväčší mýtus, ktorý panuje v potravinárstve je, že trvanlivé mlieko vlastne ani nie je mlieko. Opak je však pravda. Ide o skutočné mlieko. Je takmer rovnaké ako to čerstvé. Len špeciálny proces pasterizácie a tepelnej úpravy v kombinácii s balením mu poskytuje dlhšiu trvanlivosť. Tieto metódy dokonca ničia všetky baktérie a choroboplodné zárodky, pričom si zachováva svoju arómu, chuť a nutričné hodnoty. Výsledkom všetkých týchto procesov je, že trvanlivé mlieko nemusíte nutne držať v chladničke. Ale iba do doby, kým ho neotvoríte a nezačnete s jeho konzumáciou. Pamätajte na to.
Aké ďalšie mýty kolujú?
1. Trvanlivé mlieko je škodlivé, pretože je príliš spracované
Sterilizačný proces, ktorým mlieko prechádza, ničí všetky baktérie a choroboplodné zárodky. Môžete ho tak bezpečne piť a nemusíte sa báť, že by ste sa niečím nakazili. Dokonca toto mlieko nie je ani umelé. Jeho kvalita, chuť a nutričné hodnoty sú ovplyvnené menej, ako keby ste ho napríklad doma varili, či ohrievali v mikrovlnke. Proces sterilizácie je kompletne bezpečný a neškodný pre naše zdravie.
2. Je v ňom veľké množstvo konzervačných látok
Teraz, keď už ste nabití informáciami o tom, čo je trvanlivé mlieko, tento mýtus je veľmi jednoduché, použitím zdravého rozumu, vyvrátiť. Trvanlivé mlieko logicky nepotrebuje konzervačné látky. Načo by mu predsa boli? Nenájdete tu žiadne éčka ani iné zdraviu škodlivé látky. Samotné mlieko ako aj obal sú sterilné a v kombinácii s výrobným procesom zabezpečujú, aby vám vydržalo doma čo najdlhšie. A to aj niekoľko mesiacov do jeho otvorenia.
Zdroj: Shutterstock
Trvanlivé mlieko je rovnako výživné, navyše procesmi, ktorými prejde, zabije aj väčšinu baktérii, ktoré by nám mohli poškodiť.
3. Nie je také výživné ako čerstvé mlieko
Polovičná pravda. V porovnaní s čerstvým chladeným kravským mliekom, ktoré nájdete v potravinách, je to trvanlivé bohaté na vápnik, horčík, fosfor, draslík a zinok. Veľmi dobre je na tom aj jeho obsah vitamínov A a B12, či B2. Na druhej strane, síce obsahuje dostatok sacharidov aj bielkovín, ale táto hodnota je nižšia než pri čerstvom mlieku. Kvalita bielkovín sa počas jeho skladovania bohužiaľ zhoršuje. A posledný rozdiel tkvie v tom, že UHT má o tretinu menej jódu.
4. Mlieko musí byť stále v chlade
Keďže mlieko bolo spracovávané už pred tým, než ste si ho kúpili, nemusíte ho dávať do chladničky. UHT procesom sa zničia kompletne všetky baktérie a mlieko je následne naskladnené do sterilných nádob, ktoré zabránia akémukoľvek pôsobeniu externých vplyvov. Do obchodov prichádza v špeciálne upravených obaloch, ktoré zabraňujú vnikaniu vzduchu aj svetla. Vydrží až šesť mesiacov mimo chladničky a nepotrebuje k tomu žiadne dodatočné konzervačné látky. Samozrejme, že po jeho otvorení sa už v chladničke uchovávať musí a jeho spotreba býva spravidla týždeň. Ak je však stále zabalené a dobre skladované, nemusíte sa báť, že by sa vám po pár dňoch od kúpenia doma pokazilo.
Zdroj: Shutterstock
Do obchodov prichádza v špeciálne upravených obaloch, ktoré zabraňujú vnikaniu vzduchu aj svetla. Vydrží až šesť mesiacov mimo chladničky.
5. Mlieko musím pred konzumáciou prevariť
Nemusíte sa báť. Pri jeho výrobe to už spravili za vás. Ohrevom na veľmi vysokú teplotu boli všetky potenciálne choroboplodné zárodky zničené a vy sa môžete s chuťou vrhnúť do pitia tohto lahodného nápoja.
Aké typy poznáme
1. Plnotučné mlieko
Asi najbežnejší druh, ktorý kupuje väčšina domácností. Prechádza pasterizáciou a homogenizáciou, ale jeho konzistencia a štruktúra je takmer identická, ako keď ho priamo poskytne kravička.
Zdroj: Shutterstock
Mlieko rozlišujeme aj podľa tuku.
2. Mlieko so zníženým obsahom tuku
Jeho chuť je jemnejšia a z hľadiska konzistencie je redšie. Percento zníženého obsahu tuku sa môže líšiť a okrem 1,5-percentného môžete nájsť napríklad aj 2-percentné mlieka či 1-percentné mlieka.
3. Odstredené mlieko
Neobsahuje absolútne žiadny tuk. Vďaka tomu je výrazne redšie ako všetky ostatné druhy kravského mlieka. Často má vodnatú konzistenciu.
Ako ho skladovať
Ak si nakúpite viacero kartónov mlieka, dôležité je ich skladovanie. Snažte sa ich uskladniť v miestnosti, kde nie je príliš teplo a hlavne je tam čisto a sucho. Ak zabezpečíte všetky tieto podmienky, vydrží vám aj pol roka a máte pokoj od jeho nákupu. Určite sa však uistite, či to tak skutočne je a overte si jeho spotrebu, ktorú nájdete uvedenú na obale.
Zdroj: Shutterstock
Po otvorení viečka ho už do chladničky dať, samozrejme, musíte.
Po otvorení viečka ho už do chladničky dať, samozrejme, musíte. Porušili ste špeciálny obal a mlieko sa dostalo do styku so vzduchom a svetlom. Vydrží vám v priemere jeden týždeň. Ak sa o tom chcete presvedčiť na vlastné oči, nájdite na obale nápis minimálna trvanlivosť do a riaďte sa uvedenými pokynmi.