Reklama

A je tu viróza: Kedy stačí zostať doma a kedy ísť k doktorovi?

Nechajte dieťa v posteli 2 - 3 dni. Ak teplota

Zdroj: shutterstock

Reklama

Nejeden rodič pri pohľade na teplomer rieši otázku, či ísť s dieťaťom k lekárovi, alebo stačí, keď teplotu vyleží. Kedy teda navštíviť odborníka?

Ešte ráno bolo vaše dieťa zdravé ako rybička, poobede už unavené, malátne a teplota vybehla na 38 stupňov. Čo sa to deje? Z ničoho nič má horúčku. Treba to riešiť s lekárom? Je to chrípka, angína či len „obyčajná viróza“? Bežať k lekárovi či počkať? Túto situáciu zažíva každá mama aj niekoľkokrát do roka. Ak z ničoho nič nameriate dieťaťu 38 stupňov, nerobte paniku.

Bude to viróza, mamička!

Nemusíte ísť k lekárovi, aby ste si vypočuli toto konštatovanie. Väčšinou naozaj ide o tzv. dvoj - trojdňovú virózu, ktorá môže nakrátko zložiť deti, ale aj dospelých. Ak máme dobrý imunitný systém, dokážeme sa s ňou vyrovnať aj za pár dní bez lekára a ďalších komplikácií.

Zostaňte s ním doma

Aj túto vetu by ste si určite vypočuli. Je to totiž to najlepšie, čo môžete urobiť. „V každom prípade platí, že dieťa so zvýšenou teplotou určite nepošlite na druhý deň do škôlky či školy. Nechajte ho doma v pokoji a vyčkajte, ako sa choroba rozvinie. Teplotu do 38 stupňov nemusíte zrážať. Horúčka je súčasťou boja organizmu proti pôvodcom infekcie a podporuje vylučovanie toxických látok,“ radí detská lekárka MUDr. Marta Špániková.

Vylieči sa aj „samo“

Ak má dieťa doma pokoj, vitamíny a veľa tekutín, viróza skončí happy endom do 2 - 3 dní. Mamičky podľa skúseností pediatrov robia pravý opak: horúčku zrazia, dieťaťu naordinujú lieky proti bolesti hlavy, na zníženie teploty, pastilky na znecitlivenie boľavého hrdla a pošlú ho do školy. Ak má v škole písomku či iné stresy, rozvíjajúca sa viróza určite neskončí do 2 - 3 dní, ale môže sa skomplikovať tak, že dieťa naozaj vážne ochorie a musí brať aj antibiotiká.

Do lekárne či do špajzy?

Bežnú virózu zvládneme aj samy. Môžeme zabehnúť do lekárne a vybrať si voľnopredajnú medicínu. Regále sú ich plné, ťažko sa zorientovať. Ideálne je dať si poradiť od lekárnika, ale možno bude stačiť, ak využijete domáce lieky, ako je cibuľa, cesnak, citrón, med, zázvor...

Nenúťte ho ležať ani jesť

Dieťa s horúčkou nemusíte za každú cenu udržať v posteli. Ľahký pohyb mu neublíži, nemalo by však chodiť von či behať po byte a príliš sa namáhať. Nezabúdajte, že keď sa bude cítiť zle, samo si ľahne. Jedným z prejavov ochorenia je, že chorým nechutí. Dieťaťu stačí ľahké jedlo, osviežiť ho môže aj ovocie, napríklad strúhané jabĺčka.

Kedy je horúčka nebezpečná

S lekárom sa určite poraďte, ak zostáva teplota zvýšená nad 38 °C dlhšie ako 48 hodín alebo ak vystúpi nad 40 °C. Vtedy už takáto teplota pôsobí na organizmus nepriaznivo, najmä na srdce a celý obehový systém. Nikdy nepodávajte pri horúčke malým deťom antipyretiká na báze kyseliny salicylovej (Acylpyrin, Anopyrin, Aspirin a iné)! Hrozí im Reyov syndróm, ochorenie pečene a poškodenie mozgu. Bezpečnými liekmi pre malé deti sú tie, ktoré sú založené na paracetamole a na ibuprofene, tie môžete aj vystriedať, avšak až po 4 či 6 hodinách. Zistite, ktorý liek lepšie zaberá.