Na trhu sa objavuje čoraz viac značiek, ktoré sa rozhodli priniesť rôzne náhrady mäsa. Nie sú však už vyrobené iba z tofu, ale aj z rastlinného proteínu či zo sóje. Čo si teda o týchto jedlách myslia experti?

Sú vôbec zdravé, alebo sa vegáni oberajú o dôležité vitamíny a makroživiny, ktoré sú pre vývoj nevyhnutne potrebné? Experti sa zhodli, že je nemožné nahradiť mäso. Áno, produkty môžu byť podobné a môžete si ich i vychutnávať, no ich makroživiny nebudú nikdy ani zďaleka také, aké má mäso.

Toho nutričné hodnoty sa totiž menia v závislosti od druhu zvieraťa, jeho výchovy, starostlivosti oň, a tiež závisí aj od toho, ako bolo kŕmené.

Chcete sa stať vegánkami? Toto si o ich jedle myslia experti.
Zdroj: Shutterstock

„Nemyslím si, že vegánske náhrady mäsa sú zdravé. Často obsahujú príliš veľa cukru, sodíka a sóje,“ povedala odborníčka. Keď sa teda napríklad na americký trh dostal vegánsky burger, experti neboli nadšení. Ak by totiž bežný človek konzumoval pravidelne tieto náhrady mäsa,  prejavilo by sa to negatívne na jeho zdraví. To by sa, samozrejme, nestalo, ak by jedol mäso.

Či už ste vegetariáni, vegáni alebo mäsožravci, jedno je isté. Vždy by ste sa mali snažiť jesť celé jedlá a nie niekoľkonásobne spracované potraviny. Takže napríklad zviera, ktoré bolo celý život kŕmené zdravo, a potom sa v podstate od mäsiara dostalo rovno na váš tanier, bude určite zdravšie, než jeho náhrady, ktoré spracovávali v továrni celé hodiny.

Chcete sa stať vegánkami? Toto si o ich jedle myslia experti.
Zdroj: Shutterstock

Na druhej strane je tu, samozrejme, stále veľa vegetariánskych či dokonca vegánskych potravín, ktoré sú zdravé a netreba sa ich obávať. Ako napríklad tofu, tempeh či ovocie a zelenina. Tie zas budú vždy nadradené bežnému mäsu.

Čo z toho teda vyplýva? Vždy si dávajte pozor pri nákupe potravín na to, z čoho je daná potravina vyrobená a čo obsahuje... Aby ste zbytočne neplatili za kopec nezdravých produktov, ktoré sa tvária výživne.

Chcete sa stať vegánkami? Toto si o ich jedle myslia experti.
Zdroj: Shutterstock