Na ľudskú kožu vplýva vek, genetika, ale aj hormonálne zmeny. Tieto faktory neovplyvníme, no ochrana a starostlivosť o pokožku je len v našich rukách. I na našom území sa počas horúcich letných dní dokážu teploty vyšplhať až nad 30 °C. Či už sa pohybujete v meste, na dedine, trávite čas na záhrade, pri jazere alebo niekde na kúpalisku, hrozí vám riziko spálenia pokožky.

Slabnúca ozónová vrstva či v posledných rokoch klimatická zmena posúvajú hodnoty na teplomeroch čoraz vyššie. A my s pribúdajúcimi teplotami odhaľujeme viac kože. Tá je nechránená a odhalená, samozrejme, viac zraniteľná. Okrem silných slnečných lúčov ju v lete napáda hmyz, ostáva suchšia, vznikajú na nej povrchové odreniny, rany, praskliny a podráždenie. V súčasnosti sa k týmto problémom pridalo aj podráždenie z neustáleho dezinfikovania rúk antibakteriálnymi prípravkami.

Prvá pomoc pre vašu kožu

Ak si myslíte, že najťažšie obdobie pre kožu je zima, mýlite sa. V teplom letnom období je náchylná na podráždenie, dehydratáciu spôsobenú slnkom a vysušovanie. Nezabúdajte ju neustále hydratovať. Pomáha nanesenie krému, ktorý obnoví kožnú bariéru. Niekedy je lepšie požiadať o odbornú pomoc, pretože pokožka môže byť natoľko dehydrovaná a podráždená, že bežné prípravky už nie sú dostačujúce. Vtedy je nutné zájsť za lekárom alebo lekárnikom, ktorí vám určite poradia.

Pozor na nadmerné UV žiarenie, pretože preukázateľne spôsobuje rakovinu kože.
Zdroj: shutterstock

Zrkadlo zdravia

Koža je najväčším zmyslovým orgánom. Tvorí hranicu medzi vonkajším a vnútorným prostredím a udržiava telo ako celok. Plní mnoho dôležitých funkcií ako ochranu pred infekciami, reguluje teplotu tela, je akousi zásobárňou vitamínu D, vody a tukov. Na vzhľade kože sa zároveň odzrkadľuje naše celkové zdravie.

Prečo je ochrana taká dôležitá?

Každá z nás si v lete užíva slnko. Vystavujeme svoje telo jeho teplým lúčom a rady „chytáme bronz“. Slnenie pokožke prospieva, no zároveň, ak je ho veľa, môže uškodiť. Treba nájsť určitú rovnováhu medzi pobytom na slnku a používaním vhodných ochranných prostriedkov. Prečo? Dlhodobé UV žiarenie môže na koži vyvolať podráždenie a mnohé nežiaduce reakcie. Slnko spôsobuje nechcené starnutie pokožky, suchú kožu, vrásky. Nadmerné slnenie spôsobuje nepríjemné začervenanie kože až pálenie, pri silnom popálení dokonca pľuzgiere a opuchy. Dokonca môže vyvolať chronické zmeny na koži, ako sú nepravidelnosti v pigmentácii kože alebo takzvané zhubné či nezhubné novotvary.

Viete, že...

... v meste sa neschováte? Myslíte, že na prechádzke po meste ste viac chránené, ako keď ležíte pri bazéne? Mýlite sa. Prečo? Betónové povrchy do seba dokážu vpíjať teplo a odrážať slnečné lúče. Slnečné žiarenie preniká aj cez sklá áut alebo
budov.

Slnko je zdravé

● Slnečné žiarenie nemožno považovať iba za škodlivé. Má na náš organizmus i pozitívne účinky. Slnečné lúče nám poskytujú dôležitý vitamín D, ktorý treba na zdravé fungovanie nášho organizmu, zvyšujú hladinu minerálov v krvi, pozitívne vplývajú na našu náladu.

Slnko je zdravé
Zdroj: shutterstock

Vezmite to do vlastných rúk

Ak chcete byť pekne opálené a nie spálené, musíte dodržiavať určité pravidlá a dennodenne sa o svoju kožu správne starať. Koža je totiž orgán, ktorý si prešľapy na sebe pamätá. Starajte sa o ňu a ona sa vám odvďačí krásnym vzhľadom.

1. Nezabudnite na vodu
Dodržujte pravidelný pitný režim, v lete je to dvojnásobne dôležité. Keďže je pokožka často dehydrovaná a vysušená od silného slnečného žiarenia, je nutné dodržiavať pitný režim a zavodňovať organizmus. Dehydratácia je často dôvodom, prečo koža vyzerá staro, mdlo a nezdravo. Pravidelný pitný režim dodá pleti svieži vzhľad, hydratuje ju a zároveň sa nebude tak rýchlo vysušovať.

Nezabúdajte na vodu
Zdroj: shutterstock

2. Chráňte svoju kožu
V lete je samozrejmé používanie opaľovacích krémov. Nielen ak ste pri vode či sa opaľujete na záhrade, ale aj keď idete von, do práce alebo na nákupy. Natierajte si telo, tvár i dekolt. Zamedzíte tým zbytočnému podráždeniu pokožky spálením aj vzniku škvŕn na tvári či krku.

3. Opaľujte sa s rozumom
Po pekne opálenom tele, ktoré dodáva letný exotický vzhľad, túži nejedna z nás. Všetko treba s mierou, rozumom a treba myslieť na vlastné zdravie. Vystaviť sa slnku počas pravého poludnia alebo na dlhé hodiny, či bez natretia sa krémom s vhodným UV filtrom by sme mohli neskôr ľutovať. Ochrana pred UV žiarením je dôležitá ako prevencia výskytu melanómu a vzniku pigmentových škvŕn.

4.Rozmaznávajte ju
Majte na zreteli, že hydratovať treba pokožku tváre i celého tela. Po večernej či rannej sprche sa natrite hydratačným telovým krémom a na pleť naneste ľahké hydratačné sérum. Tvári doprajte starostlivosť v podobe rôznych vyživujúcich pleťových masiek, ktoré pleti dodajú potrebné živiny a regenerujú ju. Samozrejme, pravidelne používajte denný a nočný krém.

5. Nezabúdajte na pery
Aj pery v lete na priamom a prudkom slnku trpia, pretože nemajú žiadne mazové žľazy. Rýchlo vysychajú, praskajú, a preto je dôležitá starostlivosť o ne. Používajte balzam s UV faktorom a pravidelne ich natierajte.

6. Dopĺňajte omega-3
Vhodne zvolené potraviny dokážu prispieť k lepšie vyzerajúcej pokožke počas horúcich dní. Omega-3 mastné kyseliny totiž zabraňujú strate vody v kožných bunkách, a tak zabezpečujú pokožke zdravý a svieži vzhľad. Doprajte si preto lososa, tuniaka, šalát s olivovým olejom, ale aj avokádo, mandle či vlašské orechy.

Doplňujte omega-3
Zdroj: shutterstock

7. Vyskúšajte píling
Počas leta si doprajte aj telový píling. Pomáha odstrániť suché bunky, zjemní, prekrví a vyživí pokožku. 

Čo s materskými znamienkami?

Sú citlivou časťou pokožky, ktorú je dôležité ochraňovať pred prudkými slnečnými lúčmi. Každý má iný počet znamienok, pretože sú dané genetickými predispozíciami a fototypom kože človeka. Častým spálením pokožky je vyššie riziko vzniku jedného z najzhubnejších nádorov, a to malígneho melanómu. Ním sa totiž stanú niektoré znamienka pri častom spálení pokožky od slnka. Chráňte sa a znamienka natierajte už tridsať minút pred tým, ako sa pôjdete opaľovať. Nezabúdajte chrániť aj jazvy. Tie čerstvé by nemali ísť na slnko vôbec. Staršie jazvy natierajte prípravkami s vyšším ochranným faktorom.

Znamienka natierajte už 30 minút pred tým, ako sa vystavíte slnku.
Zdroj: shutterstock