Reklama

Jesenná očista tela: Detoxikácia pred zimou vám prospeje

Očista zvnútra sa prejaví aj na lepšej  nálade.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Rozmýšľate, že si ešte pred začiatkom zimy urobíte detoxikačnú kúru? Skôr ako sa do nej pustíte, prečítajte si, aká cesta bude pre vás tá najlepšia.

Detoxikácia organizmu sa stala najmodernejším „hitom“ v oblasti zdravého životného štýlu a wellnessu. Okrem štandardných postupov, akými sú zmena jedálneho lístka, pitie zeleninových či ovocných štiav, čajov a tak ďalej, sme bombardované množstvom najrozmanitejších rýchloočistných programov a prostriedkov. Sľubujú hory-doly, zdravie, krásu... Pre laika však nie je jednoduché sa v nich vyznať, preto sme sa za vás poradili s Monikou Nevoltovou, odborníčkou, skúsenou poradkyňou na výživu a wellness.

Zásady správnej očisty

♥ Očistné kúry sú v móde. Dávajte si pozor na novinky a takzvané hity, pretože detoxikácia je veľmi krehký proces a vyžaduje si odborný prístup. V žiadnom prípade to nemá byť „hurá akcia“.
♥ Pamätajte na to, že ide o komplexnú procedúru, ktorá sa týka rovnako tela aj duše.
♥ Nevyužívajte detoxikáciu na chudnutie namiesto diéty, nie je to náhradný program na zhadzovanie kilogramov, ale program na odbúranie škodlivín.
♥ Najlepšou detoxikáciou je – žiadne jedy do tela nepúšťať. Dlhodobo teda prelaďte na zdravý životný štýl.

Kedy sa do nej pustiť?

Aby človek začal jesť zdravšie a urobil niečo pre seba, nepotrebuje žiadne načasovanie. Zásadné zmeny ako nový zdravotno-stravovací plán či extrémne pôsty však bez odbornej pomoci nezvládnete. Ak si nie ste istá, poraďte sa radšej s odborníkom. Všeobecne platí, že na očisty nie sú vhodné záťažové obdobia: tesne pred menštruáciou, pri cestovaní, po chorobe. Deti, tehotné ženy a ľudia so zdravotnými problémami by mali detoxikovať pod dozorom lekára.

Čím sa vyznačuje jesenný detox?

♥ Mal by byť prípravou na záťažové zimné obdobie (ťažšie jedlá, málo svetla a tepla). Na jeseň je dobré zdržiavať sa počas dňa čo najviac vonku na čerstvom vzduchu. Vyskúšať môžete aj fototerapiu, ktorá pomocou špeciálnych biolámp nahrádza slnečný svit.
♥ Klesá vonkajšia teplota, preto je výborné chodiť pravidelne do sauny.
♥ Dni sa skracujú a telo si zvyká na iný rytmus svetla a tmy, rešpektujte to. Choďte spať a vstávajte v podobnom čase. Spite sedem až osem hodín a ráno sa sprchujte striedavo teplou a studenou vodou. Ak ste počas dňa unavená, dajte si krátkeho šlofíka (asi tak dvadsať minút), pozor, nie dlhšie, aby ste nenarušili večerné zaspávanie.

Ako si vybrať komplexnú kúru?

Predovšetkým by mala vychádzať z vašich individuálnych potrieb, štýlu života, možností a aktuálneho zdravotného stavu. Môže ísť o:
♥ jednorazové prečistenie
♥ pravidelné očistné dni
♥ dlhodobé detoxikačné plánovanie

Kvalitný program by mal obsahovať:

Zhodnotenie vášho súčasného zdravotného stavu, životného štýlu + plán a detailné odporúčanie na čistenie a regeneráciu: strava, denný rytmus, oddych. Ak navštívite salón či štúdio, ktoré sľubuje zázračnú, totálnu a okamžitú očistu, dostanete radu jesť každý deň klíčky, črevá vám vyčistia intenzívnym prepláchnutím, dostanete po pár dňoch s najväčšou pravdepodobnosťou nenormálnu chuť na tučný veľký hamburger. Detoxikácia by mala prebiehať pozvoľna a rozumne. Je naivné myslieť si, že za tri dni sa telo celkom zbaví jedov, ktoré si ukladalo celé roky. Rozumná očista je vždy behom na dlhé trate, ktorý treba správne naštartovať.

Je výplach čriev vhodným doplnkom?

Na prospešnosti alebo nebezpečnosti tohto zákroku sa zatiaľ nezhodli ani odborníci. Počas hydrocolon terapie sa vyplachuje hrubé črevo vodou, ktorá sa dostáva až na sliznicu, splachuje usadeniny a škodlivé mikroorganizmy – potenciálne infekčné ložiská. Súčasne sa však vyplavujú aj prospešné mikroorganizmy, a tie sa potom musia do tela doplniť formou probiotík.Podľa Moniky Nevoltovej je výplach čriev neprirodzená cesta, ktorá nie je dostatočne domyslená, pretože sa zameriava len na črevo. Pritom je známe, že črevo, nos, pľúca a vagína majú samočistiacu schopnosť založenú na princípe zvnútra von, takže akýkoľvek zásah zvonka dovnútra sliznica vníma ako agresiu a narušenie normálnych procesov. Takýto umelý zásah do prirodzeného prostredia organizmu môže človeku dokonca aj uškodiť.

Osvedčili sa náplaste?

„Sú neinvazívnou a účinnou cestou očisty,verím im,“ hovorí odborníčka na výživu a wellness.Podľa čínskej medicíny má naše telo vyše tristošesťdesiať akupunktúrnych bodov, pričom viac ako šesťdesiat je na chodidlách. Náplaste pôsobia priamo na ne a stimulujú tak vnútorné orgány, podporujú vylučovanie toxických látok a posilňujú imunitný systém. Najlepšie je používať ich počas spánku. Ideálna je kúra na sedem až desať dní.