Reklama

Juj, to bolí! Čo sa mi vlastne stalo? Ako si pomôcť pri bolestiach

Reklama

Vrhli ste sa po sviatočnom leňošení na korčule, lyže či beh okolo domu a prehnali ste to?

Zrazu vás kdesi seklo, niekde puklo a ukrutne to bolí? Poradíme vám, ako bolesť identifikovať a zvládnuť skôr, než navštívite lekára.

Bez rozcvičky riskujete

Kým si zašnurujete korčule, vyberiete paličky, bežky alebo činky, nezabudnite na rozcvičku. Stačí aj krátka 5- až 7-minútová. Ak totiž zanedbáte zahrievaciu a rozcvičovaciu fázu, môžete dostať kŕč do svalu, natiahnuť si ho, alebo si ho dokonca natrhnúť.

„Určite to nepodceňujte. Kto to zažil, vie, aké je to bolestivé. Obyčajný natrhnutý sval vás môže vyradiť z bežného života aj na dva mesiace a čakajú vás dlhé týždne rehabilitácií,“ hovorí Lucia, ktorá si bolestivo natrhla sval na nohe. Beháva pravidelne, ale po dlhšej prestávke vynechala pred behom rozcvičku a krutá bolesť bola na svete!

Ako si pomôcť

Obyčajná svalovica

Prejavuje sa tak, že vás bolí celé telo, akoby vás niekto poriadne zbil.

Čo robiť?

Na svalovicu po cvičení či behaní si nenaordinujte strečing ani masáže, lebo tie môžu bolestivým trhlinkám v svaloch ešte viac uškodiť. Pomáha všetko, čo je teplé až horúce a prekrví svaly, napríklad protireumatický čaj alebo horúci kúpeľ s eukalyptovým, jedľovým alebo rozmarínovým olejom.

Kŕče v svale

Prejavia sa silnou bolesťou, postihujú najmä lýtka a stehná. Väčšinou nás prekvapia, ak sme zanedbali úvodné rozcvičenie. Zväčša prejdú samy od seba.

Čo robiť?

Snažte sa stiahnutý sval čo najviac ponaťahovať, nie však nasilu. Pri kŕči v lýtku sa zaprite o pätu a špičku ťahajte čo najviac ku kolenu. Pomáhajú prípravky s obsahom magnézia a zinku, masáž s uvoľňujúcimi krémami a aj banány, v ktorých je veľa draslíka. Postihnutú oblasť masírujte jemnými krúživými pohybmi.

Natiahnutie svalu

Najčastejšie postihuje nohy, ak sme vynechali úvodný strečing. Vzniká aj pri prudkom, neobvyklom pohybe.

Čo robiť?

Na postihnuté miesto si priložte vrecko s ľadom a stiahnite ho obväzom. Počkajte s fyzickou aktivitou, inak si môžete natrhnúť či pretrhnúť sval.

Natrhnutie svalu

Objavuje sa najmä po prudkých pohyboch, odrazoch a dopadoch. Prejavuje sa prasknutím na zranenom mieste a silnou bolesťou. V svale nahmatáte doslova dieru.

Čo robiť?

Poranené miesto čo najskôr schlaďte a obviažte sťahujúcim obväzom. Lekár vám môže predpísať protizápalové lieky. Niekedy stačí liečba pokojom. Trvá podľa závažnosti mesiac až dva, pri vážnejších natrhnutiach treba miesto znehybniť dlahou.

Pretrhnutie svalu

Býva väčšinou dôsledkom starších zranení, preto môže vzniknúť aj pri priemernej záťaži. Spoznáte ho podľa silnej bolesti.

Čo robiť?

Prvá pomoc je rovnaká ako pri natrhnutí, ďalší postup už zvolí lekár. Niekedy sa dokonca končí operáciou. Zotavovanie trvá dva až tri mesiace.

Vykĺbenie

Vzniká pri veľmi prudkých pohyboch či nárazoch a najčastejšie postihuje ramená, lakte, palce a kolená. Bolesť je veľmi intenzívna.

Čo robiť?

Poranené miesto znehybnite a postihnutého odveďte na chirurgiu, niekedy sa nárazom odlomí aj kúsok kosti. Takéto prípady môžu skončiť na operačnom stole. Nikdy sa nesnažte poškodený kĺb vrátiť naspäť samy.

Zápal šliach

Býva zväčša následkom presilenia. Postihuje najmä kolená, ramená, lakte a Achillovu šľachu, najznámejší je tzv. tenisový lakeť. Príznakom zápalu je okrem bolesti opuch, miesto je na dotyk teplé.

Čo robiť?

Odporúča sa odpočinok, chladivé až ľadové obklady a gély s protizápalovým účinkom. Pomáha liečba pokojom, postihnutá časť sa môže znehybniť dlahou. Pomáha aj fototerapia, teda liečba červeným polarizovaným svetlom.