Kašeľ a jeho formy: Ktorý z nich vás trápi?
26. 11. 2009, 9:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:57)

Zdroj: Shutterstock
Viete, ako sa prejavuje suchý, vlhký či dlhotrvajúci kašeľ? Prečítajte si, aké druhy kašľa vás a vaše deti môžu potrápiť.
Môže byť príznakom:
• ľahkého ochorenia, napríklad katar horných dýchacích ciest
• chronického ochorenia dýchacieho ústrojenstvá, zvlášť chronický kašeľ (astma, vlečúci sa zápal priedušiek)
• veľmi závažného ochorenia dýchacieho ústrojenstva (rakovina pľúc, tuberkulóza)
• ochorenie iného ústrojenstva (napríklad srdcové zlyhávanie)
Rýchlo k lekárovi
Tehotné ženy, dojčiace matky, dojčatá, malé deti, ako aj osoby, ktoré užívajú lieky na zníženie vysokého krvného tlaku, by pri výskyte kašľa mali okamžite vyhľadať lekársku pomoc.
Náhle vzniknutý kašeľ
Najčastejšie sa to stane deťom do 2 rokov života. Kašeľ vzniká náhle pri jedle alebo pri hre s drobnými predmetmi. Najskôr pátrajte, či dieťaťa nevdýchlo cudzie teleso. Kašeľ je neproduktívny, suchý, môže byť prítomná aj dýchavičnosť. Nebezpečenstvo hrozí pri vdýchnutí strukovín alebo arašidov, ktoré v dýchacích cestách napúčajú.
Čo s tým: Pri dusení volajte okamžite 112. Ak sa dieťa už nedusí, no napriek tomu pokašliava, odporúča sa návšteva lekára.
Akútny kašeľ
Vzniká pri bežných ochoreniach dýchacích ciest (najmä vírusové nákazy), prechladnutia. Trvá niekoľko dní až 3 týždne. Prvé dni býva suchý, postupne sa mení na vlhký a postupne poľavuje. Ak je kašeľ suchý, ale ho dobre tolerujete, nemusíte užívať žiadne lieky, pretože neovplyvnia výsledok ochorenia. Ich podávanie sa odporúča len v prípade, ak je kašeľ dusivý, bolestivý, vyčerpáva vás a ruší v spánku, prípadne vás napína na zvracanie.
Čo s tým: Len čo sa kašeľ začína meniť a stáva sa vlhký, hlienový (produktívny), môžete začať podávať lieky na vykašliavanie.
Dlhšie trvajúci suchý kašeľ
Trvá viac ako týždeň, vzniká najmä v noci, môže byť aj prejavom prieduškovej astmy.
Čo s tým: Odporúča sa odborné vyšetrenie. V čase záchvatu choďte na pohotovosť.
Štekavý kašeľ
Môže ísť o príznak zápalu hrtana (laryngitídy). Kašeľ je drsný, štekavý a vzniká náhle, najčastejšie večer alebo v noci a najmä u detí vo veku 2 mesiace až 4 roky. Hlas býva zvyčajne chrapľavý a zastretý. Vzniká zúžením častí hrtana v oblasti pod hlasivkami. Prítomný je sťažený nádych, pri ktorom často počuť piskot.
Čo s tým: Odporúča sa návšteva pohotovosti.
Vlhký kašeľ
Pri vlhkom kašli sú hlieny zvyčajne hnisavé, postihnutý má aj hnisavú a hojnú produkciu z nosa, môže mať aj zvýšenú teplotu, bolesti hlavy v oblasti čela, najmä pri predklone. Pravdepodobne ide o zápal prínosových dutín.
Čo s tým: Vyhľadajte lekára.
Chronický kašeľ
Každý kašeľ, ktorý sa vyskytuje denne a trvá viac než 3 – 4 mesiace, je chronický. Patrí k pomerne častým príznakom v detskom veku, pričom väčšina detí nemá žiadne pľúcne ochorenie a ich vývoj je normálny. Vyskytuje sa u 20 až 30 percent detí. Chronický kašeľ je často ťažko liečiteľný, je nepríjemný pre dieťa a jeho okolie.
Čo s tým: Dieťa s chronickým kašľom by malo byť kompletne vyšetrené lekárom.
Psychogénny kašeľ
Ide o neproduktívny suchý kašeľ, alebo skôr o pokašliavanie, niekedy však môže byť aj štekavý a hrubý. Predovšetkým môže ísť o istú formu tiku, ktorá sa zhoršuje pri strese, v novom prostredí. Často sú postihnuté šikovné a cieľavedomé deti. V spánku mizne.
Čo s tým: Znížte nároky na dieťa v súlade s jeho fyzickými a psychickými možnosťami, prípadne sa obráťte na psychológa.
Alergický kašeľ
K častým príčinám kašľa patrí aj alergia. Väčšinou býva spojený s alergickou nádchou.
Čo s tým: Celkovú diagnózu potvrdí odborné lekárske vyšetrenie.
Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!