Reklama

Kašlete a vracia sa vám nádcha? Zbystrite pozornosť: Možno máte alergickú astmu! ČO pomôže?

Alergická astma

Zdroj: shutterstock

Reklama

Astma je chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest. Zistiť, že ju máte, nemusí byť jednoduché.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Trápi vás vaša menštruácia? Gynekologička prezradí čo je v norme a čo už NIE: TOTO ste vedeli?
    Zdroj: Canva, PM

    Prejavy sa často zamieňajú za bežné infekcie, no antibiotiká problém nevyriešia. Chronickosť astmy vyplýva z toho, že zápal v dýchacích cestách pretrváva. Je tam aj vtedy, keď necítite žiadne príznaky.

    Nezanedbajte ju!

    Alergia a astma sa navzájom ovplyvňujú. Alergická nádcha je rizikovým faktorom vzniku astmy. Nie každá alergia vedie k astme, najčastejšie len tá, ktorá sa nelieči.

    Je to zápal

    Pri astme ohrozuje priedušky neinfekčný, alergický zápal, ktorý má na svedomí ich stiahnutie, opuch sliznice a zahlienenie. Prirodzenou reakciou na zúženie priedušiek je sťažené dýchanie, dýchavica, sipot, pocit tiaže na hrudi alebo suchý dráždivý kašeľ. Ťažkosti sa objavia po tom, čo vdýchnete alergény, ako je peľ, prach, plesne. Spúšťačom príznakov astmy môže byť aj znečistené ovzdušie, opakované infekcie dýchacích ciest, lieky proti teplote a bolesti, alergénne potraviny, silné emócie, dlhodobý stres, fajčenie a v neposlednom rade zohráva úlohu aj dedičnosť. Dráždivé látky ako dym, parfumy a studený vzduch môžu tiež vyvolať astmatický záchvat, hoci nespôsobujú alergickú reakciu.

    Vek nie je prekážka

    Astma sa môže prejaviť v detstve a pokojne aj po päťdesiatke, nie je limitovaná vekom. Najčastejšie sa ohlási počas peľovej sezóny. Vyššie riziko astmy hrozí, ak máte obezitu a u malých detí s gastroezofágovým refluxom. Zaujímavé je, že v detskom veku sa objavuje viac u chlapcov ako u dievčat. Môže ísť o fyziologickú príčinu. Chlapci majú menší priemer dýchacích ciest a vyšší tonus. Mení sa to však s pribúdajúcim vekom a v dospelej populácii je viac astmatičiek.

    Vyhýbajte sa spúšťačom

    Aj keď nie je možné astmu úplne vyliečiť, pri výbere vhodných liekov a správnej inhalačnej technike môže byť aj bezpríznaková. Dôležité je vyhýbať sa spúšťačom záchvatu. Liečba spočíva v podávaní protizápalových liekov – kontrolórov, a záchranných liekov – uvoľňovačov. Krokom k úspechu je správne nastavenie ich dávky a kombinácie, ktoré udržia astmu pod kontrolou. Dnes sa preferuje najmä inhalačné podávanie liečiv. Ak chcete, aby bola liečba úspešná, nezanedbávajte pravidelné kontroly u lekára. Ten môže postupne dávkovanie znížiť alebo lieky úplne vypustiť. Aj vtedy, keď už neužívate kontrolóry, musíte mať pri sebe uvoľňovače, ktoré sú rýchlou záchranou pri náhlych problémoch s dýchaním či záchvate. Svojvoľné vysadenie liekov, aj keď sa cítite dobre, radšej neriskujte. Pri zhoršení stavu nedodržaním liečby vám hrozia oveľa vyššie dávky liekov než pri pravidelnom užívaní.

    Hýbte sa!

    Ak vás trápi astma, neznamená to, že musíte skončiť so športom, práve naopak. Fyzická aktivita sa astmatikom veľmi odporúča. Šport nielen pomáha zvládať diagnózu, ale učí aj správnemu dýchaniu. Vhodná je napríklad turistika, plávanie, veslovanie, lyžovanie, joga, beh či jazda na bicykli, ak netrénujete v prostredí plnom peľu a iných alergénov. Nevhodné je potápanie a šnorchlovanie. O podrobnostiach sa poraďte so svojím lekárom.

    Čoraz viac

    Astma je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) najrozšírenejším chronickým ochorením. Dnes ňou trpí asi 339 miliónov ľudí na celom svete. Vplyvom zhoršujúceho sa životného prostredia a klimatických zmien nevyzerajú prognózy odborníkov veľmi ružovo. Odhadujú, že do roku 2025 sa celosvetovo zvýši počet astmatikov až na 400 miliónov. Na Slovensku je každé desiate dieťa a každý dvadsiaty dospelý astmatik. Každý rok pribudne na Slovensku priemerne 4 200 nových pacientov s astmou.

    Vypočujte si náš podcast:

    Týmto sa riaďte!

    1. Dodržiavajte liečbu.

    2. Chodievajte pravidelne k lekárovi na kontrolu. Aj v prípade, že sa cítite dobre a nemáte žiadne ťažkosti s dýchaním.

    3. Odstráňte z domácnosti koberce, závesy a iné lapače prachu.

    4. Spite pod perinami z dutého vlákna.

    5. Perte pri teplote minimálne 60 stupňov Celzia.

    6. Dezinfikujte plyšové hračky.

    7. Pravidelne vetrajte a používajte vysávače s účinným filtrom.

    8. Neodporúča sa mať v domácnosti zvieratá.

    9. Nepoužívajte prenikavo voňavé výrobky. Vyhnite sa osviežovačom vzduchu, parfumom, silne parfumovaným mydlám, šampónom a kozmetickým prípravkom.

    10. Nefajčite.

    Čo spúšťa alergickú astmu?

    ● roztoče, mikroskopické živočíchy, ktoré sa nachádzajú najmä v domácom prachu, žijú v kobercoch, čalúnenom nábytku a v matracoch

    ● peľové zrná tráv, burín a stromov

    ● čiastočky z kože a zo srsti mačiek, psov a iných zvierat

    ● potraviny

    Čo trápi astmatikov najviac?

    ● dráždivý kašeľ v noci či nadránom

    ● piskot pri dýchaní, ktorý je prítomný aj v pokoji

    ● pocit tlaku na hrudníku

    ● dýchavica

    ● problém s vydychovaním vydychovanímvydychovaním