Reklama

Keď bolí tam dole: Najčastejšie gynekologické problémy

Ilustračné foto

Zdroj: Isifa.com

Reklama

Ťažko sa to opisuje, ťažko sa s tým zdôveruje a aj medzi nami dievčatami sa o tom rozpráva s dlaňou pred ústami.

Gynekológ MUDr. Peter Ilavský s EVOU hovoril na rovinu.

Zostavili sme rebríček v závislosti od frekvencie výskytu diagnóz a príčin. Zahŕňa najčastejšie problémy, s ktorými sa ženy odhodlajú navštíviť gynekológa.

1. Mykóza

Plesňové ochorenie pošvy a vonkajších rodidiel. Najčastejšie ide o kandidózu. Prejavuje sa úporným svrbením a väčšinou tvarohovým výtokom. Časté príčiny sú v nesprávnej alebo prehnanej intímnej hygiene a nezdravej strave bohatej na cukry. Skrytým vyvolávacím faktorom môže byť hormonálna antikoncepcia, narušenie mikroflóry užívaním antibiotík, obezita alebo cukrovka. Lieči sa lokálnymi aj celkovými antimykotikami, vylúčením sacharidov z jedálneho lístka a posilňovaním imunity. Keď trpíte sklonom k mykózam, preventívne je dobré užívať antimykotiká spolu s akýmikoľvek antibiotikami a v bezpríznakovom období sa poradiť s lekárom o pravidlách udržiavacej liečby.

2. Bakteriálny zápal

Sprevádza ho pálenie a bolesti. Výtok má rôznu, ale odlíšiteľnú intenzitu od zdravého stavu. V závislosti od baktérie, ktorá problém vyvoláva, sa líši intenzita jeho hustoty, sfarbenia a zápachu. Okrem črevných baktérií (Escherichia coli) infekcie vyvolávajú aj baktérie žijúce na fúzoch a brade partnera. Polemiku o tom, aká je dostatočná sexuálna hygiena, viesť nebudeme, ale často sa na týchto zápaloch podieľa jej deficit. V kombinácii s oslabenou celkovou alebo lokálnou imunitou je o problém postarané. Liečba prebieha lokálne alebo celkovo a vyžaduje aj pravidelné vymieňanie tampónov, vložiek, prezliekanie sa z mokrých plaviek. Jediné, čo sa striedať neodporúča, je partner. V strave uprednostňujte zeleninu a bielkoviny na úkor sladkostí. Špecifický bakteriálny zápal vonkajšieho genitálu – konkrétne zápal vlasových folikulov – býva následkom holenia. Predchádza sa mu veľmi jednoducho – správnou kozmetikou po holení.

3. Bakteriálna vaginóza

Zvláštny druh pošvového zápalu. Prejavuje sa zápachom, ktorý sa nedá nezacítiť (áno, po rybách), a mierne speneným výtokom. Príčinou sú premnožené anaeróbne črevné baktérie v pošve. Často sa za týmto problémom skrýva aj ureaplazmová alebo mykoplazmová infekcia. Spoľahlivou prevenciou je nekombinovať análny a vaginálny styk. Ureaplazmy a mykoplazmy výborne zaberajú na antibiotickú liečbu, ktorú musí podstúpiť aj partner. Keď sa dôkladne nepreliečite spoločne, stačí jedna súlož a ťažkosti sa rady vrátia. Myslite hlavne na to, že infekcia tohto typu môže byť vyvolávajúcim faktorom predčasného pôrodu alebo potratu.

4. Dojčenie a atrofia

Dojčenie býva u niektorých mamičiek sprevádzané neinfekčným zápalom pošvy. Prejavuje sa bolesťami, ktoré bránia pohlavnému styku. Príčinou je vysoká hladina prolaktínu – hormónu, ktorý sa stará o produkciu materského mlieka. Vďaka tomu je hladina estrogénu na úrovni 70-ročnej ženy. Pri predstave, že dojčíte dva roky, je bolesť nezlučiteľná s normálnym komfortom a už vôbec so sexuálnym životom. Lokálne podávané vaginálne tabletky s pridaným estrogénom, ktoré neohrozia ani matku, ani dieťa, stav upravia a pri klesajúcej intenzite dojčenia problém zmizne. Zápal rodidiel sa podobá prejavom menopauzy a ohrozujúci je aj tým, že atrofická sliznica je menej chránená pred inými infekciami.

5. Alergia, okrem iného na latex

Do škály alergénov patria: pracie prášky, aviváže, parfumované vložky, intímky, ale aj latexový prezervatív alebo rukavice vyšetrujúceho lekára. Alergiu môže vyvolávať aj prítomnosť plesne v pošve. Prejavuje sa pálením, začervenaním, prípadným opuchom slizníc. Precitlivenosť, čo alergia v skutočnosti je, sa dá riešiť obmedzením kontaktu s vyvolávajúcimi faktormi. Používajte nelatexové kondómy alebo si zvoľte inú formu ochrany pred neplánovaným počatím. Aj váš lekár by mal na vaše vyšetrenie použiť nelatexové rukavice. Vyhnite sa parfumovaným hygienickým potrebám a noste bavlnenú bielizeň. Na pranie spodnej bielizne používajte hypoalergénne pracie prášky.

6. Pohlavne prenosné choroby

Kvapavka, lues, herpes, chlamýdie, trichomoniáza. Sú to sexuálne prenosné, vysoko infekčné ochorenia. Ich spoločným menovateľom je pálenie, bolesti v pošve, bolesti v podbruší, svrbenie a výtok. Pri syfilise sprievodný vred na rodidlách alebo u partnera na vonkajších genitáliách, pri herpese mokvajúce pľuzgieriky. Príčiny vyplývajú z názvu ochorení. Pacientky si tieto ochorenia automaticky spájajú s najstarším remeslom, ale dnes je už opak pravdou. Stačí jeden „zájazd“ do cudzej postele a máte to. Mnohí uveria, až keď vidia pozitívny výsledok testu. Všetky spomínané ochorenia sú vo väčšine štádií dobre liečiteľné, ale netreba zabúdať na AIDS, ktorý sa liečiť nedá a vedú k nemu presne také isté chodníčky ako k ostatným pohlavne prenosným chorobám.

7. HPV

Moderná novinka, bez ktorej by sme sa radšej boli zaobišli. Prejavy u nízkorizikových (LR) typov otravujú majiteľom život v podobe výrastkov, či už vnútri pošvy, alebo na vonkajších rodidlách (u mužov na penise), ktoré môžu kontaktne, to znamená pri styku a tesnom oblečení, krvácať. Často sú sprevádzané miernym pálením a nepohodlím v postihnutej časti tela. Dobre si teda prezrite aj seba, aj partnera. Romantika bokom, keď ide o zdravie. Nízkorizikové výrastky sa odstraňujú chirurgicky, chemicky, zmrazovaním alebo laserom. Vysokorizikové (HR) sú zákernejšie. Patria sem dva najčastejšie – HPV 16 a 18, ale aj iné. Sú to tichí zabijaci, lebo ich prejavy často nastupujú, až keď je dosť neskoro. Prevenciou a posilou v likvidácii nepriateľa je: prestať fajčiť, nestriedať sexuálnych partnerov a, hurá, najnovšie existujú už prvé dôkazy o tom, že vakcína (dostupná aj na Slovensku) pomáha chrániť aj ženy vo veku od 26 do 45 rokov, takže – zaočkovať sa.

8. Endometrióza

Stav, keď bunky výstelky maternice „vycestujú“ na iné miesta. Presnú príčinu tohto javu nepoznáme, ale následky a dôsledky sú bolestivé. Postupne totiž dochádza k deformácii a devastácii najčastejšie vnútorných, ale aj vonkajších pohlavných orgánov ženy. Tieto putujúce ložiská zapríčiňujú bolestivé zrasty, ktoré sa v niektorých prípadoch týkajú aj stien pošvy a vonkajších rodidiel. Keď sa takéto ložisko v spomínaných oblastiach uchytí, býva to veľmi bolestivé, najmä pri pohlavnom styku. Tento stav sa rieši chirurgicky a hormonálnou liečbou a patrí výlučne do rúk skúseného odborníka.

9. Pooperačné stavy

Bolesti „tam dole“ môžu mať po operáciách rôzne príčiny. Začnime zle zahojenými jazvami, infikovanými zrastmi, granuláciami okolo šijacieho materiálu, ale aj rôznymi plastikami oslabených stien pošvy. Toto sú situácie, ktorým sa vlastným pričinením len veľmi ťažko predchádza. Keď u vás nepríjemnosti po operáciách pretrvávajú, nedajte sa odbiť a dožadujte sa riešenia. Cez prsty sa gynekológovia práve pre háklivosť pohlavných orgánov pozerajú na novú módu – estetické a „funkčné“ úpravy pošvy a vonkajších rodidiel. Vzhľadom na mizivé percento žien, ktoré živí len a len vzhľad ich spodných partií, ich pragmatici vnímajú ako pokúšanie čerta. Keď chcete investovať do „parády“, nasmerujte svoje peniažky radšej inde.

10. Psychologické problémy

Bolesti pri styku alebo v podbruší, pálenie, svrbenie a všetko, čo nemá objektívnu príčinu, ale napriek tomu bolí a neprestáva, je zaradené do kategórie psychosomatických problémov. MUDr. Ilavský z vlastnej skúsenosti priznáva, že môže ísť o rozdielnu citlivosť a prah bolesti žien. Zároveň sa stretol aj s množstvom pacientok, ktoré sa prehnane pozorovali a ich vlastná nedôvera vo svoje zdravie v nich vyvolávala subjektívne ťažkosti. Všetko prešlo, keď sa im podarilo počať a porodiť dieťa a mali zrazu menej času na sebapozorovanie. Často sa však bolesti spájajú aj s pochybnosťami, nedôverou alebo neistotou v partnerskom vzťahu. Ale to už nie je vec gynekológa, tak mu netreba mať za zlé, keď odporučí vyšetrenie u iného odborníka. Veď viete ktorého.