Keď hrozí slepota...
19. 11. 2007, 7:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:56)

Zdroj: Archív
Kedy ste naposledy navštívili očného lekára? Existuje mnoho ľudí, ktorí to neurobili za celý život ani raz, lebo nepotrebujú okuliare.
Vieme o nej málo
Zrak je dokonalý mechanizmus, len málokomu však úplne dokonale funguje. Aj keď nepotrebujeme okuliare, mali by sme sa občas vybrať k očnému lekárovi. Na očnom pozadí totiž môžu prebiehať závažné zmeny, o ktorých ani netušíme. Náš zrak môže ohroziť choroba, ktorá sa nazýva makulárna degenerácia zraku. Lekári o nej už vážne hovoria ako o epidémii civilizovaného sveta. Postihuje stále vyššie percento ľudí nad 45 rokov.
Aké sú príznaky?
Degenerácia makuly postihuje miesto na sietnici, takzvanú žltú škvrnu, makulu, a postupne zapríčiňuje zhoršovanie ostrého centrálneho videnia. Práve žltá škvrna je zodpovedná za ostré priame videnie nevyhnutné na činnosti, ako sú čítanie, riadenie auta, rozoznávanie tvárí či jemné ručné práce. Prvým príznakom teda je neostré videnie v centre zorného poľa. Postihnutému sa rovné čiary môžu javiť ako vlnité, nerozoznáva detaily, posudzovanie vzdialenosti či výšky sa stáva dennou morou. Ľudia s degeneráciou makuly nerozoznávajú ľudské tváre, nemôžu čítať, riadiť automobil, sledovať televíziu alebo samostatne cestovať. Ochorenie je o to závažnejšie, že väčšinou postihuje obidve oči. Prvé príznaky sa môžu objaviť už v strednom veku. Väčšina pacientov však prichádza na prvé vyšetrenie neskoro.
Koho najviac ohrozuje
Najrizikovejšou skupinou sú ľudia nad 45 rokov. S pribúdajúcim počtom rokov je nebezpečenstvo stále vyššie. Výskumy potvrdili, že na vznik choroby sú náchylné ženy a fajčiari. Jej rozvoj podporujú poruchy tukového metabolizmu, cukrovka, artérioskleróza, fajčenie, zvýšená zraková námaha, nedostatok pohybu, obezita a zlý životný štýl. Očiam, samozrejme, neprospieva ani intenzívna činnosť pri počítači, niekoľkohodinové pozeranie televízie, dlhé čítanie, nočné jazdy autom, ako aj nedostatok spánku.
Včasná prevencia pomôže
Keďže degenerácia makuly sa nedá úplne vyliečiť, dôležitá je najmä prevencia a skorá diagnóza. Laserová liečba a ďalšie postupy môžu stratu zraku čiastočne zabrzdiť alebo zastaviť. Pomáha aj strava s množstvom ovocia a zeleniny a najmä správna výživa očí, potravinové doplnky s obsahom karotenoidov a luteínu.
Kedy ísť s očami k lekárovi
- Ak máte rozmazané videnie, ide pravdepodobne o krátkozrakosť,
- ak vidíte rozmazane blízke predmety, ide asi o ďalekozrakosť,
- ak máte neustále ľahko zahmlené či skreslené videnie, ide pravdepodobne o astigmatizmus, zmenený tvar rohovky,
- ak máte cukrovku,
- ak máte v rodine zelený zákal, mali by ste si dať zmerať vnútroočný tlak,
- ak máte škvrny, záblesky svetla alebo tzv. slepý moment (chvíľkovú tmu) pred očami, môže to byť predzvesťou budúcich vážnych problémov so sietnicou.
OTESTUJTE SA
Hrozí vám makulárna degenerácia? Väčšine problémov s očami nezabránime, môžeme však včas postrehnúť výstražné príznaky a urobiť si aj test, či vás ohrozuje tzv. makulárna degenerácia. Amslerov test slúži na zistenie, či na očnej sietnici neprebiehajú nejaké nebezpečné zmeny.
Ako sa to robí: Zakryte si jedno oko a zo vzdialenosti zvyčajnej na čítanie 30 až 40 cm sa zadívajte na čiernu mriežku s čiernym bodom uprostred. Ak nosíte na čítanie okuliare, nechajte si ich. Zaostrite na centrálny bod. Vidíte ho dobre? Vidíte aj všetky štyri okraje mriežky neporušené? Pokúste sa ju vnímať celú, pričom stále sledujte centrálny bod. Sú všetky čiary rovné a všetky štvorce rovnako veľké? Ak niektorá časť mriežky zmizne, je pokrivená, zafarbená alebo sa pred vaším zrakom pohybuje, navštívte očného lekára. Ak máte viac ako 50 rokov, môže ísť o makulárnu degeneráciu, čo je závažné očné ochorenie.