Reklama

Keď máte svoje dni...

Zástupca riaditeľa Baltschug Kempinski je Slovák

Zdroj: Peter Brenkus

Reklama

Nejednu z nás raz mesačne vyradia z aktívneho života menštruačné bolesti. Niektoré ženy svoje dni prežijú bez väčších zdravotných ťažkostí, iné si musia pre bolesti dokonca vziať v práci voľno. Kedy ide o vážny problém?

Bežný menštruačný cyklus by mal trvať 28 dní, plus-mínus päť dní. Ak je kratší ako 22 alebo trvá viac ako 35 dní, ide už o poruchu. Nebezpečné je skrátenie cyklu. Optimálna dĺžka menštruácie je tri až sedem dní. Takže ak žena krváca dlhšie, ide o poruchu.

Kedy k lekárovi
Aj keď vás nič nebolí, raz za rok absolvujte preventívnu prehliadku. Za poruchami cyklu sa môže ukrývať začiatok vážneho ochorenia. Za rok sa udeje menej ako za tri alebo päť rokov. Ak sú menštruačné bolesti také silné, že výrazne zasahujú do kvality života, situácia si vyžaduje podrobnejšie vyšetrenie a špecifickejšiu liečbu.

Kedy tampóny nie sú vhodné
Nie je vhodné používať tampóny počas celého obdobia menštruácie, hlavne nie počas dní s maximálnou intenzitou. Ak aj tampóny používate, mali by ste si ich meniť asi raz za dve hodiny a nepoužívať ich v noci, počas spánku. „Ak žena trpí zápalmi v pošve, neodporúča sa používanie tampónov radšej vôbec, pretože hrozí rozšírenie infekcie do malej panvy,“ hovorí gynekologička MUDr. Dagmar Ružičková. Čo vám telo hovorí?

Vynechanie menštruácie
Ak máte okolo 45 rokov, nemusíte sa ponáhľať, pred prechodom sa cyklus stáva nepravidelnejším. Keď sa krvácanie nedostaví ani po mesiaci, je čas vyhľadať odborníka.

Stále vám mešká?
Dôvodom vynechania môže byť aj nadmerné cvičenie, extrémny úbytok hmotnosti alebo mentálna anorexia.

Silná alebo dlhá menštruácia
Signalizuje rôzne ochorenia, od zápalu až po rakovinu.

Meškajúci menzes
Ak bol váš cyklus doteraz pravidelný, na dvere ambulancie zaklopte po uplynutí dvoch týždňov od dátumu, keď sa malo krvácanie objaviť. V prípade bolestí alebo iných gynekologických problémov aj skôr.

Krvácanie po menopauze
Dôležité je čo najskôr prešetriť každé, aj slabé krvácanie. Môže byť signálom nedostatku hormónov, ale i predrakovinového štádia či rakoviny.

Toxický šokový syndróm
Možno ste po prvý raz siahli po tampónoch a prečítali si pribalený letáčik. Píše sa tam aj o toxickom šokovom syndróme. Popisuje sa, že by mohol súvisieť s používaním tampónov a môže spôsobiť aj smrť. Vyzerá to hrozivo. O čo ide? Tampóny zadržiavajú menštruačnú krv, ktorá nemôže voľne odtekať, hromadí sa v tampónoch a v maternici, čo spôsobuje skrátenie menštruačného krvácania. Tampóny nasiaknuté krvou pôsobia ako kultivačné médium pre rozmnoženie už prítomných baktérií v pošve, ktoré môžu spôsobovať infekcie od miernych až po život ohrozujúce, ako je toxický šok, až smrť. Tie najťažšie formy sa nevyskytujú často, ale s miernymi a stredne ťažkými formami zápalov, ktoré si vyžadujú hospitalizáciu, sa lekári stretávajú.