Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Keď mi pili krv

Eva

Zdroj: Eva

Reklama

Sú malé, dravé a nenásytné. Hoci majú prívlastok lekárske, naši lekári ich nemajú v láske. Pijavice.

Dlho som rozmýšľala, čo budem robiť s metličkami, ktoré sa mi vytvorili na nohách. Keďže na trhovisku by som ich nepredala, musela som vymyslieť niečo lepšie. Vlastne... ostávali mi len dve možnosti. Buď si ich nechám odstrániť laserom, alebo požiadam o pomoc pijavice, ktoré sa preslávili ako liečiteľky žilových ochorení. Lasera som sa bála a tých malých potvor ešte viac. Napriek tomu som zvolila druhú možnosť. Milujem dobrodružstvo.

Keď som však sedela u hirudoterapeutky, teda certifikovanej špecialistky na liečbu pijavicami, nebolo mi všetko jedno. Hlavne pri jej rozprávaní o tom, že na prvýkrát prikladá pacientom len dva „testovacie“ kusy pre prípad, že by nastali nejaké komplikácie. Pijavice vyzerali celkom neškodne, a tak som sa upokojila. Ale len do chvíle, kým mi prezradila, že každá má tristo zubov. Po tejto informácii som chcela fakt zdrhnúť. Šesťsto zubov nezvládnem! Keby som však zobrala nohy na plecia, nemohla by som napísať článok. A preto som zaťala tých svojich tridsaťdva zubov a odovzdala sa do zubov pijavíc... Zatiaľ čo „papali“ moju krv, vyspovedala som hirudoterapeutku Henrietu Galatovú z Bratislavy.

Pri ktorých ochoreniach pomáhajú pijavice najlepšie?

Nedá sa to presne definovať. Ale najčastejšie ma vyhľadávajú ženy i muži s kŕčovými žilami a vysokým krvným tlakom. Najznámejším účinkom pijavice lekárskej je riedenie krvi, čo pomáha v oboch prípadoch.

Pijavice majú prívlastok lekárske, ale veľkú podporu v našich lekárskych kruhoch nemajú...

Na Slovensku ich lekári naozaj nepoužívajú. Vlastne ich prikladať ani nemôžu, pretože pijavice nie sú oficiálne uznaným liečivom. Mala som však už klientku – lekárku, dokonca aj pacienta, ktorému túto terapiu odporučil lekár. V Nemecku, vo Švajčiarsku či v Rusku sú pijavice uznávané a používajú sa aj v nemocniciach, alebo vám ich na predpis priložia v lekárni tak ako ja v mojej prevádzke.

Ako dlho trvá „kŕmenie“ pijavíc?

Ak je naplánovaná opakovaná terapia, nenechávam ich „prežrať sa“. Sýte pijavice sa totiž nechcú prisať. Priemerný čas je 30 až 45 minút, u mužov kratšie, pretože majú hustejšie krvné riečisko. „Kŕmenie“ sa robí každé dva-tri dni počas dvoch mesiacov. Potom potrebujú pijavice i pacient oddych. Celá terapia sa môže zopakovať najskôr o dva mesiace.

Chutí pijaviciam akákoľvek krv, alebo sú prieberčivé?

Nechutí im každý. Silní fajčiari, alkoholici, narkomani či ľudia vo veľkom strese vylučujú cez kožu látky, ktoré pijaviciam smrdia a neprisajú sa. Niekedy sa stane, že pijavica hneď po skončení procedúry uhynie. Je to spôsobené chorobami klienta.

Po akom čase sa dostavia pozitívne výsledky?

V prípade kŕčových žíl je možné pozorovať zmiernenie opuchu nohy či zápalu žily už po prvej, druhej aplikácii. Závisí to od príčiny vzniku kŕčových žíl. Ak sa vytvorili v dôsledku užívania antikoncepcie alebo dedičnosti, liečia sa ťažšie a terapia trvá dlhšie. Vždy však treba odstrániť aj príčinu vzniku, vynechať fajčenie, alkohol, a keď je to možné, zmeniť i hormonálnu antikoncepciu.

Prečo si musí každý zobrať svoje pijavice domov?

Nemusí! Ak sa však klientka rozhodne pre opakovanú terapiu, odporúčam jej ponechať si ich. Pri manipulácii s nimi však musí dodržiavať vysokú hygienu, pravidelne meniť vodu a skladovať ich na čistom, vetranom mieste. Je dôležité, aby pijavice nikomu nepožičiavala. Ani mame, sestre či bratovi. Po prisatí na človeka sa stávajú nosičom jeho mikroorganizmov, a ak by sme ich priložili na niekoho iného, mohli by spôsobiť nákazu. Ani injekčná ihla a striekačka sa nesmú používať na viacerých pacientoch.

Odkiaľ beriete pijavice, ktoré používate pri terapii?

Od slovenského dovozcu, ktorý ich kupuje na biofarmách v zahraničí. Sú zaručene zdravé a s certifikátom. Neodporúčam kupovať pijavice z Ukrajiny, kde sa vyskytli prípady zdravotne nevyhovujúcich pijavíc.

Môžeme si prikladať pijavice aj samy doma?

Po zaškolení u hirudoterapeuta by som s tým súhlasila, ale nemala by to byť klientka, ktorá nerozumie slovu kontraindikácia. Sama to však nikomu neodporúčam.

Je bezpečné kupovať pijavice cez internet?

Bola som prekvapená, koľko ľudí ich ponúka v inzerátoch, dokonca aj na dobierku... Ak je niekto ochotný predať pijavice bez akejkoľvek inštrukcie, nikdy by som ich od neho nekúpila. Kúpiť pijavicu nie je ako kúpiť baterku do ovládača. Ešte aj tá má návod na použitie! Je to hazard s vlastným zdravím a životom.

Čas vypršal. Aj keď mojim kamoškám nesmierne chutilo a najradšej by v hostine pokračovali až do rána, musela ich terapeutka stopnúť. Aby im „nepolámala“ zuby, nemohla ich nasilu odtrhnúť z mojej nohy. Použila špeciálny trik. Pijavice neznášajú pach alkoholu, preto im k „nosu“ priložila vatovú tyčinku napustenú liehom. Neverili by ste, ako rýchlo sa pustili! A prečo ich už nazývam kamoškami? Lebo útok šesťsto mikroskopických zubov a cicanie krvi boli úplne v pohode... také jemné hryzkanie, štípanie a šteklenie. Dve malé ranky, ktoré po ňom zostali, terapeutka zalepila a zakázala mi robiť čokoľvek namáhavé. Pijavice do miesta zahryznutia vpustia látky zabraňujúce zrážanlivosti krvi, takže keby som sa vybrala na squash či do sauny, mohla by som stratiť priveľa vzácnej tekutiny. Približne po ôsmich hodinách sa ranky začali zaceľovať a na druhý deň som už bola fit. To, či pijavice odviedli svoju prácu dobre, sa ukáže až po niekoľkých sedeniach. Určite už však k hirudoterapeutke nepôjdem s roztrasenými kolenami – veď ide iba o „kŕmenie“ malých hladných zvieratiek, ktoré mi za odmenu vypustia do tela liečivé látky .

Všestranné liečiteľky

> LEN TRI TYPY. Aj keď na svete existuje okolo 600 druhov pijavíc, v medicíne sa používajú len tri. Spoznáte ich podľa toho, že na chrbte majú zelené alebo žltooranžové prúžky. Pre znečistené životné prostredie sa vo voľnej prírode vyskytujú len zriedka a zvyčajne sa chovajú na farmách. U nás sú zákonom chránené. Na hirudoterapiu sú vhodné len certifikované pijavice z umelého chovu. Keby ste si nejakú odchytili pri vode, mohli by ste dopadnúť veľmi zle. Napríklad taká pijavica konská môže človeku ublížiť.

> ZÁZRAČNÉ SLINY. Pijavice neliečia tým, že z človeka vysávajú krv. O tú vôbec nejde. Dôležitejšie sú sliny, ktoré vypúšťajú do tela. Obsahujú bioaktívne látky, ktoré majú antibakteriálne, protizápalové, detoxikačné a upokojujúce účinky. Okrem toho pôsobia proti bolesti, zmenšujú opuchy, znižujú tlak, rozpúšťajú krvné zrazeniny, podporujú prekrvenie kapilár, obnovujú poškodené cievky v tkanivách a orgánoch, zvyšujú aktivitu imunitného systému a zlepšujú bioenergetický stav organizmu.

> NA DEPKU I AKNÉ. Pijavice sa preslávili ako vynikajúce liečiteľky vysokého tlaku, srdcovo-cievnych ochorení, kŕčových žíl, trombózy, rôznych zápalov, chronických bolestí a gynekologicko-urologických ťažkostí. Poradia si aj s bolestivou menštruáciou, PMS, nespavosťou, depresiou, psoriázou, ekzémom, akné, migrénou, zápchou, reumatizmom, paradentózou, sterilitou, zápalom obličiek, žlčníka a pankreasu.

> ABSOLÚTNE NEŠKODNÉ. Liečba pijavicami nemá vedľajšie účinky. Pri niektorých diagnózach sa však nesmie používať (extrémne nízky tlak, ťažká anémia, alergia na histamín, vysoké štádiá cukrovky). Pijavice by nemali „kŕmiť“ svojou krvou ani tehotné ženy.

> TÍMOVÁ PRÁCA. Jedna pijavica človeka nespasí. Aby bola terapia účinná, musí sa do práce pustiť celá partia pozostávajúca z dvoch až desiatich členiek. Počet a miesto, na ktoré ich hirudoterapeut prikladá, je u každého individuálny. Závisí od zdravotného stavu, diagnózy i hmotnosti. Rovnako je to aj s dĺžkou a frekvenciou liečby. Niekomu pomôžu dve procedúry, iný ich musí absolvovať viac.

> PRAKTICKÉ INFO. Jedna pijavica vás vyjde na 250 Sk/8,30 €, za jedno sedenie u hirudoterapeuta zaplatíte okolo 400 Sk/13,28 €. Viac informácií o pijaviciach a kontakty na špecialistov získate na stránkach www.pijavice.eu, www.altechniky.com, www.pijavice. szm.com. Samoliečba môže pomôcť, ale aj uškodiť. Je preto lepšie obrátiť sa na hirudoterapeuta, ktorý má potrebné vzdelanie a skúsenosti.

Kleopatre pomohli otehotnieť

Terapiu predpisovali už starovekí lekári ako Hippokrates, Galenos či Avicena. Liečili nimi takmer všetko, od kvapavky až po hystériu. Kráľovnej Kleopatre vraj pomohli otehotnieť, Botticelli ich údajne používal, aby mal lepší hlas. Obľúbené boli aj v Napoleonovej armáde – vojaci ročne spotrebovali až 6 miliónov pijavíc. Prelom 18. a 19. storočia sa označuje za zlaté obdobie pijavíc. Terapia bola populárna najmä v Rusku – ročne v krajine predali okolo 30 miliónov pijavíc a do západnej Európy vyviezli 80 až 100 miliónov. Postupne táto liečebná metóda ustúpila do úzadia a obľúbenejším sa stalo „púšťanie žilou“. Vzťah k hirudoterapii sa zmenil až začiatkom 20. storočia, keď si lekári všimli, že bioaktívne látky zo slín pôsobia na celý organizmus a nemajú vedľajšie účinky. Na zahraničných klinikách sa už dnes liečba pijavicami používa bežne. Medzi slovenskými lekármi zatiaľ veľkú dôveru nemá, no napriek tomu počet jej priaznivcov z roka na rok rastie.

Vyberáme pre vás niečo PLUS