Keď vás NAKAZÍ CHOROBOU zviera, PREJAVÍ sa to TAKTO! Och, to nieee! POZOR si dajte hlavne na...
17. 10. 2023, 16:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:22)

Zdroj: shutterstock
Aj váš domáci miláčik môže byť prenášačom nebezpečných ochorení, o ktorých ste možno ani nevedeli, že existujú.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

MAČKY
Toxoplazmóza, strašiak tehotných žien, sa prenáša najmä kontaminovanou pôdou. Zdrojom infekcie sú vajíčka parazita Toxoplasma gondii v truse zvieraťa. Človek sa však môže nakaziť nielen z mačacích výkalov, ale aj z nedostatočne tepelne upraveného králičieho alebo hovädzieho mäsa a z neumytej zeleniny alebo ovocia. Choroba je u ľudí ťažko rozpoznateľná, takže ani nemusíte vedieť, že ste ju mali. Telo si totiž vytvorí protilátky. Pre budúce mamičky však predstavuje hrozbu! V najhoršom prípade môže parazit ťažko poškodiť plod, dokonca spôsobiť aj jeho smrť. Niektorí novorodenci s vrodenou toxoplazmózou môžu mať poškodený centrálny nervový systém, čo má za následok oneskorený vývoj alebo epilepsiu.
Prevencia proti TOXOPLAZMÓZE
Mačky nekŕmte surovým mäsom! Ak ste tehotná, buďte veľmi opatrná a čistenie mačacej toalety nechajte na partnera. Jedzte dostatočne upravené mäso a pite iba pasterizované mlieko. Zeleninu a ovocie si vždy dôkladne oplachujte.
HYDINA
Vtáčia chrípka postihuje voľne žijúce vtáctvo, ale aj domácu hydinu. Infikované zvieratá sú apatické, trpia nechutenstvom a majú našuchorené perie. Väčšinou zomierajú v priebehu jedného až dvoch dní. Ale či to bola vtáčia chrípka, potvrdia až laboratórne testy. Pri nízkych teplotách môže vírus prežívať aj niekoľko mesiacov, preto nie je istota, či nákaza bola zmrazením zničená. Ľudia sa ľahko nakazia priamym kontaktom s infikovanou hydinou alebo z jej výkalov. Ochorenie sprevádza zvýšená teplota, bolesť v hrdle, kašeľ a problémy s dýchaním.
Prevencia proti VTÁČEJ CHRÍPKE
Chráňte hydinu pred voľne žijúcimi vtákmi. Dodržiavajte zásady osobnej hygieny. Mäso vždy pred spracovaním opláchnite pod tečúcou vodou a dôkladne tepelne spracujte. Starostlivo očistite nástroje a povrchy, ktoré prišli do kontaktu so surovým mäsom.
PAPAGÁJE
Chlamydióza je pravdepodobne jediné ochorenie, ktoré sa z exotického vtáctva chovaného v domácnosti prenáša na človeka. Papagáje rozprašujú po domácnosti perie a vysušený trus, ktorý následne majitelia vdychujú. V dôsledku toho môže dôjsť k rozvinutiu alergických reakcií alebo ku chlamydióze. Prejavy ochorenia sa u papagájov líšia podľa druhu. U niektorých je bez príznakov, u iných sa môže objaviť apatia, nechutenstvo, vracanie a dokonca smrť. Za symptómy sa u ľudí považuje mierny zápal spojiviek a niekedy aj postihnutie horných a dolných dýchacích ciest.
Prevencia proti CHLAMYDIÓZE
Úplná prevencia neexistuje. Dbajte na osobnú hygienu. Okolo klietky často vysávajte a denne ju čistite. Ak si chcete byť istí, že váš papagáj nemá infekciu, dajte mu určiť diagnózu pomocou detekcie antigénu z krvi, moču alebo trusu.
PSY
Parazity, ktoré spôsobujú psiu a mačaciu škrkavku, prežívajú v truse zvieraťa. Preto pozor na trávniky a pieskoviská, kde sú psy vyvádzané. Ak larva skončí v črevách človeka, napáda aj pečeň, pľúca, obličky, a čo je najhoršie i oči a mozog. Zvieratá majú antiparazitný prípravok a človek hygienu a čistý pelech.
DOBYTOK
Q-horúčka postihuje dobytok, ovce a kozy. Človek vírus buď vdýchne, alebo ho dostane dotykom so zvieraťom, slamou, hnojom, vlnou, ale aj požitím nepasterizovaného mlieka. U ľudí to končí horúčkou, hnačkou, vracaním, bolesťou hlavy a brucha. Pozor teda na zvieracie tekutiny a všetko dezinfikujte.
HLODAVCE
Tularémia je niekedy označovaná ako zajačia choroba, ale napáda aj drobné hlodavce ako potkany, škrečky, morské prasiatka a krysy. Postihnuté zvieratá strácajú plachosť, zle sa pohybujú a dajú sa voľne chytiť. Prenášačom na ľudský organizmus sú kliešte alebo baktérie v zdochlinách, prípadne vo výkaloch. Častejšia je kožná tularémia, ktorá postihuje pokožku. Ojedinelá pľúcna, pri infikovaní ľudí, spôsobuje obojstranný zápal pľúc. Nepite vodu z neznámych zdrojov a dajte sa zaočkovať.