Reklama

Keď zuby tancujú

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Pri bežnej prehliadke vám zubár môže povedať aj toto: Máte začínajúci zápal ďasien, treba to liečiť, pretože je to prvé štádium parodontitídy – nepríjemného zápalového ochorenia.

Máte šťastie, ak vás na zápal ďasien upozorní stomatológ a začne vás liečiť už zavčasu. Ak ste si samy všimli, že pri umývaní zubov vám ďasná krvácajú, a k tomu ešte postrehnete, že ďasno je opuchnuté a akoby sa vzďaľovalo od zuba, alebo nebodaj zub sa mierne kýva, nečakajte a navštívte svojho zubára. Ako sme sa dozvedeli od MUDr. Petra Duránika, parodontológa zo Stomatologickej kliniky LF UK a Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave, zápal ďasien lekári označujú termínom gingivitída, zápal závesného aparátu zubov sa označuje už spomínaným pojmom parodontitída. Samotný termín parodontóza sa už dnes nepoužíva. Určite sa už v duchu pýtate: A čo, ak mám odhalené krčky, to je čo za chorobu? V prvom rade nejde o chorobu, len o defekt a lekári to jednoducho volajú odhalené krčky. Pozor však, môžete mať súčasne odhalené zubné krčky, zapálené ďasná i postihnutý závesný aparát zubov

Červená sa vám ďasno?


Krvácajú vám pri umývaní zubov ďasná, sú opuchnuté a zmenili farbu? To sú základné prejavy zapáleného ďasna. Podľa slov doktora Duránika najčastejšie vzniká zápal ďasna pod vplyvom pôsobenia zubného plaku. Doc. MUDr. Ivan Erdelský, CSc., vedúci Katedry stomatológie Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave, opisuje plak ako tenkú, mäkkú blatovitú hmotu, ktorá vzniká pôsobením bakterií a zvyškov potravy vo vlhkom prostredí ústnej dutiny. Plak tvoria baktérie. Po nedôslednom a nepravidelnom umývaní zubov sa baktérie usadia na zuboch v blízkosti ďasien, v priestore medzi zubmi, ale najmä v malom priestore medzi zubom a ďasnom. Pokiaľ sa toto miesto nesprávne čistí, zachytávajú sa tu baktérie. Usadené baktérie potom spôsobujú zápal. Na naše šťastie však celý proces neudrie ako blesk z jasného neba.

Baktérie na to, aby mohli začať vyvíjať zápalový proces, potrebujú čas. Spravidla 24 až 48 hodín. Baktérie sa totiž potrebujú namnožiť, vytvoriť silnú komunitu schopnú vyvolať lokálny zápal. Ak im však necháte čas, respektíve zuby si neumyjete dôkladne, baktérie môžu nerušene pracovať v našich ústach a vplyvom sliny vytvoriť ešte silnejší útvar – zubný kameň. Ak chcete zabrániť vzniku zápalového procesu na ďasnách, treba si jednoducho dôkladne umývať zuby v pravidelných intervaloch. Teda v kratších, ako baktérie potrebujú na to, aby „vyrástli“ a začali škodiť. A to je aj základné motto prevencie proti zapálenému ďasnu. Podľa doc. Erdelského sa zubný povlak akoby prilepí na zuby, do medzizubných priestorov. Takto prilepené „blato“ sa najlepšie odstráni zubnou kefkou. Výplachy úst ani hryzenie jabĺčka nepomáhajú, upozorňuje doc. Erdelský.

Kameň na chrup nepatrí


MUDr. Duránik upozorňuje, že mnoho ľudí sa krvácajúcich ďasien ako keby zľaklo a zuby si čistia menej, pod ešte menším tlakom. To je chyba. V opuchnutom ďasne totiž baktérie dostávajú väčší priestor na budovanie svojich „základní“. So zapáleným ďasnom treba ísť určite k stomatológovi, len ten vám totiž môže odstrániť zubný kameň – mineralizovanú kolóniu baktérií. Iste sa potešíte, ak sa dozviete, že zápal ďasna sa dá úspešne vyliečiť. Treba len dodržiavať rady lekára a ďasno sa zahojí, zápal vymizne. Ako podotýka doc. Erdelský, veľa ľudí, ale aj niektorí lekári si neskoro všimnú, že s ich ďasnom sa niečo deje. Krvácaniu ďasna nepripisujú až takú dôležitosť. Do ambulancie prídu, až keď majú parodontitídu. Ešte v krátkosti spomeňme, že existuje aj zápal ďasna, ktorý nespôsobuje plak. Ten môžeme pozorovať najmä u diabetikov.

Hryzáky pod skalpel


Liečba parodontitídy patrí do rúk stomatológa. Lekár musí v vyčistiť parodontálne vačky – teda zastaviť zápalový proces – a pacienta poučí, ako si udržiavať hygienu v ústach. Keď sa zastaví zápalový proces, zastaví sa aj ubúdanie kosti. Smutná správa je, že kosť sa vám už sama neobnoví, na pôvodné miesto vám nedorastie nová. Aj tak sa vám však vyplatí prísť k lekárovi už v prvom štádiu parodontitídy. Ak je totiž vačok hlboký len 5 milimetrov, stačí vám, ak podstúpite len konzervatívnu liečbu. Ak však prídete za lekárom až potom, keď má parodontálny vačok viac ako 5 milimetrov, musíte pod chirurgický skalpel. Napokon podstúpite tzv. riadenú tkanivovú regeneráciu – vloženie náhradky kosti zuba. Iste viete, že k zubárovi už niekoľko rokov chodíme s peňaženkami. Aj laický pohľad na vec dáva tušiť, že náročnejší chirurgický zákrok bude znamenať väčšiu záťaž pre našu peňaženku ako klasická liečba.

Kosti zubov zmiznú


Ak si nebudete zápal ďasna liečiť, zápalový proces „preskočí“ na kosť zubného lôžka. Baktérie zväčšujú svoj počet v ryhe medzi ďasnom a zubom, z úzkej ryhy je napokon vačok a baktérie sa pustia do toho, čo im je najbližšie – a to sú väzivá, ktoré držia zub a jeho kostné lôžko. Podľa prítomnosti pravých parodontálnych vačkov vám lekár diagnostikuje parodontitídu. Tu už ide o nepríjemnejšiu chorobu, ako je zápal ďasna. Tento zápal ničí kostné lôžko zuba, kosť mizne, úplne sa stráca. Do uvoľneného priestoru sa dostávajú mediátory zápalového procesu, granulačné tkanivo, tekutiny, sliny a zvyšky stravy. Keďže zub nemá čo držať, začne sa kývať, a ak nezasiahne lekár, celý zápalový proces sa skončí vypadnutím zuba. Ak sa nebudete zaujímať o chrup a v ústach vám naštartuje zápalový proces, ktorý prejde až na kosť zuba, v priebehu 10 až 15 rokov môžete prísť o zuby. Pritom klasická forma parodontitídy si nevyberie za svoj cieľ jeden-dva zúbky. Choroba kosí celé rady zubov.

Rady a informácie

Zdravé ďasná pri umývaní zubov nekrvácajú, na dotyk nebolia a majú bledoružovú farbu.

Zápal ďasien je veľmi častým ochorením. Odhaduje sa, že na Slovensku trpí gingivitídou až 70 alebo 80 percent dospelej populácie.

Dobrými pomocníkmi v boji proti zubnému plaku a tým aj proti zápalu ďasien sú aj jednozväzkové zubné kefky a medzizubné kefky. Ak ste sa rozhodli kúpiť si medzizubné kefky, zájdite najprv za svojím zubárom alebo dentálnou hygieničkou. Tí vám totiž musia zistiť, aké medzierky máte medzi zubmi, ktoré číslo a aký tvar medzizubnej kefky si máte kúpiť.

Požiadajte svojho zubára, nech vám priamo pred vami na makete ukáže, ako sa správne čistia zuby. Ako si umývať zdravé zuby a ako čistiť zuby postihnuté zápalovým ochorením. Niektorí lekári nechajú dokonca pacientov umyť si zuby v ambulancii, aby skontrolovali techniku a najmä tlak, akým pacient pôsobí na zubnú kefku.

Pozor, aj príliš silný tlak na zubnú kefku pri umývaní zubov môže ďasnám a zubom poškodiť. Práve obnažené krčky zubov vznikajú u pacientok, ktoré si síce pravidelne umývajú zuby, ale použijú príliš silný tlak.

Zápal kostí zubov o čosi viac postihuje ženy ako mužov. Z desiatich pacientov u parodontológa je šesť žien. Je to tak preto, že ženy sú viac ohrozené chorobami zubov. Ženy prechádzajú obdobím tehotenstva, ako aj veľkými hormonálnými výkyvmi počas menopauzy. To všetko vplýva na zvýšenie výskytu parodontitídy u žien.

Lekári sa zhodujú v tom, že na správne čistenie zubov treba používať mäkkú, nanajvýš stredne tvrdú zubnú kefku. Tvrdá zubná kefka nie je vhodná. Druh zubnej pasty ani neustále používanie zubnej vody nehrá pri liečbe a prevencii parodontitídy až takú dôležitú úlohu.

Parodontitídou sú významne ohrození fajčiari. Niektoré odborné štúdie uvádzajú, že parodontitída u fajčiarov sa ťažko lieči, zápal nereaguje na liečbu.

Vyznajte sa:

Gingivitída:
zápalové ochorenie ďasien, gigíva znamená po latinsky ďasno.
Parodontitída:
zápalové ochorenie závesného aparátu zubov. Podľa niektorých odborníkov označenie parodont vzniklo z gréckeho slova „para odontom“, čo má znamenať okolo zuba. Parodont upevňuje zuby v čeľustiach.
Parodontóza:
zastaraný pojem, dnes sa označuje ako prevažne nezápalová parodontitída. Na ďasne ani kosti zuba nie je prítomný zápal. Odhalené krčky zuba môžu individuálne citlivo reagovať na studené, horúce alebo sladké jedlá a nápoje.