Písali ste, že sa má viackrát za týždeň konzumovať paradajkové jedlo. Nedávno som však čítal aj to, že pri zápale sa neodporúča ľulkovitá zelenina ako paradajky a paprika. Ako to vlastne je? A vraj neodporúčate mlieko. Škodlivé sú teda aj jedlá s obsahom mlieka, napríklad jogurty, palacinky, kaša? Zahlieňujú? Pôsobia zle na prostatu?

Anton (45)

Odpovedá doktor Igor Bukovský

Niektorým ľuďom solanínová zelenina (paradajky, paprika, baklažán a zemiaky) spôsobujú zdravotné problémy. Mal som klientku, ktorej zemiaky v akomkoľvek stave spôsobovali bolesti žalúdka. Zvlášť sa to môže prejaviť u ľudí s chronickými zápalovými či autoimunitnými ochoreniami, napríklad pri reumatoidnej artritíde sa odporúča ich vysadiť. No ich toxický efekt veľmi závisí od stavu čreva. Pri syndróme presakujúceho čreva a narušení črevnej mikrobioty sa riziko nežiaducej reakcie na tieto potraviny zvyšuje. Preto ľudia, ktorí majú trávenie v poriadku, zrejme nebudú mať na túto zeleninu negatívnu reakciu ani v prípade autoimunitnej choroby a aj v prípade negatívnej reakcie väčšina ľudí toleruje občas malé množstvo.

Paradajky a paprika sú hodnotné potraviny a bola by škoda úplne ich škrtnúť z jedálneho lístka. Prakticky: ak vám paradajkový šalát zhorší bolesti kĺbov, skúste trochu paradajkovej omáčky v cestovinách. Ak vám spôsobujú zemiaky bolesti v žalúdku, nejedzte ich vôbec.

A čo sa týka mlieka, je to veľká téma – pozrite si moje video na YouTube o mlieku a masle. Ako súčasť jedla (palacinky, kaše) mlieko škodí asi iba ľuďom s alergiou na bielkoviny kravského mlieka, výraznou intoleranciou laktózy alebo autoimunitným či alergickým ochorením, ktoré reaguje na kravské mlieko (napr. tá reumatoidná artritída alebo astma).

K prostate: kravské mlieko a výrobky z neho možno považovať za rizikové – podporujú zápal a hypertrofiu prostaty. Mnohým mužom s prostatickými problémami pri močení pomôže dôsledné vylúčenie mlieka.