Reklama

Kokosový olej na spálenú pokožku? Týmto môžete vyvolať doslova katastrofu!

Ako sa vyhnúť najčastejším opaľovacím omylom?

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Čo hovoria svetoví dermatológovia na používanie kokosového oleja na spálenú pokožku? Je to práve tá medicína, ktorá vám pomôže zahojiť pľuzgieriky či zmierniť začervenanie?

Ak sa vám to ešte nestalo, patríte k sťastnej menšine. Pretože väčšina z nás sa už niekedy raz alebo aj viackrát spálila na letnom slnku a vie, aké peklo to je.

Zabudli ste sa natrieť?

Či ste sa zabudli ponatierať ochranným krémom s ochranným faktorom celá alebo ste len vynechali isté časti tela, viete, aké je to potom nepríjemné. Červená koža a niekedy aj bolestivé pľuzgiere, nemôžete si ľahnúť bez toho, aby vás to nebolelo. Všetko vás páli, na všetko reagujete citlivo a nemôžete si na seba nič obliecť... Môže vám pomôcť kokosový olej?

Čo zaberá okrem aloe vera

Isto ste už počuli, že na spálenú kožu zaberajú prípravky s výťažkami z aloe vera alebo špeciálne spreje či mlieka na spálenú pokožku. No možno ste počuli aj to, že kokosový olej, ktorý ľudia používajú úplne na všetko od vlasov až po zuby, sa dá využiť aj na zmiernenie problémov po neopatrnom či doslova riskantnom opaľovaní sa.

Zdroj: iStock

Hydratuje suché partie

Aká je koža po spálení?

Ihneď po nadmernej dávke silných slnečných lúčov je pokožka spálená – a to doslova. Je horúca, pichá a bolí. Keď na takúto citlivú kožu ešte nanesiete aj olej, môžu sa vaše problémy výrazne zhoršiť. Záver? Mastný olej, napríklad aj kokosový, si na spálenú pokožku hneď po spálení nikdy nedávajte!

Zdroj: Shutterstock

Kokosový olej má všestranné využitie.

Čo teda pri spálení robiť, aby sa vám uľavilo?

Po spálení si na citlivú pokožku na 10 až 15 minút jemne priložte vlhký uterák a potom sa osprchujte takmer studenou (vlažnou) vodou alebo si dajte takmer studený (vlažný) kúpeľ.

Trocha vody dokáže zázraky

Keď vyjdete zo sprchy či z vane, nechajte na pokožke trochu vody. Na vlhkú kožu naneste prípravok po opaľovaní jemnými pohybmi. Použite tie, ktoré obsahujú aloe vera, ceramidy, sóju alebo výťažok z ovsa – všetky upokojujú spálenie a zmierňujú bolesti.

Čomu sa vyhýbať

Pri kúpe prípravkov po opaľovaní si dávajte pozor na to, aby boli kvalitné, neobsahovali vazelínu – mohli by vaše utrpenie ešte zhoršiť. Vyhýbajte sa aj prípravkom s lidokaínom a benzokaínom, ktoré by mohli už aj tak precitlivenú pokožku ešte viac podráždiť.

A kedy kokosový olej áno?

Keď pominie prvá fáza spálenia a pokožka sa začne šúpať, prichádza na rad kokosový olej na jej premastenie, zmiernenie svrbenia a regeneráciu. Kokosový olej totiž obsahuje mastné kyseliny, ktoré zmierňujú zápaly a regenerujú kožu.

Pozor! Pred použitím si vždy najskôr spravte test na malom kúsku kože, aby ste sa vyhli zbytočným ťažkostiam, ak ste náhodou alergické.

Zdroj: Shutterstock

Kokosový olej je hotový zázrak.