Reklama

Kolárium pomáha koži a keď chcete, opaľuje

Maximální výkon trubic v koláriu je 100 W, což

Zdroj: scom

Reklama

Máte problémy so suchou pokožkou? Vyskúšajte kolárium, zariadenie pôsobiace blahodarne na pokožku na princípe aktivácie kolagénu v ľudskom tele.

Ak chcete, môžete sa v koláriu aj opaľovať, a to omnoho šetrnejšie než vsoláriu. Na Slovensku už fungujú prvé štúdiá a väčšiemu rozšíreniu tejto siete zatiaľ bráni pomerne vysoká cena terapie.

Kolárium alebo collarium pôsobí na ľudský organizmus ako kolagénová terapia. Zložka kolagén je základnou podpornou látkou štruktúry kože, kostí, chrupaviek, šliach alebo väziva. Okrem toho je aj nenahraditeľnou súčasťou cievnych stien. Jeho význam je teda pre ľudský organizmus veľký. Keď ho má telo nedostatok, môže dôjsť k množstvu problémov, ktoré sa označujú názvom kolagénové ochorenie. Charakteristické pren je, že postihuje orgány, ako napríklad kĺby, srdce, cievy, svaly i kožu. Dlhodobou absenciou sa dokonca zvyšuje riziko osteoporózy. Kolagén zohráva významnú funkciu aj v procese starnutia organizmu. Uplatňuje sa teda aj v kozmetickom priemysle. Je súčasťou mnohých kvalitných prípravkov, ktoré sú určené na potlačenie alebo zmiernenie prejavov starnutia kože.

Čo je kolárium

Kolárium vyzerá ako solárium, rozdiel je však v trubiciach. Sú omnoho slabšie a sú nastavené priamo na typ kože, na ktorú majú pôsobiť. Ich maximálny výkon je 100 W, čo je v porovnaní so soláriom polovičný výkon, a tým aj podstatne šetrnejšie opaľovanie pokožky. Kolárium pomáha aktivovať kolagén v našom tele. Na jeho tvorbe sa podieľali aj vedci z NASA, ktorí výrobok testovali vo vesmíre na kozmonautoch. V zmenšenej verzii im pomáhal hojiť rany a pôsobil na kožu, ktorá sa pre neprirodzené prostredie nadmerne vysušuje. Opaľovanie sa dá navyše stlačením jedného tlačidla vypnúť. Hlavným zmyslom kolária totiž nie je slnenie, ale svetelná terapia, ktorá pomáha obnoviť pokožku a dodáva jej vlhkosť. Opálenie je akoby bonusom tejto terapie.

Ako to funguje

Terapia prebieha tak, že vám v koláriu najskôr zmerajú pigment v koži laserovým senzorom. Ten vyhodnotí, aká dávka svetla je pre vás bezpečná. Keď sa rozhodnete, že sa nechcete opaľovať, prídavné trubice môžete vypnúť. Jemné červené svetelné vlny aktivujú bunky kože tak, aby vytvárali kolagén a enzýmy na zlepšenie stavu pokožky. Výsledkom je jej rýchlejšia regenerácia, ale aj prehriatie kĺbov a svalov. Na túto terapiu vám, bohužiaľ, zatial neprispeje žiadna zdravotná poisťovňa, takže si ju musíte zaplatiť. Jedno sedenie trvá 20 minút a cena sa pohybuje od 6 do 20 €. Opakovať by sa mali 10- až 15-krát za mesiac. Na Slovensku prístroj nájdete v niektorých kozmetických salónoch a relaxačných zariadeniach.

Mínusy kolária:

• Zatiaľ nízka sieť kolárií
• Pomerne vysoká cena
• Terapiu neuhrádza zdravotná poisťovňa

Čo na to odborník?

Dermatologička Eva Mrázová pre nedeľník povedala: „Kolárium je u nás nový termín. Už niekoľkokrát som ho odporúčala pacientom, predovšetkým tým, ktorí mali problémy so suchou kožou. V prípade závažnejšej liečby by som ho nedoporučila. Ide skôr o kozmetickú záležitosť,“ tvrdí Mrázová.