Konečne viac svetla, ale vy ste stále UNAVENÁ? Zrejme máte JARNÚ ÚNAVU! Nebojte, toto pomáha!
2. 3. 2024, 6:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:26)
U každého sa prejavuje trošku inak, niektorí sa s ňou trápia pravidelne, iní ju majú, no nevedia, že je to ona. Vinníkom je jarná únava.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Spánok a sekundárne aj fyziologická únava – nespôsobená žiadnym ochorením – môže mať sezónny základ. Ten by mohol čiastočne vysvetľovať povestnú jarnú únavu, ktorej sa mnohí dokážu striasť až pri dostatočnom počte slnečných dlhých dní. „našej štúdii dokazujeme, že architektúra ľudského spánku sa výrazne líši jednotlivých ročných obdobiach dospelej populácie žijúcej mestskom prostredí,“ cituje stránka Neurosciencenews doktora Dietera Kunza Kliniky spánku chronológie Nemocnici svätej Hedvigy Berlíne, hlavného autora štúdie uverejnenej časopise Frontiers in Neuroscience.
Kto za to môže?
Teoreticky by teda dĺžka dňa množstvo svetla priebehu roka mohli ovplyvniť dĺžku kvalitu spánku pocit únavy. Hoci pacienti žili mestskom prostredí nízkym vystavením prirodzenému svetlu pri vysokom svetelnom znečistení, čo by malo ovplyvniť akúkoľvek sezónnosť regulovanú svetlom, zime spali prirodzene hodinu dlhšie ako lete. Hoci, ako formulujú vedci, tento rozdiel nebol štatisticky významný, REM spánok bol zime 30 minút dlhší ako lete. Je známe, že spánok REM priamo súvisí cirkadiánnymi hodinami, ktoré ovplyvňuje zmena svetla.
Skorší spánok zime
Hoci tím uznal, že tieto výsledky by bolo potrebné overiť populácii, ktorá nepociťuje žiadne problémy so spánkom, sezónne zmeny môžu byť zdravej populácii ešte väčšie, domnievajú sa. „Aj keď sme stále výkonní, počas zimy sa ľudská fyziológia tlmí, pričom vo februári alebo marci máme pocit, že ‚bežíme naprázdno‘. Vo všeobecnosti musia spoločnosti prispôsobiť spánkové návyky vrátane dĺžky načasovania ročnému obdobiu alebo prispôsobiť školské pracovné rozvrhy sezónnym potrebám spánku,“ vyjadril sa Kunz. každom prípade, ak sa zime súlade biologickými hodinami na spánok uložíte hodinu skôr, môžete zvýšiť šance, že sa vyhnete jarnej únave.
Permanentná únava
Ak na vás doľahli dni, keď sa cítite nervózne, unavene, bez energie, niekedy aj podráždene či úplne flegmaticky, našla si vás práve spomínaná jarná únava. Niektorí ľudia ju pociťujú ako úplnú vyčerpanosť dokonca môžu upadnúť až do depresií. má chuť prejedať sa, zažíva nechuť jedlu. Ak hľadáte spôsoby, ako si pomôcť, môžete to skúsiť vlastnej záhrad alebo počas prechádzky.
Čo pomôže?
Žihľava: Plná energie
Obyčajná žihľava, ako ju mnohí poznáme, má najsilnejšie účinky práve na jar. Najlepšie je zberať mladé čerstvé listy. Nájdete nich množstvo vitamínu A, taktiež vitamíny skupiny B, ale aj železo, horčík draslík. Dodáva energiu silu, má prečisťujúce účinky, blahodarne pôsobí na rast vlasov pokožku hlavy. Môžete si dopriať kúru podobe čajov, ale pozor, nepite ich viac ako dva týždne. Neodporúča sa totiž na dlhodobú alebo pravidelnú konzumáciu, ideálna je podobe jarnej kúry. Čaj pŕhľavy prečistí krv, zmierni kožné problémy pomôže pri zápaloch.
Púpava: Očistí telo
Púpava je okrem iného bohatý zdroj vitamínu C, dokáže telo zbaviť nadbytočnej vody, pôsobí močopudne, má pozitívne účinky na trávenie navracia chuť do jedla. Má pozitívny vplyv napríklad aj pri reume, na problematické časti sa prikladajú púpavové listy. Aj keď má púpava mierne horkastú chuť, jej listy skvelo detoxikujú organizmus. Môžete si ju pridať do smoothie, šalátov alebo vyrobiť pesto.
Mäta: Osviežujúca kúra
Ak vás trápia počas jari bolesti hlavy, máte problém upchatými dutinami alebo celkovo dýchacími cestami, mätová kúra je skvelá. Blahodarne vplýva aj na tráviaci trakt pôsobí dezinfekčne. Zároveň dokáže posilniť nervovú sústavu pomáha pri nespavosti. Ak máte niektorý príznakov jarnej únavy, doprajte si čaj čerstvej mäty. Výborná je aj do ovocného smoothie.
Prečo sa to deje?
Krátke dni, málo slniečka, naše telo často bojujúce či skúšané vírusmi rôzneho typu, málo pohybu, nedostatok čerstvého vzduchu, dlhé zimné obdobie, sychravé počasie. Taktiež menej konzumujeme čerstvé ovocie a zeleninu, menej vitamínu D, viacej konzumujeme ťažšie stráviteľné jedlá, telo vydáva viacej energie, aby sa zohrialo, metabolizmus je spomalený, prijímame menšie množstvo tekutín. To všetko je možnou príčinou.