Koniec strachu z vŕtania! Ako prelomiť bludný kruh? 8 tipov proti panike, ktoré určite zaberú
11. 3. 2015, 10:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:24)

Zdroj: Shutterstock
Po prečítaní nasledujúcich riadkov sa prestanete báť. Moderné postupy pomáhajú dostať zuby do formy jemne a takmer bez bolesti.
8 tipov proti panike
Niekedy stačí už len silnejší zápach dezinfekčných prostriedkov a rozbúcha sa nám srdce. Alebo zvuk vŕtačky. Nielenže je otravný, ale ešte nám aj naháňa strach. Pôvod možno väčšinou hľadať už v detstve. Nie vždy sú príčinou strachu vlastné zážitky. Rodičia často prenášajú vlastnú bojazlivosť na potomstvo. Strach z ošetrenia spôsobí, že termíny u zubára stále posúvate. Naťahovaním času môžu vznikať zápaly či iné problémy, čo obavy ešte znásobuje. Je to bludný kruh. Ako ho prelomiť? Spýtali sme sa stomatológa MUDr. Vladimíra Huťana.
➊ Podľa tradičnej čínskej medicíny pomáha pri strachu stimulácia špeciálneho akupunktúrneho bodu. Leží v strede hrudnej kosti, asi na vzdialenosť troch prstov od spodného okraja. Prostredníkom masírujte toto miesto krúživými pohybmi asi 5 minút.
➋ Zmierniť strach môžu tiež vône – zoberte si preto pri najbližšej návšteve zubára so sebou levanduľové vrecúško.
Zdroj: Shutterstock, profimedia.sk
Zmierniť strach môžu aj vône.
➌ Pred návštevou zubára robte uvoľňujúce cviky.
➍ Dohodnite si so stomatológom znamenie. V prípade núdze môže potom ošetrenie prerušiť kvôli prestávke na uvoľnenie.
➎ Hlasná hudba cez slúchadlá by zubára nemala rušiť a prehluší zvuky v hlave.
➏ Na niektorých pacientov pôsobí upokojujúco, keď majú zamestnané ruky, napríklad cvičiacou loptičkou (kúpite napríklad v športovom obchode).
➐ Pomáha aj krúživá jemná masáž spánkových kostí.
➑ Upokojujúco pôsobia čaje z chmeľových šišiek, z byle mučenky alebo koreňa valeriány lekárskej. Poraďte sa so svojím lekárom, ktorú rastlinu odporúča. Aj prírodné upokojujúce lieky majú vedľajšie účinky.
Zdroj: Shutterstock, profimedia.sk
Upokojujúco pôsobia čaje z chmeľových šišiek.
Prečo sa tak veľmi bojíme návštevy stomatologickej ambulancie?
– Pretože oblasť úst je pre nás intímnou zónou a nepáči sa nám, keď sa jej dotýka niekto cudzí. U zubára nad tým strácame kontrolu. Únik nie je možný. Telo reaguje zrýchleným dýchaním, potením, rozšírenými zreničkami, búšením srdca a zvýšeným tlakom.
Je strach zo zubára ešte opodstatnený?
– Moderné prístroje a metódy ošetrenia sú také šetrné, že pacient necíti žiadnu alebo takmer žiadnu bolesť. Vŕtačky pracujú rýchlo a nehlučne. Kto chce úplne predísť vŕtaniu, môže sa s lekárom porozprávať o infiltrácii kazov. Pri tomto ošetrení sa choré miesto v sklovine odleptá kyselinou, takže tam môže preniknúť gél. Táto metóda sa však využíva len pri malých kazoch.
Má pre veľmi bojazlivých pacientov zmysel celková narkóza?
– Každá úplná narkóza je pre telo rizikom. Môžu sa vyskytnúť komplikácie, zriedkavé nie sú dokonca ani prípady úmrtí. Len u zdravotne postihnutých a ťažko chorých pacientov či detí môže byť zmysluplná. Vždy to treba posudzovať individuálne a odsúhlasiť to musí ošetrujúci lekár a anestéziológ.
Môže pomôcť aj moderná laserová technika?
– Áno. Infračervené laserové lúče sa dajú nastaviť tak, že zasiahnu len choré tkanivo. Ide to takmer bez bolesti a rany sa liečia veľmi rýchlo. Nevýhodou je, že ak sa lúč nepoužije presne, môže dôjsť k poškodeniu ďasien alebo dokonca čeľustných kostí.
Čo robíte proti strachu z injekcie?
– Miesto vpichu môžeme vopred umŕtviť masťou alebo sprejom. Pacient potom vpich necíti. Lokálna anestézia zabráni tomu, aby sa bolesť vrátila. V niektorých ambulanciách sa dá už anestézia ovládať počítačom. Účinná látka sa uvoľní len v malých množstvách, presne takých, aké pacient potrebuje. Dnešné metódy už ničím nepripomínajú obávané injekcie.
Ako môžu pomôcť psychológovia pri zvládaní strachu zo zubára?
– Len keď rozpoznáme psychický pôvod strachu, môžeme ho efektívne liečiť. V niektorých krajinách vyvinuli napríklad rozsiahle dotazníky, ktorými chcú odhaliť traumatizujúce zážitky. Niekedy sa za strachom skrýva aj stres alebo predsudky.
Ktoré sú účinné metódy pre bojazlivých pacientov?
– Je to napríklad hypnóza, môže pomôcť aj v komplikovaných prípadoch. Pacienti sa pri nej dostanú do stavu, ktorý nahrádza sústredenú pozornosť. Zubár im porozpráva krátky príbeh, ktorý vyvolá predstavy, niečo o modrej oblohe, slanom mori a rozvoniavajúcej lúke plnej kvetov. Čím presnejší je opis, tým lepšie sa vie pacient vžiť do príbehu a koncentrovať sa naň. Po krátkom čase vzniká hypnotický stav. Dýchanie sa spomaľuje, tlkot srdca je pokojnejší. Človek síce vníma vonkajší svet, ale dianie sa zdá byť vzdialené. Počas hypnózy sa aktivujú samoliečebné sily a bolesť sa zredukuje.
Funguje to aj na deti?
– Áno, deti majú bujnú fantáziu a ľahšie sa dajú unášať želaným smerom. Môžete im rozprávať príbeh s bábkami a pritom využívať nástroje. Z odsávačky sa stane sloní chobot, z vŕtačky kefka a z vaty vankúš, do ktorého je zub zabalený.
Ako nájdem lekára, ktorý sa špecializuje na bojazlivých pacientov?
– Skutočne dobrý stomatológ, ktorému pacient prirodzene dôveruje, ho vie upokojiť. Prediskutuje si s ním problém a dáva pozor na to, či ho berie vážne. Empatický lekár vás nezačne ošetrovať pri prvom sedení, ale najskôr vám objasní priebeh ošetrenia a poskytne ďalší termín. Ak chýba dôvera, mali by ste sa poobzerať po inej ambulancii.