Reklama

Kostná dreň je továreň na výrobu krvi

Deťom sa krvný obraz mení s vekom.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Krv je nenahraditeľná tekutina, slúži na prepravu životne dôležitých látok v ľudskom organizme a tvorí sa v kostnej dreni.

Kostná dreň je tkanivo, ktoré sa nachádza vo vnútri kostí a jeho úlohou je, zjednodušene povedané, výroba krvi.

Najdôležitejšiu časť kostnej drene tvoria takzvané kmeňové bunky. Z nich vznikajú všetky podskupiny zrelších buniek, z ktorých sa vyvíjajú červené, biele krvinky a krvné doštičky. „Po narodení kostná dreň vypĺňa duté priestory všetkých kostí, starnutím ju postupne nahrádza tukové tkanivo,“ vysvetľuje MUDr. Júlia Horáková, PhD., primárka Transplantačnej jednotky, II. detská klinika DFNsP v Bratislave.

„Kmeňové krvotvorné bunky vo veľmi malom množstve cirkulujú aj v periférnej krvi, tam sa môžu vo zvýšenej miere vyplavovať z kostnej drene po podávaní rastových faktorov krvotvorby. Táto skutočnosť sa využíva pri ich odbere za účelom transplantácie. V súčasnosti sa kmeňové bunky získavajú pri odbere kostnej drene, periférnych krvotvorných buniek alebo pupočníkovej krvi, a preto pôvodný názov ,transplantácia kostnej drene‘ sa oveľa častejšie nahrádza názvom: transplantácia krvotvorných buniek.“

Transplantácia krvotvorných buniek je liečebná metóda

Prvú úspešnú transplantáciu kostnej drene vykonal profesor E. D. Thomas v roku 1968 v Seattli, v roku 1990 bol ocenený Nobelovou cenou za medicínu. Na Slovensku sa prvá transplantácia vykonala koncom osemdesiatych rokov na Klinike hematológie a transfuziológie FN v Bratislave. U detského pacienta to bolo v roku 1995 na II. detskej klinike DFNsP v Bratislave. Toto pracovisko je stále jediným pracoviskom na Slovensku, kde sa vykonávajú transplantácie krvotvorných buniek u detí. „Transplantácia krvotvorných buniek sa využíva hlavne v liečbe zhubných ochorení krvi a pri ochoreniach, ktoré vedú k zlyhaniu kostnej drene,“ dodáva primárka Horáková. U detí je transplantácia vhodnou liečebnou metódou aj pri niektorých vrodených ochoreniach.

Ktoré choroby sa dajú liečiť transplantáciou?

1. Leukémie

Sú najčastejším zhubným ochorením v detskom veku. Pri všetkých typoch leukémií sa v kostnej dreni tvoria zhubné „leukemické“ bunky, ktoré časom potlačia normálnu krvotvorbu. Zhubné bunky sa vyplavia do krvi, ktorá cirkuluje v tele a môžu tak prenikať do tkanív a orgánov, akými sú centrálny nervový systém, lymfatické uzliny, pečeň, slezina, obličky a pľúca.

Kostná dreň je rôsolovité tkanivo vo vnútri kosti.

2. Málokrvnosť zo zlyhania kostnej drene (útlmová anémia)

Útlmové anémie sú ochorenia, pri ktorých dochádza k zlyhaniu vlastnej krvotvorby v kostnej dreni.

3. Zhubné nádory

Z nádorového ložiska sa nádorové bunky šíria (metastázujú) do iných orgánov a môžu nakaziť aj kostnú dreň. Do kostnej drene v detskom veku metastázujú hlavne lymfómy, neuroblastómy a sarkómy.

4. Vrodené choroby

Ide o vrodené poruchy obranyschopnosti (imunity) a niektoré vrodené poruchy látkovej premeny (metabolické ochorenia). Deti s poruchami imunity sú ohrozené ťažkými infekciami už po narodení alebo v predškolskom veku. Pri metabolických ochoreniach sa využíva schopnosť darovaných krvotvorných buniek nahradiť chýbajúci enzým, ktorý zapríčiňuje metabolickú poruchu.

Krvný obraz dospelého človeka

červené krvinky 4,5 – 5,5 mil./μl
biele krvinky 4 000 – 9 000/μl
krvné doštičky 150 000 – 350 000/μl
(1 μl - mikroliter = 1 tisícina ml = 1 milióntina litra)

Červené krvinky (erytrocyty)

Hlavnou úlohou je prenos kyslíka, umožňuje to hemoglobín (červené farbivo, ktoré má vo svojej molekule železo). Preto je na tvorbu červených krviniek okrem iných látok potrebné hlavne železo, ktoré sa do organizmu dostáva v potrave. Veľký vyznam pri ich tvorbe má tiež vitamín B 12. Pri nedostatku hemoglobínu vzniká chorobný stav – málokrvnosť (anémia).

Biele krvinky (leukocyty)

Sú bunky imunitného systému, ktoré ochraňujú organizmus pred infekčnými chorobami a cudzími látkami. Existuje niekoľko odlišných typov leukocytov, všetky sa tvoria v kostnej dreni. Ich počet sa zvyšuje pri väčšine infekcií, pred ktorými bránia organizmus. Citlivo reagujú a zvyšujú počet aj pri nadmernom fyzickom nasadení súvisiacom s hranicou ľudských možnosti (extrémne podmienky, triatlon).

Krvné doštičky (trombocyty)

Krvné doštičky sú nepravidelné bezjadrové útvary. Tvoria sa v červenej kostnej dreni. Sú veľmi krehké a ľahko sa lámu. Pri ich rozpade sa uvoľňuje látka zvaná tromboplastín, ktorá je dôležitá pri zrážaní krvi. Ak je nedostatok trombocytov, vzniká porucha zrážania krvi, krv sa zráža neskoro.

Pozor!

Krvný obraz je dôležité rozlišovať. Deťom sa krvný obraz mení s vekom. Hodnoty sú iné, keď sa dieťatko narodí, keď má jeden rok a iné, keď je už staršie. Tiež treba rozlišovať niektoré hodnoty u muža a ženy.

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!