Krajšie telo s jogou: Ako nájsť uvoľnenie a spáliť tuk? Tieto pozície zvládnu aj začiatočníčky
13. 10. 2021, 7:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:01)

Zdroj: shutterstock
Nie každý je nadšencom jogových pozícií, pretože ich za šport nepovažuje. No rozhodne je to pohybová aktivita, vďaka ktorej si dáte do tela a súčasne nájdete vnútornú rovnováhu a uvoľnenie.

Mnohí na toto umenie pohybu doslova prisahajú. Niekto si povie, že je to len pomalé striedanie niekoľkých pozícií, no joga v sebe ukrýva oveľa viac. Tak ako je viacero druhov kondičných tréningov, aj toto staré cvičenie ich má niekoľko – aštanga, gravid, power, hatha, kundalini, office, acro a mnohé ďalšie. Na uvoľnenie napätia, stresu či stuhnutých svalov po celom dni v kancelárii vám budú stačiť aj základné prvky. A ktovie, možno si jogu zamilujete natoľko, že sa jej začnete venovať naplno.
Prejdite do psíka
Kobru ste si už vyskúšali, teraz prejdite do pozície psa s hlavou dolu, teda adho mukha švánasána. Niekto ju volá aj pozícia strechy. Začnite v pozícii ako pri mačke, prsty doširoka otvorte a kolená majte pod bokmi, pričom panva je v neutrálnej pozícii. S hlbokým nádychom vytlačte boky smerom k stropu, chrbát vyrovnajte, päty zatlačte do podložky. Ramená sú uvoľnené, paže zrovnané s ušami, krk v predĺžení chrbtice, brucho zatiahnite smerom k panve. S výdychom sa vráťte do východiskovej polohy a oddýchnite si. Opäť zopakujte.
Uvoľnenie v sede
Baddhakónásana alebo sukhásana vám dopomôžu k uvoľneniu v sede, ktorý k joge jednoducho patrí. Pri prvom sede spojte pred sebou chodidlá, vystrite chrbát, hlava je v predĺžení chrbtice. Rukami si chyťte chodidlá. Zatvorte oči a sústreďte sa na dych. Hlboký nádych nosom, výdych ústami. Najprv skúste dýchať do brucha, potom do hrudníka. Obdobou je druhý sed, keď nohy prekrížite, ruky spojíte pred hrudníkom a opäť zhlboka dýchate.
V klbku ako bábätko
Určite ste si všimli, že niektoré malé deti spia s vystrčeným zadkom a nohami zloženými pod bruchom. Z toho aj pramení názov tejto pozície – dieťa či balásana. V nej si môžete oddýchnuť kedykoľvek počas cvičenia jogy, ak sa potrebujete predýchať. Len sa schúľte, čelo dajte na podložku a dýchajte.
Začnite ako mačka
Ak vás trápi bolesť v chrbtici z neustáleho sedenia za počítačom, potom vám môžu pomôcť pozície bidalásana a mardžariásana. Vám skôr niečo povie mačka či mačací chrbát, hoci jogíni túto pozíciu nazývajú pozícia kravy. Zaujmite postoj na všetkých štyroch, pričom nohy sú v pravom uhle a ruky na šírku pliec. Zaguľaťte chrbát tak, že sa vyhrbíte a hlavu pomaly spustíte nadol. Pri tomto pohybe sa zhlboka nadýchnite. Následne prejdite do druhej fázy a prehnite sa v chrbte, pozrite sa nahor a vydýchnite. Zopakujte niekoľkokrát, pomaly a precízne.
Telo „bez tiaže“
Väčšina hodín jogy sa končí pozíciou šavásana, inými slovami, pozíciou mŕtvoly. Znie to možno morbídne, no tu sa máte úplne uvoľniť a nič by vás nemalo trápiť. Ľahnite si na chrbát, ruky sú mierne od tela, dlane otočte smerom nahor. Nohy sú rozkročené, špičky smerujú do strán. Celú váhu tela nechajte klesnúť do podložky. V tejto polohe plynulo dýchajte a uvedomujte si, ako sa postupne každá časť tela uvoľňuje. Začnite od hlavy a skončite pätami.
Kobra uvoľní chrbticu
Bhudžangásana či pozícia kobry je milovníkom jogy viac než známa. Vyskúšajte ju aj vy a doprajte si vďaka nej uvoľnenie chrbtice a súčasne natiahnite prednú časť tela. Ľahnite si na brucho a dlane dajte na úroveň hrudníka. Nadvihnite sa silou chrbtových svalov, až následne dôjde k zapojeniu rúk, keď vás odtláčajú od zeme. Lakte držte počas cvičenia pri tele, smerujú nahor, nie do strán. Pri návrate dbajte na to, aby bol pohyb veľmi pomalý. Smerom hore sa nadýchnite, smerom dolu vydýchnite.