Kŕčové žily
11. 5. 2007, 10:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:01)

Zdroj: Archív
Kŕčové žily trápia najmä ženy. Ich vznik často ovplyvňuje dedičnosť, zvyčajne sa objavujú v tehotenstve. Po pôrode môžu zmiznúť, ale aj zostať.
Čo sú to vlastne kŕčové žily?
Na nohách máme dva žilné systémy, jeden je hlboký a nevidieť ho a druhý je povrchný, práve ten zvykne byť touto chorobou zasiahnutý. Nachádza sa pod kožou a z nôh odvádza väčšinu krvi.
Kedy vzniká problém?
Ak krv nie je správne odvádzaná z nôh, v žilách stúpa tlak a vznikajú varixy. Náchylnosť na toto ochorenie je aj dedičná, a ak ním trpí vaša matka či babička, mali by ste sa začať venovať prevencii, než sa naplno rozvinie.
Čím si okrem genetiky samy spôsobujeme kŕčové žily?
Je to najmä nadmerná hmotnosť a nedostatok pohybu. Ak človek počas dňa prevažne sedí alebo stojí, riziko vzniku kŕčových žíl stúpa. Medzi najväčšie zlozvyky patrí prekladanie jednej nohy cez druhú pri sedení.
Ako kŕčové žily spoznáme?
Je ich vidieť pri bežnom pohľade. Prejavujú sa ako fialové alebo modré žilky či metličky pod kožou, môžu bolieť aj pri jemnom dotyku. Stav sa zhoršuje aj v teplom počasí a pri menštruácii.
Čo by sme si mali ešte všímať?
Niekedy sa dajú kŕčové žily len nahmatať, inokedy ich vôbec nevidieť. Typickým príznakom je pocit tupej bolesti v nohách, pocity tepla či pálenia.
Kedy treba zájsť k lekárovi?
Pozornosť by ste mali zbystriť už vtedy, ak vám nohy občas mierne opúchajú v členkoch, a len čo nohu dostanete do vyvýšenej polohy, opuchy sa rýchlo stratia. Platí, že čím skôr začneme žilovému systému pomáhať, tým väčšiu šancu máme, že sa ochorenie nerozvinie.
Ako sa choroba lieči?
Spôsobov je niekoľko. Pri začínajúcich kŕčových žilách je možný aj konzervatívnejší terapeutický postup, nosenie kompresívnych pančúch, pravidelný pohyb a užívanie liekov. Na rýchlu úľavu pri bolesti sa používajú masti, gély, kapsuly, výživové doplnky s rastlinnými výťažkami a vitamíny. Oplatí sa užívať aj vysoké dávky vitamínu C a lieky pôsobiace priamo v žilnej stene.
Ak to nepomáha?
Kým sú malé metličky na nohách predovšetkým kozmetickým problémom, dajú sa odstrániť laserom, v ťažkých prípadoch je potrebný už operačný zákrok. Najstarším postupom je chirurgické odstránenie poškodenej časti žily mikrorezmi. Ďalším spôsobom odstránenia kŕčových žíl je sklerotizácia, keď sa pomocou chemickej látky cieva zatvorí a krv si hľadá cestu inde.
Aké vyšetrenia musí pacientka absolvovať?
Mala by navštíviť lekára internistu, vhodné je absolvovať vyšetrenie v cievnej (angiologickej) ambulancii, prípadne ísť na sonografické vyšetrenie priechodnosti postihnutých ciev.
V čom je ich najväčšie nebezpečenstvo?
Ak sa kŕčové žily či zápalové ochorenia žíl neliečia včas, môžu byť životu nebezpečné. Aj pri malom náraze sa môže vytvoriť krvná zrazenina a miesto sa zapáli. Neošetrené kŕčové žily môžu spôsobiť nebezpečnú trombózu v hĺbkových cievach, a ak sa zrazenina dostane do pľúc, môže spôsobiť aj embóliu. Neodtekajúca krv v nohách zase nedostatočne prekrvuje celé tkanivo a hrozia opuchy, ba aj otvorené rany.
Nohy ťažké ako olovo - ako si ich uchovať ľahké
Najlepšie rady a tipy
VŠÍMAJTE SI, AKO SEDÍTE
■ Ako práve sedíte? Máte prekrížené nohy? Zasunuli ste si ich dozadu pod stoličku alebo nebodaj máte jednu nohu pod zadkom? Ak je to tak, potom si veľmi škodíte. Ak totiž máte nohy skrčené v pravom uhle viac ako päť hodín, takmer sa nehýbete a máte dobrých pár kíl navyše, pravdepodobnosť, že si problém „vyrábate“, je veľmi vysoká. Ak si nohy ešte nonšalantne prekrížite alebo si na jednu dokonca sadnete, ešte viac zabrzdíte prietok krvi žilami.
PRECVIČTE SI LÝTKOVÉ SVALY
■ Môžete to robiť počas čakania na autobus, ale aj v práci. Zdvihnite sa na špičky, vydržte tri sekundy a potom sa opäť postavte na chodidlá. V stoji zdvíhajte prsty na nohách. Oba cviky opakujte desaťkrát, sú účinnou prevenciou kŕčových žíl. Doma si nohy striedavo sprchujte studenou a teplou vodou, podporíte tým prekrvenie svalov.
STRAVA PROTI KŔČOVÝM ŽILÁM
■ Dôležité je prijímať dostatok vlákniny vo forme celozrnných potravín, pretože aj zápcha môže viesť k tvorbe kŕčových žíl. Odporúča sa najmä pohánka, krupica, krúpy, vločky, ktoré obsahujú rutín.
OTESTUJTE SA: Máte už kŕčové žily?
1. Máte na dolných končatinách zmeny, ktoré tam predtým neboli?
2. Máte opuchy a bolesti nôh?
3. Pociťujete citeľné oteplenie alebo ochladenie, sčervenanie alebo zblednutie dolných končatín?
4. Máte pocity tlaku v nohách?
5. Vytvárajú sa vám tzv. metličky, modro-červené rozvetvené obrazce?
6. Večer vám opúchajú členky, nohy vás pobolievajú a sú ťažké ako olovo? Ak ste na väčšinu otázok odpovedali kladne, môžu to byť známky ochorenia žíl. V každom prípade je lepšie ísť k lekárovi.
Pančuchy sú veľmi dôležité. Viete, ako si ich navliekať?
Medzi najdôležitejšie opatrenia v boji proti varixom patrí nosenie kompresívnych pančúch. V zahraničí je už bežné, že mladé ženy so sedavým zamestnaním ich nosia na prevenciu, aj keď príznaky kŕčových žíl nepociťujú. Kompresívna terapia pomocou obväzov a pančúch dodnes patrí k najúčinnejším metódam pri ochorení žíl, pretože vyvíja zvonka tlak na tkanivo a pôsobí tak proti hromadeniu krvi v žilách. Medicínske sťahovacie pančuchy už dostať kúpiť v mnohých farbách aj s rozličnou priesvitnosťou, takže pripomínajú normálne pančuchové nohavice. Kúpite ich v zdravotníckych potrebách.
POZOR!
V žiadnom prípade si ich neobliekajte posediačky, nemá to totiž efekt! Fyzioterapeutka Marta Ivaničová radí, aby ste si pančuchy obliekali ešte poležiačky v posteli.
Takto sa ubránite
■ Nedávajte si horúce kúpele, škodí aj príliš častý pobyt v saune, prehnané opaľovanie, horúčava, to všetko spomaľuje krvný obeh.
■ Obmedzte dlhodobé státie, ale aj nesprávne vysedávanie na stoličke, lebo zohnuté nohy stláčajú cievy.
■ Nenoste vysoké podpätky, úzke nohavice, škrtiace podkolienky.
■ Aspoň raz denne si dožičte 5-minútové osvieženie nôh striedavou studenou a vlažnou sprchou, vždy smerom zdola nahor.
■ Chodidlá by aj počas spánku mali byť 10 cm nad úrovňou srdca, preto sa odporúča spať s nohami na vyvýšenej podložke.
■ Ráno po prebudení je dobré zacvičiť si s nohami v horizontálnej polohe.
■ Nerobte tzv. rýchle loptové športy ako tenis či futbal, squash či aerobik, ani silové športy, ako je vzpieranie.
■ Nenoste podkolienky, ktoré sa vrezávajú pod koleno a zabraňujú tak odtoku krvi.
■ Fajčenie, antikoncepčné a hormonálne prípravky zvyšujú riziko vzniku varixov.
■ Osobitná rada pre ženy: Nepoužívajte depiláciu nôh horúcim voskom.