Reklama

Kŕčové žily trápia každú druhú ženu. Neničte si nohy

Ilustračné foto

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Máte obuté topánky na vysokých opätkoch a práve ste si prehodili nohu cez nohu? Áno, vyzerá to elegantne, no končatiny sa vám určite nepoďakujú.

Kŕčové žily nás vedia poriadne potrápiť. Pozná to takmer každá druhá žena. Nohy ťažké ako olovo a nepekné metličky na pokožke. Ochorenie žíl nie je len kozmetickým problémom. Náchylnosť naň je dedičná. Ak ním trpí vaša matka či babička, mali by ste sa svojim žilám na nohách venovať skôr, než sa „zapália“. Zo ženskej strany je riziko 40-percentné a z mužskej až 70-percentné. Rozhodujúcu úlohu však zohráva spôsob života.

Máte ich alebo nemáte

Kŕčové žily sa prejavujú ako fialové alebo modré žilky či metličky pod kožou, ktoré môžu bolieť aj pri jemnom dotyku. Ochorenie sprevádza celková bolesť nôh, ťažoba a únava. Stav sa zhoršuje v teple a pri menštruácii. „Niekedy sa dajú kŕčové žily len nahmatať, inokedy ich vôbec nevidieť.

Typickým príznakom je pocit tupej bolesti, tepla alebo pálenia v nohách. Väčšinou však k lekárovi privedú ženu až kozmetické dôvody. Pozornosť by ste mali zbystriť už vtedy, ak vám nohy občas mierne opúchajú v členkoch a len čo nohu dostanete do vyvýšenej polohy, opuchy sa rýchlo stratia,“ radí profesorka a lekárka Viera Štvrtinová.

Prečo sú nebezpečné

Ak sa kŕčové žily či zápalové ochorenia žíl neliečia včas, môžu byť životu nebezpečné. Aj pri malom náraze sa môže vytvoriť krvná zrazenina a miesto sa zapáli. Neošetrené kŕčové žily môžu spôsobiť nebezpečnú trombózu v hĺbkových cievach a ak sa zrazenina dostane do pľúc, môže spôsobiť i embóliu. Neodtekajúca krv v nohách zase nedostatočne prekrvuje celé tkanivo a hrozia opuchy, ba aj otvorené rany.

Čo ich spôsobuje

Škodí prekladanie jednej nohy cez druhú pri sedení. Ak máte nohy skrčené v pravom uhle viac ako päť hodín, takmer sa nehýbete a máte dobrých pár kíl navyše, pravdepodobnosť, že sa vám upchá niektorá z hlbokých žíl, je veľmi veľká. Ak si na jednu dokonca sadnete, ešte viac zabrzdíte prietok krvi žilami. Aj topánky na vysokom opätku sú postrachom žíl, ale nie sú vhodné ani topánky bez opätku, ideálny je asi štvorcentimetrový. Vyvarovať sa treba tiež podkolienok, ktoré sa vrezávajú pod koleno a zabraňujú tak odtoku krvi.

Nebojte sa športovať

„Športovania sa pacienti nemusia úplne vzdať, no mali by sa vyvarovať športov, pri ktorých dochádza k odrazom a skákaniu, napríklad basketbalu alebo volejbalu. Vhodné sú najmä športy vykonávané v horizontálnej polohe, predovšetkým plávanie a ďalšie formy cvičení vo vode. Výborná je chôdza po mäkšom povrchu, napríklad lesnom, nie po betóne,“ odporúča Viera Štvrtinová.

Pančuchy? Kompresívne áno

V zahraničí už ženy so sedavým zamestnaním nosia kompresívne pančuchy ako prevenciu. Kompresívna terapia pomocou obväzov a pančúch patrí medzi najúčinnejšie metódy pri ochorení žíl, pretože vyvíja zvonka tlak na tkanivo a pôsobí tak proti hromadeniu krvi v žilách. Medicínske sťahovacie pančuchy už dostať kúpiť v mnohých farbách s rozličnou priesvitnosťou. Veľkosť vám predpíše lekár.

Zbavte sa ich

Pri začínajúcich kŕčových žilách pomôžu kompresívne pančuchy, pravidelný pohyb a užívanie liekov. Na rýchlu úľavu pri bolesti sa používajú masti, gély, kapsuly, výživové doplnky, vitamíny, vysoké dávky vitamínu C a lieky s obsahom flavonoidov. Malé metličky na nohách sa dajú odstrániť laserom, v ťažkých prípadoch je potrebný operačný zákrok. Lekár internista zváži všetky vyšetrenia a poradí ďalší postup.

Pri kŕčových žilách je zakázané

  • Horúce kúpele, častý pobyt v saune, prehnané opaľovanie, horúčava – to všetko spomaľuje krvný obeh.
  • Dlhodobé státie, nesprávne vysedávanie na stoličke – zohnuté nohy stláčajú cievy.
  • Vysoké opätky, úzke nohavice, škrtiace podkolienky.

Tipy na ľahké nohy

  • Pite veľa tekutín, najmä minerálok.
  • Jedzte dostatok vlákniny vo forme celozrnných potravín. Odporúča sa pohánka, krupica, krúpy, vločky, ktoré obsahujú rutín.
  • Precvičujte si lýtkové svaly: Zdvihnite sa na špičky, vydržte tri sekundy a potom sa opäť postavte na chodidlá.
  • Osviežujte si nohy striedavo studenou a teplou vodou.
  • Po schodoch hore choďte vždy pešo.
  • Vyložte si nohy a krúžte chodidlami.