Krivý krk je znakom krátkeho života, hovorí japonské príslovie. Je v ňom viac pravdy, než si myslíte
22. 12. 2017, 11:30 (aktualizované: 11. 7. 2024, 11:44)

Zdroj: Shutterstock
V modernej medicíne môžeme vyhlásiť, že krivá chrbtica je príčinou chorôb a skráteného života. A dôležitou časťou chrbtice, ktorej venujeme primálo pozornosti, je atlas.
Prvý krčný stavec, nazývaný aj nosič, je často pôvodcom našich bolestí a chorôb. Prečo to tak je? Atlas je pevne spojený s dnom lebky od nášho narodenia až po smrť. Toto spojenie však, bohužiaľ, nie dostatočne pevné. Dôvodom sú hladké chrupavky, vďaka ktorým sa atlas, napríklad pri silnejšom údere, môže zo svojej ideálnej polohy vysunúť. To následne pôsobí na miechu, prietok nervových signálov a látok sa zmenšuje, čo má negatívny dopad na zdravie.
Zdroj: Shutterstock
Bolí vás chrbát? Možno vám chýba vitamín D.
Niekto má atlas posunutý už od narodenia pre nesprávnu polohu plodu v maternici či omotanie tela dieťatka pupočnou šnúrou. Aj počas dospievania i ďalšieho života sa atlas viackrát posunie do novej pozície. Chrbtica sa snaží udržať pôvodný tvar, a tak sa pri každom novom posunutí pridávajú nové nepravidelnosti. Podľa tvaru chrbtice je možné určiť, k akým rôznym posunutiam atlasu došlo.Keď je v mladosti atlas viac posunutý ako je zvyčajné, dochádza k výraznému skriveniu chrbtice i väčším zdravotným problémom. Napravenie atlasu a s tým súvisiaca terapia je preto aktuálna nielen u dospelých, ale aj u detí.
Vykrivenie chrbtice na ľavú alebo pravú stranu (pri pohľade zozadu) sa nazýva skolióza, príčinou ktorej je aj posunutie atlasu. U väčšiny ľudí dochádza k vysunutiu doprava a pravé rameno je umiestnené nižšie. No u niektorých je atlas posunutý viacej doľava, takže je nižšie ľavé rameno. V oboch prípadoch vzniká inak orientovaná skolióza a prejavujú sa iné sprievodné ochorenia v závislosti od toho, ktoré orgány nedostávajú dostatočne silné a správne signály.
Zdroj: iStock
Svaly panvového dna sú dôležité aj pre stabilitu chrbtice a môžu spôsobovať aj bolesti krížov.
Skoliózy sú častým zdravotným problémom, ale omnoho väčším problémom je nesprávny tvar chrbtice, ktorý je viditeľný pri pozorovaní tela zboku. Správne vyvinutá chrbtica je v oblasti krku a v dolnej časti zakrivená dopredu a v hrudnej oblasti dozadu. Prirodzené zakriveniny dopredu nazývame primerané lordózy a normálnemu prehnutiu dozadu hovoríme primeraná kyfóza. Žiaľ, veľmi malý počet ľudí má všetky tri zakriveniny správne. Veľakrát je minimálne jedna nadmerná a v starobe zväčša dostanú nevhodný tvar všetky tri.
Keď sa bábätká začínajú plaziť, najprv vzniká lordóza v oblasti krčnej chrbtice, keď začnú chodiť, javí sa lordóza aj v bedrovej časti chrbtice. Kyfoskoliózy a lordoskoliózy vznikajú v ranom detstve ako následok viacerých opačných vykĺbení atlasu. Tieto nadmerne veľké zakriveniny chrbtice má malý počet ľudí, lebo sa v skorom veku sa veľké vykĺbenia stávajú len zriedka. Ortopédi sa pokúšajú túto anomáliu deťom v priebehu puberty napraviť pomocou rôznych aparatúr. Žiaľ, jediné, čo zmôžu, je rozvoj bolesti spomaliť alebo sa tvar chrbtice napraví len nepatrne. Následne sa uchyľujú k chirurgickému spôsobu za využitia oceľových implantátov.
„Terapia napravenia atlasu umožňuje humánnejší prístup a môže viesť k trvalému vyrovnaniu chrbtice. Je vhodné vyskúšať aj toto riešenie a deťom atlas postaviť na správne miesto, aby sa vyhli možným problémom v dospelosti. Ak sa problémy už vyskytli, korigovaním pozície atlasu a vyťahovaním chrbtice možno napraviť jej tvar,“ hovorí Dr. Boris Subotić z Centra tradičnej čínskej medicíny.
Zdroj: Shutterstock
Ilustračné foto.
Po narodení deti lozia najprv po štyroch. V tejto polohe dostanú úder spredu, hlavička sa posunie dozadu, čo môže atlas posunúť vpred. Chrbtica sa priveľmi vyrovná, chodidlá sa vystrú a vzniknú ploché nohy. Staršie deti sa už pri páde dokážu zachytiť rukami a trhnutie hlavičky dopredu môže posunúť atlas vzadu, čo je najčastejší prípad i u mladých a dospelých ľudí. Napríklad v Afrike matky nosia bábätká a deti v ruksaku na pleciach. Vďaka tejto polohe deti držia hlavičku viac dozadu, pričom sa atlas posúva vpred a hlava aj zadok ustúpia vzad. To je dôvod, prečo sa nám zdá, že má mnoho žien i mužov tmavej pleti väčšie pozadie. A ako už vieme z predchádzajúcich viet, majú často aj ploché nohy.
Prvý stavec je u 20 % detí a dospelých posunutý dozadu, čo je príčinou vzniku lordóz a kyfóz, ktoré neskôr zapríčiňujú väčšie či menšie problémy so zdravím. Kľúčom ku zdraviu je aj rovná chrbtica – tí, ktorí ju majú, sú zdravší. Lenže ani priveľmi rovná chrbtica nie je dobrá, lebo vtedy stavce nedoliehajú presne a otvory, cez ktoré prechádzajú nervy, sú zmenšené. Objaví sa lordóza na dne chrbtice a môžu sa vyskytnúť problémy s orgánmi na dne hrudníka ako aj bolesti nôh.
Aké ďalšie ťažkosti súvisia s nezdravou krčnou chrbticou, to sa dozviete v budúcich pokračovaniach seriálu o zdravom atlase na www.casprezeny.sk. Ak chcete Dr. Borisovi Subotićovi položiť otázku, napíšte na centrumctm@stonline.sk, alebo sa pýtajte priamo na www.borissubotic.sk.