Ktorá masáž je najlepšia?
20. 10. 2005, 15:40 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:23)

Zdroj: Baby-web.sk
Existuje mnoho druhov masážnych techník. Okrem relaxačnej, klasickej či športovej masáže je veľmi rozšírená aj reflexná masáž, manuálna lymfodrenáž (pomáha i pri celulitíde) či arómoterapeutická masáž. Čoraz obľúbenejšie sú „netradičné“ procedúry – japonská masáž Shiatsu, thajská masáž, masáž lávovými kameňmi.
Ak sa neviete rozhodnúť, ktorú procedúru si vybrať, dajte si poradiť. Dobrý masér vám vyberie či „ušije“ masáž „na mieru“. Musíte mu však čo-to prezradiť o svojom zdravotnom stave. „Zákazníci majú neraz pocit, že som zvedavá a veľa sa vypytujem. Aby som však zvolila správny druh terapie a postup, potrebujem detailnejšie informácie,“ vysvetľuje masérka Alena Bacáková.
Reflexná masáž chodidiel
Predstavte si, že ste stúpili na klinec. Poranené chodidlo vyvolá v celom tele reflexnú odpoveď. Stiahnu sa svaly, nohu odtiahnete (veľmi rýchlo) z klinca, stúpne vám adrenalín a nastanú zmeny v rovnováhe a činnosti vnútorných orgánov. Na rovnakom princípe je založená reflexná masáž – všetko sa deje reflexne, prostredníctvom nervovej sústavy. Terapia vychádza z poznatku, že na chodidlách sú reflexné plôšky celého tela. Stimuláciou jednotlivých bodov možno pozitívne ovplyvňovať rôzne časti tela, dokonca i vnútorné orgány. Rovnaké plôšky sú aj na rukách, ale nie sú také účinné, preto sa na reflexnú terapiu využívajú predovšetkým nohy. Pozitívny vplyv reflexnej masáže sa zvykne prejaviť po dvoch až troch ošetreniach. Majte však na pamäti, že čím staršie sú vaše zdravotné problémy, tým dlhšie potrvá, kým sa ukážu výsledky.
Medová masáž
Masáž včelím medom vychádza z ruského ľudového liečiteľstva. Dá sa prirovnať k vysávaniu a pumpovaniu. Odstraňuje usadeniny, ktoré sa počas života nahromadili v tkanivách (z potravín, liekov, okolitého prostredia) a telo sa ich nevie zbaviť vlastnými vylučovacími orgánmi. Počas masáže toxíny „vyplávajú“ na kožu a podobajú sa žuvačkovej hmote.
Thajská masáž
Ide o jednu z najstarších liečebných disciplín, ktorá sa pôvodne robila v budhistických kláštoroch. Nemá nič spoločné so sexom – takýto podtext získala až v súvislosti so „sexuálnou turistikou“ do ázijských krajín. Thajská masáž pracuje s energetickými dráhami tela – každá dráha súvisí s niektorým orgánom, telesnými funkciami či psychikou. Terapeut pri nej kombinuje naťahovanie, masáž energetických dráh a akupresúru. Nebudete pri nej ležať na masérskom stole, ale na matraci (futone) umiestnenom na zemi. Masáž pôsobí ako prevencia mnohých neduhov, zmierňuje bolesti hlavy, dýchacie ťažkosti, kožné či nervové ochorenia. Hodí sa najmä pre ľudí so sedavým zamestnaním.
Japonská masáž Shiatsu
V preklade z japončiny Shiatsu znamená „tlak prstami“. Hoci sú prsty a dlane najdôležitejšími nástrojmi procedúry, nezľaknite sa, ak na vás terapeut pritlačí lakťami, chodidlami či kolenami. Okrem tlaku sa v Shiatsu využíva i prikladanie dlaní, preťahovanie končatín a rôzne masážne techniky – od hnietenia, tepania až po chvenie. Podobne ako thajská masáž, aj Shiatsu sa robí na zemi.
Masáž lávovými kameňmi
Je založená na striedaní dvoch extrémov – tepla a chladu. Masíruje sa nielen horúcimi, ale aj studenými kameňmi. Lávové kamene harmonizujú ľudské telo, odoberajú negatívnu energiu, zbavujú bolesti a pomáhajú liečiť. Procedúre by sa mali vyhnúť ľudia s vysokým krvným tlakom, chronickou únavou, astmou, kožnými chorobami a tehotné ženy.
Olej či emulzia?
Keď hľadáte dobrého terapeuta, opýtajte sa ho aj na to, aké kozmetické prípravky používa. Podľa odborníkov sú na masírovanie najlepšie prírodné oleje. Zosilňujú účinok masáže tým, že uvoľňujú telo, prekrvujú svaly, pôsobia do hĺbky, upokojujú myseľ, vyživujú a hydratujú kožu. „Chemicky pripravené emulzie vytvárajú na pokožke nežiaduci film, ktorý jej bráni v dýchaní a vo vylučovaní odpadových látok. Masáž potom nemá želaný efekt. Navyše, mnohí ľudia sú na tieto emulzie alergickí,“ upozorňuje Alena Bacáková.