Reklama

Ktoré choroby vám hrozia po štyridsiatke? Ako im predchádzať?

Ženy príznaky často podceňujú a pripisujú ich

Zdroj: Profimedia.cz

Reklama

Vyhliadky sú nemilé. Treba sa s nimi popasovať ako s trojhlavým drakom. Rytierom si, tak ako v iných nepríjemnostiach, budete musieť byť vy sama.

Krátko potom, čo prekročíte 40-ku (nie na tachometri, ale v občianke), začnete žať, čo ste si v mladosti nasiali.

Okrem tradičných sezónnych chrípok, prechladnutí, mykóz a vyskočených platničiek budete s kamarátkami na káve preberať aj ďalšie diagnózy.

Väčšina z nich vám prischne takpovediac „nafurt“, nejedna bude expandovať a priberať cestou ďalšie pridružené ťažkosti, komplikácie a sekundárne choroby. Vitajte v strednom veku.

Mnohé závisí od toho, ako (ne)zodpovedne ste doposiaľ k svojmu zdraviu a životospráve pristupovali.

Ak ste boli pravidelnou zákazníčkou fastfoodov a vzornou členkou cieľovej skupiny tabakových koncernov, ak vaša denná dávka pohybu závisí od toho, ako ďaleko od domu, kancelárie či eskalátora na podzemnom parkovisku sa vám podarilo zaparkovať, máte sa veru na čo tešiť.

No keď dokážete ešte zmobilizovať svoje sily a posledné zvyšky pevnej vôle, začnete NAOZAJ pravidelne cvičiť a prestanete do seba lopatou hádzať všetko, čo vám škodí, máte stále slušné šance doklusať až k 70-ke v relatívne dobrom zdraví a kondícii.

Pozrime sa teda na to, aké katastrofy vám hrozia a aké zbrane proti nim vytasiť.

CUKROVKA

Civilizačná choroba ako vyšitá, ktorú máte nadelenú už doživotne. Hovoríme o cukrovke tzv. druhého typu, tá postihuje ľudí v strednom a vyššom veku a je dôsledkom nezdravého životného štýlu – prejedania sa, obezity, nedostatku pohybu.

Organizmus stratí schopnosť produkovať inzulín – hormón, ktorý rozkladá cukor v krvi. Najväčším problémom cukrovky sú komplikácie s ňou spojené – postihujú najmä oči, obličky, nervovú sústavu a cievy.

PRÍZNAKY:

• veľmi častý smäd a sucho v ústach, pocit únavy a nedostatku energie, časté močenie, pomalé hojenie rán, neustály hlad, opakujúce sa infekcie, náhly úbytok hmotnosti.

PREVENCIA:

• zvýšte svoju fyzickú aktivitu, obmedzte sladké, mastné a tučné jedlá, zvýšte objem vlákniny, surovej zeleniny a ovocia v strave, udržiavajte si primeranú hmotnosť, užívajte probiotiká a chodievajte na preventívne prehliadky.

Nepríjemná rovnica hovorí za všetko: čím vyššia životná úroveň = tým vyšší výskyt cukrovky. Táto choroba sa dá liečiť, ale nie vyliečiť. Diéta a životospráva hrajú potom v kvalite a dĺžke vášho života rozhodujúcu úlohu.

OSTEOPORÓZA

Rednutie kostí. Prirodzený dôsledok starnutia a nástupu menopauzy spravidla urýchľuje i zhoršuje životný štýl a civilizačné vplyvy. Najvážnejším dôsledkom osteoporózy je zvýšené riziko zlomenín.

Aj pri bežných pádoch dochádza k fraktúram veľkých kostí a kĺbov, ku ktorým sa najmä vo vyššom veku pridávajú rôzne komplikácie a neraz sa končia smrťou.

RIZIKOVÉ FAKTORY:

• fajčenie, príliš útla postava, nedostatok pohybu, poruchy príjmu potravy (anorexia a bulímia), alkoholizmus, dedičnosť, užívanie steroidov (napríklad pri liečení astmy či artritídy).

VAROVNÉ SIGNÁLY:

• spočiatku sa osteoporóza nijako neprejavuje, až v pokročilejších štádiách sa objavujú bolesti, opuchy či deformácie kĺbov.

PREVENCIA:

• pravidelne športujte, 3 x týždenne aspoň jednu hodinu,

• jedzte denne mliečne výrobky a užívajte vápnik aj formou doplnkov,

• potrebujete vitamín D, ten získava telo zo slnečných lúčov; náhradou sú prípravky obsahujúce vitamín D, ktoré bežne dostanete v lekárni,

• obmedzte alkohol a kofeín, zabudnite na cigarety.

SRDCOVO-CIEVNE CHOROBY

Celosvetovo údajne zabijú ročne viac žien než všetky formy rakoviny dohromady. Často sú nediagnostikované alebo diagnostikované zle, pretože u žien sa prejavujú inými symptómami ako u mužov.

Okrem toho ženy príznaky podceňujú či pripisujú ich prechodu, únave alebo prepracovanosti.

RIZIKOVÉ FAKTORY:

• fajčenie, dedičnosť, obezita, sedavý životný štýl, stres, cukrovka, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, skorý nástup menopauzy, postava typu „jablko“ – keď sa tuk ukladá viac v hornej polovici tela než na bokoch a stehnách.

VAROVNÉ SIGNÁLY:

• nepríjemný tlak, bolesť a napätie v hrudníku, bolesti v hornej časti chrbta, lapanie po dychu, extrémna bledosť, nevoľnosť, chronická únava, bezdôvodné potenie (studený pot), rýchle a silné búšenie srdca, závraty, malátnosť.

Ak pociťujete opakovane viaceré príznaky, rovno si volajte sanitku. Ak ste sa spoznali v niekoľkých z nich, nič nepodceňujte a navštívte lekára. Váš krvný tlak a výsledok EKG povedia viac.

PREVENCIA:

• nasaďte si nízkotučnú diétu a kompletne prehodnoťte, čo jete,

• udržiavajte si primeranú hmotnosť a krvný tlak v ideálnej hodnote 120/80,

• ak fajčíte, prestaňte,

• vaše srdce potrebuje pravidelný aeróbny pohyb – beh, rýchlu chôdzu, tenis, skvoš, bicyklovanie, plávanie, čokoľvek, pri čom sa poriadne zadýchate a vypotíte, aspoň trikrát do týždňa.

RAKOVINA PRSNÍKA

Je najčastejšou formou rakoviny u žien. Na Slovensku máme 2 000 nových prípadov ročne a každá 20. žena, ktorá sa u nás dožije 80-ky, na ňu ochorie (v USA je to až každá siedma!).

Príčiny jej vzniku nepoznáme, no ak sa zachytí v ranom štádiu, takmer vždy sa dá úspešne liečiť. Pravidelné prehliadky vám zachránia život!

RIZIKOVÉ FAKTORY:

• dedičnosť (20 % chorých žien má rakovinu prsníka v rodine), bezdetnosť (alebo prvé dieťa až po 30-ke), nepravidelná menštruácia, skorý nástup menštruácie (pred 12. rokom), neskorý nástup menopauzy,

• riziko sa zvyšuje s vekom.

VAROVNÉ SIGNÁLY:

• akékoľvek zmeny na prsníku a v ňom, hrčky, napätie, bolesť, výtok z bradaviek, svrbenie.

PREVENCIA:

• raz mesačne si poriadne prehmatajte prsia sama, ako na to vám vysvetlí váš gynekológ, hanbu nechajte bokom, ten už videl fakt všeličo,

• po tridsiatke máte nárok na ultrazvukové vyšetrenie raz do roka,

• po štyridsiatke choďte raz ročne na mamografi u (obe vyšetrenia hradí poisťovňa).

Aj v tomto prípade je dôležité, ako sa stravujete. Existuje zoznam 36 potravín, ktoré majú dokázateľne protirakovinové účinky. Najúčinnejšie sú cesnak, zázvor, sójové bôby, kapusta a koreňová zelenina.

Ak chcete ešte jednu dobrú radu, stravujte sa ako Číňanky a Japonky. V týchto krajinách je výskyt rakoviny prsníka trikrát nižší ako v Európe.