Kvety, ktoré liečia! Bachova terapia pomáha telu aj duši
12. 10. 2010, 14:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:09)

Zdroj: archív
Sú voňavé a potešia každú z nás. Avšak kvety neoplývajú len krásou, ale aj zvláštnou liečivou silou. Esencia z nich dokáže liečiť bolesti tela, aj úzkosti duše.
Kvetové esencie sú schopné, podobne ako skvelá hudba, pozdvihnúť ducha a nastoliť vnútornú rovnováhu. Nepokoj a nerovnováha, to je to, čo nás pomaly, ale isto ničí.
Zakladateľ kvetovej terapie Edward Bach bol presvedčený, že musíme hľadať bylinky, ktoré vyliečia náš strach, úzkosti, obavy, chyby a nedostatky, potom sa zbavíme akejkoľvek choroby. To, samozrejme, neznamená, že by sme mali prestať chodiť k lekárovi.
Keď je chyba v programe
Bachova kvetová terapia je jednoduchá prírodná metóda, ktorá na harmonizovanie mysle využíva liečivú energiu kvetov, stromov, rastlín a kríkov. Nesie názov po anglickom lekárovi, homeopatovi a bakteriológovi Edwardovi Bachovi, ktorý sa vzdal lukratívnej práce a zvyšok života sa venoval odhaľovaniu skrytých liečivých energií kvetov.
Podľa neho choroby ako bolesť žalúdka, migrénu, vysoký tlak či anorexiu spôsobujú dlhoročné psychické problémy. Hoci mechanizmus účinku kvapiek nikto logicky nevysvetlil, predpokladá sa, že sú pre náš organizmus informáciou, ktorá mu umožňuje opraviť „chybu v programe“ a zbaviť sa negatívnych emócií. Jedno je však isté a potvrdené: Bachove kvetové esencie pozitívne vplývajú na emocionálnu oblasť a následne na celý organizmus.
Na čo sú dobré „bachovky“
Kvapky sa dajú aplikovať pri akútnych problémoch, no pôsobia aj preventívne. Sú dobrým doplnkom homeopatickej i klasickej liečby. Najlepšie zaberajú pri nervozite, úzkosti, napätí, strese, depresii, nespavosti, tréme, nedostatku sebadôvery, neistote, strachu, šoku, úrazoch, prepracovaní, únave, smútku, hneve, žiarlivosti, tehotenstve, klimaktériu, rozvod, zmena práce, pri vyčerpanosti.
Čo obsahuje fľaštička
Na terapiu sa používa 38 originálnych Bachových kvetových esencií vyrobených zo stromov, nejedovatých divo rastúcich rastlín a vody z liečivých prameňov. Z nich terapeut vyberie klientovi maximálne sedem. Z každej vybranej esencie sa do užívacej fľaštičky dajú dve kvapky. Zmes sa doplní nesýtenou vodou. Z namiešaného roztoku je potrebné užívať štyrikrát denne štyri kvapky. Možno ich kvapnúť nezriedené priamo pod jazyk, potierať si nimi pery, spánky alebo vnútorné strany zápästí.
Nejde o všeliek, iba o doplnok
Táto metóda nie je určená na primárnu liečbu, ako doplnok ju však používajú nielen liečitelia, ale aj niektorí lekári na vyladenie emócií. Keď budeme mať tie v poriadku, nebudú nás trápiť fyzické neduhy. Účinok esencií je individuálny. Ak sa rozhodnete kvapky vyskúšať, nečakajte zlepšenie bezprostredne po prvej aplikácii. Kým prídu prvé úspechy, môžu ubehnúť tri dni alebo aj týždeň. Je dokonca možné, že na začiatku liečby sa príznaky na krátky čas zhoršia, podobne ako pri homeopatikách. Užívanie však určite neprerušte.
Dajte si poradiť
Ak sa rozhodnete Bachovu terapiu vyskúšať, skúsený terapeut sa s vami porozpráva a vyberie vám najvhodnejšiu zmes kvapiek. Bude ho zaujímať, čo vás práve trápi, s čím potrebujete pomôcť a ako reagujete v rôznych situáciách. Navrhne vám kombináciu troch až piatich rôznych kvetov a hneď vám ich namieša. Nad tým, čo vás trápi a ktoré emócie vás obmedzujú, sa môžete zamyslieť a esencie si vybrať aj samy. Nie je to však vôbec ľahké a zle vybratá esencia vám síce neublíži, ale ani nepomôže.
Bez vedľajších účinkov
Bachove esencie nemajú vedľajšie účinky. Môžu sa užívať bez ohľadu na vek. Ľudia užívajúci psychofarmaká môžu pomocou Bachových esencií postupne dávky znižovať. Sú dobrým doplnkom homeopatickej liečby, môžu sa kombinovať aj s klasickými liekmi.
Vyberte si esenciu
Agrimony: úzkosť, vnútorné utrpenie, ale človek navonok pôsobí „pohodovo“
Centaury: oslabená vôľa, neschopnosť povedať „nie“
Cerato: pochybnosti a nedôvera vo svoje rozhodnutia
Chestnut Bud: stále sa opakujúce chyby
Gorse: úplna beznádej
Impatiens: netrpezlivosť a podráždenosť
Mimulus: strach zo známych vecí – napríklad z choroby, skúšky, tmy…
Mustard: depresia, hlboká melanchólia bez zjavnej príčiny
Oak: workoholizmus
Olive: únava mentálna i fyzická, prepracovanosť
Rock Rose: extrémny strach, panika, teror, po traume
Sweet Chestnut: zúfalstvo, pocit, že niet východiska
Walnut: prechod, zmena práce, neistota