Reklama

Kým šliapnete do pedálov

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Nezáleží na tom, koľko máte rokov alebo kíl. Dokonca ani kondička nemusí byť problém. Pôžitok z jazdy na bicykli si môžete užívať celý život. Skrátka, bicyklovanie patrí medzi športy, ktoré nikdy nevyjdú z módy.

Jazda na bicykli je jeden z najspoľahlivejších športov, ako zhodiť pár kíl, spevniť postavu, zlepšiť si kondíciu a užiť si relax. Ďalšou výhodou je, že pri bicyklovaní namáhate partie tela, ktoré ženy zvyknú trápiť najviac – zadok a nohy. Ak máte problémy s kolenami a športovania sa nechcete vzdať, bicykel je pre vás ideálnym tréningovým partnerom.

Zdravé najmä pre ženy

Polhodina bicyklovania denne znižuje riziko rôznych ochorení. Internista MUDr. Gabriel Kamenský ho odporúča najmä ženám: „Ženy sú dnes ohrozené infarktom tak ako nikdy predtým. Sú vystresované, dokonca fajčia viac ako muži. Pravidelné bicyklovanie trénuje srdce, obehový systém, dýchanie a látkovú premenu. Posilňuje srdcový sval a zvyšuje príjem kyslíka.“ Ak vám počas všedného dňa neostáva čas na šport, je zmysluplné použiť bicykel aj ako dopravu na bežné cesty, do práce, na nákup.

Dlhšiu alebo kratšiu túru?

Záťaž, trasu a tempo si zvoľte vždy sama, najlepšie podľa svojich možností a schopností. Počas týždňa stačí polhodinka denne. Víkend je však ako stvorený na cyklotúru. Plánovanie pred túrou môže byť tiež zábava: na internete je tipov viac ako dosť, sadnite si spolu s rodinou alebo priateľmi a plánujte alebo si dajte poradiť vyskúšané cyklistické bonbóniky. Je ich totiž toľko, že by na to nestačil celý časopis.

Čo získate:

Schudnete. Pri hodine ľahkého bicyklovania spotrebujete 1 008 až 1 260 kilojoulov.
Posilníte si imunitný systém. Pohyb na čerstvom vzduchu vás robí odolnejšími.
Šetríte si kĺby. Tie nie sú natoľko zaťažované ako pri ostatných športoch, tým, že sedadlo nesie váhu tela väzy, šľachy a kĺby sa tak menej zaťažujú.
Zlepšíte si náladu. Bicyklovanie uvoľňuje endorfíny, tým zlepšuje náladu a do istej miery zvyšuje sebadôveru a sebaúctu.

Skontrolujte si bicykel a výbavu!

Plášte, svetlá, zvonček, reťaz, tlak v pneumatikách, prilba, štyri odrazky na kolesách, pre váš bicykel platí to isté ako pre vás, dôležité je vyraziť dobre pripravená.

Na výbere si dajte záležať!

Veľkosť rámu musí byť prispôsobená telesnej veľkosti. Dôležité sú aj výška, sklon a odpruženie sedadla. Aby mohli nohy viacej zhora šliapať do pedálov, nemalo by byť sedadlo umiestnené príliš vzadu. Kolená nesmú byť nikdy úplne vystreté. Kormidlo by nemalo byť príliš nízko, pretože to ohýba chrbát, uprednostňujte radšej sedenie s vystretejším chrbtom. Optimálne je kormidlo s dvomi výškami úchytu.

Čo si obliecť?

Ak patríte medzi vášnivých cyklistov, určite sa vám zíde špeciálne cyklistické oblečenie. Cyklistický dres musí siahať až pod zadok, aby chránil citlivú oblasť obličiek, a nesmie sa vyhŕňať, prípadné vrecká na chrbte na malé dobroty, mapu a pláštenku sú skvelými pomocníkmi. Cyklistické nohavice by mali mať všitý tlmiaci cyklistický vankúšik. Rukavice nie sú módny výstrelok, slúžia nielen ako ochrana pred mozoľmi, ale aj nepríjemnými odermi na dlaniach.

Rozohrejte sa pred jazdou

Než sa vydáte na náročnú túru, nezabudnite sa najprv trochu rozohriať. Natiahnite si predovšetkým svaly na nohách, v okolí pliec a chrbtice. Ideálne je najprv sa „rozbehnúť“ v rovnejšom teréne, ako sa hneď vydať do prudkého stúpania. To má výhodu, že pulz nevyskočí hneď príliš vysoko.

Bez prilby ani na krok

Prilba je nevyhnutná aj pri krátkych túrach, na hlave musí sedieť perfektne! Moderné prilby sa dajú aj optimálne nastaviť tak, aby netlačili.

Pripravte sa

Ideálne by bolo už pred túrou premasírovať chodidlá a podošvy dobrým krémom na nohy, pretože to zabraňuje páleniu nôh. Dobré je aj natrieť oblasť medzi nohami nechtíkovou masťou, aby sa predišlo možným podráždeniam kože a zapareniam. Kto má sklon k bolestiam kolien a pliec, mal by si ich natrieť prekrvenie podporujúcou masťou. Pri chlade sa odporúča dobre natrieť celé telo telovým olejom, pretože ten chráni pred príliš rýchlym vychladnutím.

Prečo vás všetko bolí?

Ak vás počas bicyklovania niečo bolí, asi máte zle nastavený bicykel. Ak vás bolí chrbtica, cítite sa stuhnuté: skontrolujte kormidlo – asi je príliš nízko nastavené alebo je rám príliš veľký.

Máte akoby odumreté ruky a bolesti v nich? Sedadlo je asi naklonené nadol, rozdiel výšky či odstupu medzi sedadlom a kormidlom je príliš veľký.

Ak vás pália a bolia chodidlá, máte možno veľmi úzke topánky, šliapete v strede chodidla namiesto špičky.

Cítite bolesti v kolenách? Asi máte sedadlo vysoko alebo nízko, možno je na vine príliš tvrdý prevod.

Intímny tip pre ženy

Patríte k tým, ktoré odradí jazda na bicykli, lebo vás sedadlo hrozne tlačí na intímnych miestach? Máme pre vás radu od skúsenej cyklistky Vandy, ktorá najazdí ročne 2 000 kilometrov.

Zadovážte si:

1. špeciálne dámske gélové sedadlo s otvorom,

2. kvalitné cyklonohavičky s „pamperskou“,

3. najlepšie je jazdiť bez ďalšej spodnej bielizne,

4. na prípadné odreniny si zožeňte mastičku z lekárne.

Viac informácií a tipy na cyklotúry a výlety nájdete na www.cyklotrasy.sk, www.skonline.sk/cykloturistika, www.steiermark.com

.