Laserový útok na okuliare
25. 3. 2007, 16:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:02)

Zdroj: Archív
Kedysi šlo o revolučnú novinku, dnes je to bežný zákrok. Hoci ho zdravotné poisťovne neuhrádzajú, záujem je obrovský. Veď komu by sa chcelo neustále ľadať svoje „druhé oči“, keď po operácii možno vidieť svet tými vlastnými? Je laserová metóda skutočne bezpečná?
Lepšie zlé oko ako žiadne, – povie si nejedna z nás a nasadí si na nos svoje staré dobré okuliare. Mladšie ročníky siahnu po kontaktných šošovkách. Strach má veľké oči a platí to aj v prípade laserových operácií. Šíria sa o nich nielen pozitívne, ale i negatívne informácie. Preto sme sa vybrali za odborníkmi – naším cieľom nebolo priniesť vám informácie pozitívne či negatívne, ale pravdivé.
Prednosť majú krátkozrakí
Najčastejšími kandidátmi na zákrok excimerovým laserom sú ľudia, ktorí potrebujú okuliare do diaľky. V niektorých prípadoch ju môžu absolvovať aj pacienti s ďalekozrakosťou či astigmatizmom, teda nepravidelným zakrivením rohovky. „Každému klientovi najskôr urobíme kompletné očné vyšetrenie na špeciálnych prístrojoch. Až potom vieme s určitosťou povedať, či je na laserovú operáciu vhodný a či mu odstránime všetky dioptrie. Mínusové očné chyby bežne operujeme do –10 až –12 dioptrií, plusové maximálne do +4,“ vysvetľuje MUDr. Elena Sisková, CSc., z laserovej očnej ambulancie Excimer v Bratislave.
Pubertiaci musia počkať
Za okuliare sa neraz hanbia najmä dospievajúce deti a najradšej by svoj veľký problém definitívne vyriešili. Musia však niekoľko rokov vydržať. „U detí zákroky nerobíme, pretože oko sa vyvíja a dioptrie sa menia. Krátkozrakosť odporúčame odstrániť najskôr po osemnástke, keď sú už dioptrie ustálené. Horná veková hranica nie je určená. Ďalekozrakosť operujeme len u pacientov nad 35 rokov.“
Keď spĺňate vekové kritériá a máte tú „správnu“ očnú chybu, ešte to neznamená, že čoskoro sa budete pozerať na svet bez optických pomôcok. Existujú totiž aj ďalšie obmedzenia – zákrok excimerovým laserom nie je vhodný pre ľudí s nestabilnou krátkozrakosťou, ťažkými zmenami na sietnici a niektorými ochoreniami rohovky. Nemôžu ho absolvovať ani reumatici, cukrovkári, pacienti s kardiostimulátorom a ľudia so sklonom k tvorbe nadmerných jaziev na koži.
Podľa jednej z fám, s ktorými sme sa stretli, by operáciu nemali podstúpiť ženy, ktoré ešte nerodili. Oči zostanú po zákroku citlivejšie a vraj hrozí, že sa pri pôrodnom tlaku poškodia. Aj tento problém nám objasnila doktorka Sisková: „Nie je to pravda. Zákrok sa neodporúča len tehotným ženám a počas dojčenia, pretože po operácii treba používať antibiotické očné kvapky, ktoré sú v tehotenstve a pri dojčení zakázané.“
Laser oko nerozreže
Aj vám neustále víri v hlave otázka, či je naozaj bezpečné nechať si „rezať“ oko laserovým lúčom? „Nejde o klasické rezanie oka, ale o takzvanú fotoabláciu, čiže odparenie pomocou svetla. Z tkaniva rohovky sa odstránia len tisíciny milimetra, pričom sa zmení jej zakrivenie a nerovnosti povrchu a tým sa odstránia dioptrie.“
Zákrok je ambulantný a hneď po skončení môžete odísť domov. Aby ste náhodou so zalepeným okom niekde nezakopli, je lepšie, keď vás odprevadí člen rodiny či kamarátka. Cestou z ambulancie ešte nič nebolí. Anestézia prestáva účinkovať až neskôr – a práve tieto okamihy označuje mnoho bývalých klientov za najťažšie. Samotná operácia totiž nie je bolestivá, robí sa v lokálnom znecitlivení oka. „Po skončení účinku anestézie sa pacienti často sťažujú na slzenie, pálenie, rezanie a pocit cudzieho telieska v oku. Nepríjemné pocity pretrvávajú deň-dva po zákroku. Dajú sa prekonať kvapkami a analgetikami.“ Premiéru bez okuliarov môžete mať v práci najskôr na štvrtý až piaty deň po operácii. Dovtedy treba oddychovať a poctivo používať všetky naordinované prípravky – antibiotiká, protizápalové a zvlhčujúce očné kvapky.
Takmer bez komplikácií
Podobne ako pri všetkých operáciách, aj pri laserovom zákroku môžu vzniknúť pooperačné komplikácie. Podľa špecialistky je ich výskyt minimálny a oslepnutie nehrozí. „Najčastejšie ide o spomalené hojenie rohovky, rozptyl svetla okolo svetelných zdrojov za šera a v noci či mikroskopické pooperačné jazvičky, ktoré spôsobujú jemné zahmlievanie a kolísanie videnia. Niekedy sa objavuje aj krátkodobé zvýšenie očného tlaku. Všetky komplikácie sa dajú zvládnuť bežnými očnými kvapkami.“
Druhýkrát zadarmo
Mnohí ľudia sa lasera obávajú najmä preto, že operácie majú pomerne krátku históriu. Nikto predsa nevie, ako bude oko reagovať o dvadsať či tridsať rokov... Čo na to MUDr. Elena Sisková? „História zákrokov nie je až taká krátka. Vo svete je už dvadsaťpäťročná, u nás trinásťročná. Keďže výsledky sú veľmi dobré, počty operovaných a spokojných pacientov stúpajú. Dlhodobé štúdie ukazujú, že po zahojení oka a stabilizácii dioptrií nehrozia v budúcnosti ťažkosti. Samozrejme, s pribúdajúcim vekom môže mať pacient rovnaké percento ochorení očí spôsobených starnutím ako neoperovaní ľudia.“
Skeptický postoj teda nie je namieste. Na druhej strane však do operácií netreba vlievať falošné nádeje. Človek s priveľkými dioptriami nemôže čakať, že vďaka laseru uvidí ako orol. Zákrok mu očnú chybu len zmierni, na nulu sa nemusí dostať. Mnohým ľuďom naháňa strach aj fakt, že po niekoľkých rokoch sa im môže zrak opäť zhoršiť. Odborníci tvrdia, že u pacientov do –6 dioptrií je stabilita veľmi dobrá. „Pri vysokej krátkozrakosti a u veľmi mladých ľudí môže po pár rokoch dôjsť k malej regresii, teda návratu dioptrií. Laserom sa dajú znovu odstrániť. Druhý zákrok sa môže urobiť aj po viacerých rokoch a býva už bezplatný.“
Kúpte si prasiatko
V prípade, že ste sa stopercentne rozhodli zahodiť okuliare či kontaktné šošovky, namiesto mincí by ste mali začať do prasiatka hádzať papierové bankovky. Cena zákroku totiž nie je zanedbateľná. „Operácia jedného oka stojí od 10- do 16-tisíc korún. Závisí od typu zákroku a konkrétneho pracoviska. V porovnaní s cenou za okuliare a kontaktné šošovky však nie je pre väčšinu pacientov neprijateľná. V niektorých centrách sa dá uhradiť aj formou splátok. Zdravotné poisťovne tieto zákroky neuhrádzajú v žiadnej krajine na svete,“ konštatuje lekárka. Laserové operácie očí sú podľa jej slov drahé najmä preto, že excimer – laserový prístroj stojí aj viac ako pätnásť miliónov. Prevádzka a servis sú tiež finančne náročné.
Operácie sú hitom mladých
Najrozšírenejšou dioptrickou chybou je krátkozrakosť (myopia) – postihuje každého piateho človeka.
Pod laser si najčastejšie líhajú mladí ľudia vo veku 20 až 35 rokov.
Americkí lekári vykonajú ročne viac ako milión zákrokov.
Existujú rôzne typy laserových operácií – staršia PRK, novšia LASEK a najnovšia LASIK. O najvhodnejšej metóde rozhoduje lekár na základe vstupného vyšetrenia.
Zrak sa úplne stabilizuje po mesiaci až štyroch od zákroku.
Pri stareckej ďalekozrakosti (problém s čítaním nablízko), ktorá sa bežne objavuje po štyridsiatke, odborníci laserovú operáciu neodporúčajú. Ani ľudia s touto očnou chybou však nemusia zúfať. Od mája sa na Slovensku objaví novinka – operačná metóda CK (konduktívna keratoplastika), ktorá je určená práve na jej odstránenie. V zahraničí, hlavne v USA, ide o veľmi rozšírený zákrok.
8 tipov na orlí zrak
Ak patríte k šťastlivcom, ktorí nemusia nosiť okuliare ani kontaktné šošovky, gratulujeme vám! Nemali by ste však „zaspať na vavrínoch“. Ako sa treba starať o oči?
1. Kľúčom k zdravým očiam je celková telesná a duševná pohoda. K tej okrem iného prispieva konzumácia vyváženej stravy a dostatok pohybu.
2. Zrak v dobrej kondícii vám pomôžu zachovať aj potraviny bohaté na antioxidanty (najmä čerstvé ovocie a zelenina).
3. Nedostatok vitamínu A vedie k šeroslepote – jedzte preto veľa listovej zeleniny a mrkvy.
4. Zabudnite na cigarety – fajčenie zvyšuje riziko degeneratívnych ochorení oka.
5. Ak sa pohybujete vonku, chráňte oči kvalitnými slnečnými okuliarmi s UV filtrom. Pôsobenie ultrafialového žiarenia zvyšuje riziko porúch rohovky, sivého zákalu a zápalu spojoviek.
6. Pri kancelárskej práci alebo čítaní myslite na dostatočné osvetlenie.
7. Ak vysedávate dlhé hodiny pred obrazovkou počítača, doprajte očiam krátke prestávky – v dvadsaťminútových intervaloch sa aspoň na chvíľu zahľaďte do diaľky.
8. Minimálne každé dva roky absolvujte preventívnu prehliadku u očného lekára.